Emniyet Genel Müdürü Aktaş teşkilatın nihai hedefini açıkladı

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Türk Polis Teşkilatının 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

ASAYİŞ 10.04.2021, 14:33 Ahsen Özkılıç
Emniyet Genel Müdürü Aktaş teşkilatın nihai hedefini açıkladı

Terör ve terörizmin güvenlik alanındaki en hassas konu başlığı olduğuna dikkati çeken Aktaş, Türkiye'nin terörle mücadelesinde özellikle son 4-5 yılda bütün dünyaya örnek bir başarı hikayesinin çıktığını ifade etti.

Terörle mücadelede 2016'da yapılan köklü strateji değişikliğinin bu başarı hikayesinin ana dayanak noktasını oluşturduğuna işaret eden Aktaş, şunları söyledi: "Teröre karşı topyekun mücadele anlayışı, terörü kaynağında bulup yok etme, kesintisiz operasyonlarla terör örgütlerinin faaliyet gösterdiği her alanın baskı altına alınması yani alan hakimiyeti, yurt içi ile yurt içine arka bahçe olan sahaların temizlenmesi, savunma yerine taarruz, lojistik, yardım, terör lobileri gibi tüm alanların kontrol edilmesi sayesinde ahtapotun kolları bir bir kesilmektedir. Sadece ülkemizin birlik ve beraberliğine değil, kalkınması, gelişmesi ve büyümesine de düşman olan, evlatları annelerinden koparan ve insanımızı acımasızca katleden PKK terörü ile mücadelede diğer güvenlik birimlerimizle tarihi bir başarı hikayesi yazıyoruz."

Aktaş, sinsi bir yapılanmayla devlete sızan FETÖ/PDY mensuplarının kurumlardan temizlenmesine yönelik çalışmaların da sürdüğünü dile getirdi. Ülkeyi hedef alan tüm terör örgütlerine karşı insanüstü bir gayret ve bütüncül bir anlayışla mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Aktaş, "Adları farklı olsa da amaçları aynı olan PKK, FETÖ, DEAŞ, DHKP-C ve diğer tüm terör örgütlerini hareket edemez noktaya getirmek ve bu meseleyi ülkemizin gündeminden çıkarmak nihai hedefimizdir." dedi.

"BU KİRLİ PAZARA AĞIR DARBELER İNDİRİYORUZ"

Aktaş, gelecek nesiller için ciddi bir tehdit ve tehlike oluşturan narkotik suçlarla mücadele konusundaki çalışmaları da kararlılıkla sürdürdüklerini belirtti.

Uyuşturucunun başta gençler üzerinde olmak üzere yarattığı olumsuzluklara değinen Aktaş, "İnsanlık suçu işleyen zehir tacirlerine karşı art arda yaptığımız başarılı operasyonlarla bu kirli pazara ağır darbeler indirmeye devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

Aktaş, herkesi uyuşturucunun yarattığı tehlikelere karşı sorumlu ve duyarlı olmaya davet ederek bu alandaki mücadeleyi sadece operasyonla sahada değil, meselenin tüm taraflarını kapsayacak şekilde akılla ve bilinçle her yerde vermeye gayret ettiklerini söyledi.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda hayata geçirilen projelere de değinen Aktaş, güvenlik güçlerinin etkin ve kararlı mücadelesi sayesinde bu soruna karşı gelinen noktanın dünden daha iyi bir seviyede olduğunu kaydetti.

"GERÇEK DIŞI BİR ALGI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILDI"

Türkiye'nin "İstanbul Sözleşmesi"nden çekilmesini de değerlendiren Aktaş, bazı çevrelerin bu gelişme sonrası ülkede kadın cinayetlerinin önünün açıldığı, kadınların korunmasız bırakıldığına dair tamamen gerçek dışı bir algı oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin suç ve suçluya karşı yürüttüğü çalışmaların dayanağının Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kanunlar olduğuna dikkati çekerek, ulusal mevzuatta kadına yönelik ya da aile içi şiddetin önlenmesine dair hükümleri içeren düzenlemelerin mevcut olduğunu anımsattı.

Aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesinde kanunlarda yer alan ceza ve tedbirlerin bu alanda yetkili tüm birimlerce koordinasyon içinde uygulandığını belirten Aktaş, "Kadına yönelik veya aile içi şiddetin önlenmesine dair anayasal ve kanuni çerçeve aynen muhafaza edilmekte olup herhangi bir uluslararası sözleşmeden çekilmek, kadına yönelik veya aile içi şiddetin meşrulaştırılmasına ya da mücadele kabiliyetinin azaltılmasına kesinlikle neden olmayacaktır." dedi.

"KADIN CİNAYETLERİ YÜZDE 21 AZALDI"

Aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yürütülen tüm iş ve işlemlerin, il ve ilçe düzeyinde tek elden takibinin yapılması amacıyla polis ve jandarma bölgesinde oluşturulan 1086 aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele büro/kısım amirliklerinde yaklaşık 8 bin personelin görev yaptığını söyleyen Aktaş, şöyle devam etti:

"2019 yılında polis ve jandarma sorumluluk bölgesinde 336, 2020 yılında ise 267 kadın cinayeti meydana gelmiştir. Kadın cinayetleri 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 21 azalmıştır. Şiddet mağduru kadınların daha etkin korunması için 6284 sayılı Kanun'a istinaden kolluk tarafından gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında, şiddet uygulayanlara yönelik 2019 yılında 165 bin 633 kişiye 446 bin 87 önleyici tedbir kararı verilmişken 2020 yılında yüzde 64 artışla 272 bin 315 kişiye 687 bin 476 tedbir kararı verilmiştir. Şiddet mağdurlarına yönelik 2019 yılında 87 bin 526 kişiye 53 bin 948 koruyucu tedbir kararı verilmişken 2020 yılında yüzde 39 artışla 121 bin 534 kişiye 82 bin 988 koruyucu tedbir kararı verilmiştir."

Aktaş, 2018'de 58 bin 806, 2019'da 40 bin 397, 2020'de 153 bin 428 ve 2021'de 6 bin 665 personele 6284 sayılı Kanun kapsamında kolluğun yetki ve sorumlulukları konularında eğitim verildiğini kaydetti.

EMNİYET TEŞKİLATININ KOVİD-19'LA MÜCADELESİ

Emniyet teşkilatının yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeledeki rolüne değinen Aktaş, polislerin, özellikle vefa sosyal destek gruplarındaki çalışmalarla, bu zorlu süreçte vatandaşların yanında olmaya devam ettiğini vurguladı.

Aktaş, Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda personelin sağlığının korunması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirterek, personele siperlik, maske, tulum gibi kişisel koruyucu ekipmanların yanı sıra bilgilendirici materyallerin de dağıtıldığını bildirdi.

Temaslı veya belirti gösteren personele kesin tanı amaçlı PCR testleri yaptıklarını dile getiren Aktaş, "Tüm kurumları etkilediği gibi bu salgın teşkilatımızı da etkilemiş ve maalesef Kovid-19'a yakalanan 63 polisimiz ve 2 bekçimiz ile 9 sivil personelimiz hayatını kaybetmiştir." ifadelerini kullandı.

"NİTELİKLİ DOLANDIRICILIĞA KARŞI SÜREKLİ TEYAKKUZ HALİNDEYİZ"

"Emniyet Genel Müdürlüğü olarak 7 gün 24 saat çalışan siber devriyelerimiz sayesinde internet üzerinden yapılan nitelikli dolandırıcılığa karşı sürekli teyakkuz halindeyiz." diyen Aktaş, sanal dünyayı etkin şekilde kontrol ettiklerini, gelen ihbarları en ince ayrıntısına kadar incelediklerini ve belirledikleri şüphelileri adli makamlara sevk ettiklerini anlattı.

Aktaş, çocuklar başta olmak üzere tüm vatandaşların bilişim sistemlerini daha güvenli ve bilinçli şekilde kullanmasını sağlamak amacıyla 81 ilde SİBERAY Projesi'ni hayata geçirdiklerini bildirdi.

UYUMA, KADES, HAYDİ...

Ülkenin köklü kurumlarından emniyet teşkilatının, kurulduğundan bu yana dinamik yapısını güçlendirmek için teknik donanım, fiziki altyapı, araç-gereç ve teçhizat olarak modern standartlara ulaştığını, personelinin bilgi, tecrübe ve donanımını arttırdığını belirten Aktaş, güvenlik ve asayiş hizmetlerinin etkinliğini, kalitesini ve verimliliğini arttırdıklarını, dijitalleşme alanındaki adımlarla da vatandaşın bir tıkla kolluk kuvvetlerine ulaşabilmesine yönelik uygulamaları hayata geçirdiklerini söyledi.

Uyuşturucuyla mücadelede UYUMA, aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadelede KADES, çevre ve hayvanların korunması amacıyla HAYDİ uygulamalarını vatandaşların kullanımına sunduklarını anlatan Aktaş, elektronik kelepçe uygulamasıyla kadına şiddet uygulayan ya da uygulama ihtimali olan kişilerin takip edildiğini ve olası şiddet durumunda şüpheliye müdahalede bulunulduğunu bildirdi.

"DÜNYADA TAARRUZ HELİKOPTERİNE SAHİP TEK POLİS TEŞKİLATIYIZ"

Savunma, güvenlik ve istihbarat alanında yerli ve milli üretim yapan kurumlarla ortak projeler yürüttüklerini belirten Aktaş, bu projeleri Savunma Sanayi Başkanlığıyla Genel Maksat Helikopter Tedariki Projesi, terör, organize suç örgütleri ve insan kaçakçılarıyla havadan mücadele için Atak Helikopter Tedariki Projesi olarak sıraladı.

Keşif gözetleme ve kabiliyetlerin artması amacıyla yürütülen Taktik İHA (Bayraktar TB2) Sistemi Tedarik Projesi kapsamında SİHA ve İHA'ların alım işlemlerinin devam ettiğini söyleyen Aktaş, "Ayrıca envanterimize kattığımız Atak helikopteriyle şu anda dünyada taarruz helikopterine sahip olan tek polis teşkilatıyız." dedi.

Aktaş, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'ne entegre 74 bin 115 ve Plaka Tanıma Sistemi'ne entegre 12 bin 220 kamera bulunduğunu belirterek, bu kameraların sayısını arttıracaklarını ifade etti.

Yakın zamanda Özel Güvenlik Bilgi Sistemi (ÖGNET), Silah ve Patlayıcı Madde Bilgi Sistemi (PATBİS) ve Ateşli Silahlar Projesi'nin (ASİP) hayata geçirildiğine değinen Aktaş, ASİP ile 6'ya kadar silaha ait ruhsatın tek kartta yüksek güvenlikli şekilde toplanarak sahteciliğin önüne geçildiğini, PATBİS ile sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddelerin her aşamada çevrim içi takibinin yapılarak kayıt dışılık ve kaçakçılığın engellendiğini bildirdi.

Emniyet teşkilatında doğal afetlerde görev yapabilecek kapasitede arama kurtarma birimlerinin oluşturulduğuna işaret eden Aktaş, 2 bin 240 personelin bu alanda görev yaptığını kaydetti.

Aktaş, Türkiye Polis Radyosu'nun altyapı ve yayın kalitesini arttırdığını belirterek, "Halkın Sesi Güvenin Simgesi" sloganıyla yayınlarına 81 il 15 ilçede devam eden radyonun 110 ilçede daha yayın yapabilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

"POLİS MEMURU ADAYLARI ALACAĞIZ"

Emniyet teşkilatının nitelikli insan kaynağını güçlendirmek amacıyla alım işlemlerinin devam ettiği bilgisini veren Aktaş, polis meslek yüksek okulları ve polis meslek eğitim merkezlerinde eğitimleri süren 9 bin 410 öğrencinin, bu yıl mezun olmalarının planlandığını, ayrıca 450 çarşı ve mahalle bekçisinin de eğitimde olduklarını söyledi.

Ön müracaatları alınan 8 bin polis memuru adayının ilerleyen günlerde fiziki yeterlilik ve sözlü sınavlarının yapılmasının planlandığını ifade eden Aktaş, bu yıl yapılacak Temel Yeterlilik Testi'nden (TYT) yeterli puanı alıp polis meslek yüksek okullarında eğitim görmek için başvuruda bulunanlar arasından polis memuru adayları alacaklarını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
banner59
14
açık
Namaz Vakti 13 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 35 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Arsenal 36 55
9. Everton 34 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Barcelona 36 76
3. Real Madrid 35 75
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 35 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 35 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 35 29