SATSO 12. KOMİTE TOPLANDI


Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve çoğunluğunu kitap, kırtasiye, basım, reklam, medya ve yayın kuruluşlarının oluşturduğu 12. Meslek komitesi sektör temsilcileri ile yıllık istişare toplantısında bir araya geldi.

GENİŞ KATILIM
Toplantı; Komite Başkanı Zafer Bekdemir, Komite Başkan Yardımcısı Hakan Coşar, 12. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri; Murat Güler, Oğuzhan Durak ve Komite üyesi; Hüseyin Zahid Yazaroğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Sektör temsilcilerinin yoğun katılım gösterdiği toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu, İşkur Şube Müdürü Necmettin Yıldız, SGK Denetmeni Şaban Kurtaran ve çok sayıda davetli iştirak etti.

SAKARYA’NIN TİCARET YAPISI
Toplantının açılış konuşmasını yapan Komite Başkanı Zafer Bekdemir, komite çalışmaları ve sektörel mevcut durum değerlendirmesinde bulunarak şunları dile getirdi; “Meslek grubumuzda yer alan sektör temsilcilerimizin çoğunluğu ticaret erbabından oluşmaktadır. Bizler aslında hem kendi sektörlerimizi temsil ederken aynı zamanda Sakarya’nın ticaret yapısının şekillenmesi ve gelişmesine de katkı sağlıyoruz. Hizmet sektörünün önemli kolları bizlerden oluşuyor. Ekonominin ve piyasaların durumundan en çok etkilenen meslek dallarından biriyiz. Sadece iç piyasa ya da yerel ticaret değil uluslararası gelişim ve değişimler de bizleri olumlu ya da olumsuz etkiliyor.

PERDE ARKASI KAHRAMANLAR
Bugün işlerimizi ayakta tutmanın yolu verimlilikten ve yenilikleri yakından takip ederek, inovatif bakış açısı ile hizmet etmekten geçer. Çünkü bizim sektörlerimiz her sektöre hizmet eder, biz gelişirsek onlara da kaliteli hizmet sunarak gelişmelerine katkı sağlarız. Bizler güzel bir filmin perde arkası kahramanlarıyız aslında. İyi bir reklamın iyi bir tasarımın, kaliteli bir ürünün, tanıtımın, reklamın, basımın, basılanın halka ulaşmasının arkasında bizler varız. Bizler; gelişim ve değişimin öncüsü bir sektörün temsilcileri olarak teknolojik altyapısı, üretim kalitesi, nitelikli iş gücü ve diğer sektörlere etkisi ile daha güçlü bir hale gelmek için birlikte hareket etmeliyiz.”

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLER
SATSO 12. Meslek Komitesi olarak sorunlarımızı biliyoruz ve bu sorunların çözümüne yönelik yönetim kurulumuzun da desteği ile hep birlikte çözüm üretmeye gayret ediyoruz. Sizlerin öne çıkardığı sorunlar komitemizce değerlendirilerek komite çalışmaları kapsamında çözüm odaklı ilerlemek adına çeşitli programlar düzenlemeye, eğitimler tertip etmeye, komite toplantılarımıza üyelerimizi davet etmeye özen gösteriyoruz. Önerleriniz doğrultusunda daha da fazlasını yaparak iletişimi güçlendirmekten yanayız. Yerelde ya da ulusal anlamda bizleri yakından ilgilendiren ve sektörümüzün önünde engel teşkil eden konuların çözümü hepimize fayda sağlayacaktır. Biz bunun bilincindeyiz. Önerilerinize her zaman açığız.”

KURUMSAL YAPI
SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar ise “Kurumsal yapının gerekliliği olarak SATSO; yönetim kurulu, meclisi, meslek komiteleri, üyeleri ve personeli ile bir bütündür. Bu bütünün tüm parçaları birbiri ile koordineli olduğu ve güçlü bir iletişime sahip olduğu sürece başarı kaçınılmazdır. Komitelerimiz de başarı zincirimizin önemli bir halkasıdır. Görüş ve önerileriniz, SATSO’nun vizyonu ve işleyişinin temelidir.” dedi.

KOSGEB DESTEKLERİ
KOSGEB Sakarya İl Müdürü Onur Kurtçu ise KOSGEB destekleri hakkında bilgi vererek “KOSGEB KOBİ’lere ve girişimcilere destekler, hibe ve geri ödeme gibi destekler sunan bir kurumdur. 2018-2019 yılından itibaren imalat sektörü ve ihracatçı firmaların teknolojik anlamda gelişim gösteren, yeni ürün üretene işletmelere daha yüksek oranda destekler vermeye çalışıyoruz. İmalat anlamında teknolojik ürün üreten AR-GE ürünü üreten firmaların yeni imalat sistemlerinin kurulması aşamasında destekler veriyoruz.” diyerek imalatta yüksek teknolojili ürünlerin önemine dikkat çekti.

KAYITDIŞI İLE MÜCADELE
SGK Denetmeni Şaban Kurtaran ise kayıt dışı ile mücadelenin önemine değinerek kayıt dışı istihdamın, üretimin, çalışmanın il ve ülke ekonomisine büyük zarar verdiğine dikkat çekerek bu konuda kurumsal mücadelenin yanı sıra hep birlikte mücadele etmenin daha etkin ve gerekli olduğuna vurgu yaptı. Kayıtdışı mücadele ile ilgili bilgi vererek bu konuda SGK’ya bildirimlerin çok önemli olduğunu dile getirdi.
Toplantıda ayrıca, önceki dönem meclis ve komite üyeleri İzzet Dönmez, Tufan Bahar (temsilci), Yaşar Koşunda, Hakan Aykan, Mustafa Eriş’e hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

21 Haziran 2019 , Cuma
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU HALKIN ÖNÜNE GEÇİLEMEZ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara