BAŞKAN OTURAK'TAN "SÜPÜRGE" ÖNERİSİ


Milliyetçi Hareket Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Halil Hakan Oturak, “Kırsal Kalkınma ve Tarım” konulu ziyaretlerine devam ediyor.

Adapazarı süpürge üreticilerini ziyaret eden İlçe Başkanı Oturak iş sahipleri ve ustalardan süpürgeciliğin durumu ile ilgili bilgi aldı. Üreticiler, “Bir zamanlar burada 500-600 civarında esnaf varken şimdi rakam 50-60’a kadar düştü. Eskiden Adapazarı çiftçisi süpürge eker, genç kızlar süpürge dikimiyle çeyiz parası toplardı. Onlarca mahalleye ek gelir imkanı olan bu sektör, yıllar geçtikçe birtakım gelişmelerin altında ezildi” dediler.

Ticaret Odası süpürge Üreticileri temsilcisi Metin Uzunoğlu; “Şu an süpürge ekimi yok denecek kadar az. Bundan dolayı son dört yıldır ithalat yapmak zorunda kalıyoruz. Yılda 2 milyon dolar civarında süpürge otu ithalat ediliyor.” dedi.

Süpürge otu tohumlarının yem ve boya sanayiinde kullanılabildiğini, üretimden çıkan hurda süpürgelerin kümes hayvancılığında zemin malzemesi olarak değerlendirilebildiğini belirten üreticiler, her türlü yüzeyde temizlik yapabilen, hijyen ve insan sağlığı açısından zararsız, ayrıca uzun ömürlü olan Adapazarı süpürgesinin hammadde ve pazarlama sıkıntıları ile ilgili yetkililerden destek beklediklerini ifade etti.

MHP İlçe Başkanı Oturak, “Adapazarı’nın ekonomisinin yanı sıra vazgeçilmez bir kültürel değeri olan süpürgeciliğin günden güne eridiğine şahitlik ediyoruz. Bugünlerde birtakım tarımsal sanayi bölgeleri kurulmaya çalışılırken, kendi topraklarında yetişen ürünü kendi üretim tesislerinde üreterek tarımsal bir sanayi ürününe çeviren süpürgecilik sanayii Adapazarı’nda yıllar önce kurulmuşken, bugün ihracat değil, ithalat yapar seviyede olması içler acısı bir durum” dedi.

Başta Adapazarı sokakları olmak üzere tüm ilimizin sokaklarını Adapazarı süpürgesi ile süpürerek işe başlanabileceğini ve süpürge ekimi için yerel yöneticilerin projeler ortaya koyabileceğini ifade eden Oturak, “Belediye başkanlarımızın bu konuya eğileceğini düşünüyorum” dedi ve bu konuda destek vereceklerini söyledi.

Şehrin kültürünü sonsuza dek yaşatabilmek adına, ilin önemli bir yerine süpürgeciliği tasvir eden bir heykel dikilebileceğini, süpürgeden yapılan maskot, magnet gibi turistlerin ilgilisini çeken hediyelik eşyalarla pazarlama tekniklerinin geliştirilebileceğini belirten İlçe Başkanı Oturak, “Şu an atılacak her adım bu sektöre can suyu vermek olacaktır” dedi.

Seçim olmadığı halde böyle bir ziyaret yaptığı için üreticiler, ilçe başkanı Oturak’a teşekkür etti ve MHP’nin belediye meclisinde verdiği “Kırsal Kalkınma ve Tarım Komisyonu kurulması teklifini” desteklediklerini belirtti.

11 Temmuz 2019 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU HALKIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara