ÇOCUK İŞÇİLİĞİ HAK İHLALİ


Çocuk Hakları Uzmanı Ezgi Koman, mevsimlik tarım işçiliğinde kullanılan çocukların eğitim hakkına erişimden, yaşam hakkı ihlallerine kadar bir dizi hak ihlaline maruz bırakıldığına dikkat çekti

KAMUOYUNU BİLGİLENDİRME
1989 yılından bu yana uluslararası düzeyde faaliyetlerini gösteren küresel tarım şirketi Olam, faaliyetlerini yürüttüğü toplumlarda sosyal ve ekonomik gelişime katkı sağlayacak projeler yürütmek adına kamuoyunu bilgilendirme amaçlı toplantılarını sürdürüyor.

Fikir Sanat Atölyesi (FİSA) ve Olam Progıda tarafından dün Adapazarı Elegant Restoran’da “Medyada çocuk temsili ve Fındık Tarımında Çocuk İşçiliğin Önlenmesi” konulu bir basın toplantısı düzenlendi. Toplatıya, FİSA Çocuk Hakları Uzmanı Ezgi Koman, Kamu Yönetimi Uzmanı Dr. A. Selçuk Atalay, Olam Progıda Sürdürülebilirlik Sorumlusu Ezgi Karayılan ve Sosyal Projeler Koordinatörleri Ahmet Kılınç ile Zekeriya Levent Zehir katıldı.

MEDYAYA DÜŞEN GÖREV
Toplantıda, çocuk işçiliğinin önlenmesi konusuna dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturma yolunda, medyada temsilin önemine yer verildi. Olam Progıda Sürdürülebilirlik Sorumlusu Ezgi Karayılan, kurumun faaliyetlerini yerine getirirken çocuk haklarının kurum için en önemli önceliklerden biri olduğuna ifade etti.

Çocuk işçiliğinin medyada temsilinin önemine vurgu yapan FİSA Çocuk Hakları Uzmanı Ezgi Koman, “Çocuklarımız ulusal ya da sosyal medyada her türlü habere konu olabiliyor. Çocuklar bazen şirin, bazen tabiri caizse şeytan gibi gösterilebiliyor. Bu algının toplumda oluşturduğu etkilerse haberin mantığına göre bazen çok olumlu bazen ise çok olumsuz olabiliyor. Çocukların medyada yer alma şekli çok önemli. Çünkü medya, kamuoyunu etkileme gücüne sahip. Bu bağlamda çocuğun medyada hak temelli yer alması için çalışmalarımız sürecek” diye konuştu.

ÇOCUK İŞÇİ ÇALIŞTIRILAMAZ
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine göre çocuk işçi çalıştırmanın yasak olduğu halde ülkemizde buna sıklıkla rastlandığını dile getiren Koman, “Halbuki Mevsimlik Tarım İşçiliği, Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) sözleşmelerine göre, çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinden biri ve yasak. Ancak maalesef Türkiye’de bu durum sıkça yaşanıyor. Mevsimlik Tarım İşçiliği, çocukların eğitim hakkına erişimden, yaşam hakkı ihlallerine kadar bir dizi hak ihlaline maruz bırakıyor” ifadelerini kullandı

Fikir Sanat Atölyesi (FİSA) ve Olam Progıda tarafından “Medyada çocuk temsili, fındık işçisi olarak çalışan çocuk hakları ve çocukların medyada yer alma biçimi değerlendirildi. Konuşmacılar, yaptıkları sunumla basın mensuplarını bilgilendirdi

14 Temmuz 2019 , Pazar

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU HALKIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara