DOKTORU ÇOCUKLARA SEVDİREN UYGULAMA


Güneşler Aile Sağlık Merkezi’nde doktor fobisi olan çocuklar için poliklinik odasında oyun köşesi kuruldu. Çocuklar bu köşede oynarken mutlu bir şekilde muayene oluyor

DOKTOR FOBİSİ KALKIYOR
Adapazarı Güneşler Aile Sağlık Merkezi (ASM) farklı uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Dört hekimin hemşire ve ebelerden oluşan sekiz personelle hizmet verdiği ASM’de çocukların iğne ve doktor korkusunu yenmek için özel bir oyun köşesi oluşturuldu. Çocukların küçük yaşlardaki korkularının gelecek hayatlarını da etkilediğini dile getiren Güneşler ASM hekimi Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Rıdvan Karagöz, konuyla ilgili bilgi verdi. Ailelerin çocuklarını yaramazlık yaptıklarında durdurmak için iğne veya doktorla korkutmaları nedeniyle masum bir söylem gibi görünen bu davranışın çocuklarda derin bir ekti bıraktığını dile getiren Karagöz, bu durumu ortadan kaldırmak için ASM’de poliklinik odasında çocuklar için özel bir oyun köşesi oluşturduklarını dile getirdi.

OYUN ORTAMI HAZIRLANDI
Karagöz “Daha önce Akyazı’da da yaptığımız gibi Güneşler ASM’deki polikliniğimiz içerisine bir oyun köşesi yaptık. Özellikle içindeki doktor seti, masa ve sandalyeleri ile kuş ve akvaryumun katkılarıyla muayeneye gelen çocuklar kendilerini güvende ve rahat hissediyor. Tedirginlikleri o köşede oyun oynayarak muayene olduklarında kayboluyor.  Bir de üstüne muayyenden sonra aldıkları balon sayesinde doktordan korkmayı bırakın bilakis onu daha çok seviyor ve daha rahat iletişim kuruyorlar. Ebeveynlerden ricamız çocukları sağlık çalışanları veya iğneyle korkutmamaları.” diye konuştu.

ÖĞÜTLÜ: YAYGINLAŞTIRILMALI
Güneşler ASM’de yapılan çalışmayı değerlendiren İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, çocukların sağlık çalışanlarını bir tehdit, korkulacak bir insan gibi görmemesi için ebeveynlere sorumluluk düştüğünü belirterek, sağlık tesislerinde çocukların gerginliğini azaltacak alanların oluşmasını da önemsediklerini kaydetti. Öğütlü, sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarının önlenmesinde de bu tip uygulamaların önemli olacağını dile getirdi. Öğütlü, çocuk yaşta sağlık çalışanlarına karşı doğru ve güzel algının kazandırılmasıyla uzun vadede toplumda şiddet olaylarının bir çözüme kavuşacağını düşündüğünü ifade etti. Öğütlü, bu tür uygulamaların yaygınlaşması temennisinde bulundu.

25 Haziran 2019 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU HALKIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara