"TASARRUF ÇIKARMAKLA OLMAZ!"


Hak-İş Konfederasyonu İl Başkanı ve Hizmet-iş Şube Başkanı Mehmet Mesut Gökdemir, Akyazı Belediyesi’nin Haziran ayı meclis toplantısında Başkan Bilal Soykan’ın yaptığı açıklamayı “talihsiz bir açıklama” olarak değerlendirdi

Gökdemir, hem Soykan hem de işçi çıkaran tüm belediyeler ile alakalı değerlendirmelerde bulundu. Gökdemir, bazı belediyelerin zarar ediyoruz, işçinin maaşını ödeyemiyoruz gibi çeşitli sudan bahane ve sebeplerle emekçi kardeşlerimizin iş akitlerinin sonlandırılmasına bir anlam veremediğini ifade etti.

Gökdemir; “İş akdi fesih edilen emekçilerin belediyeyi zarar uğrattığını söylemek ve tasarruf olarak emekçilerden feragat beklemek yöneticinin sadece aciz olduğunu gösterir. Emekten tasarruf olmaz! İşten çıkarılan ve çıkarılmak istenen emekçilerin bulunduğu şehirde sayılamayacak emekleri vardır. Belediyede ve belediyelerde neden ilk tasarruf gariban emekçiden yapılıyorsa, soruyorum bu acizlik değil de nedir? Lütfen kendimize gelelim. Emekçiden tasarrufa başlamakla belediyeler yönetilemez! Mali durumları düzelmez!

Bulunduğu şehirde oy kullanan seçmen belediye başkanının işçileri işten çıkarsın diye değil halkına hizmet etsin diye oy veriyor. Ne yazık ki belediyelerde onca israf varken neden emekçiler?

HUKUKİ BOYUT
Gökdemir; “Hukuki gerekçelere göre işverenin, “zarar ediyorum, kriz var bu yüzden işçi çıkarıyorum” sebepleriyle yapılan fesihlerde, ispat yükünün işverende olduğu ve işverenin mali kayıtları, şirket bilançoları, tasarruf tedbirleri, işyeri organizasyonu gibi konularda hukuka uygun belgeler sunmak zorunda olduğundan, işçinin bu tür davaları kazanma olasılığının çok yüksek olduğunu ayrıca belirtmemiz gerekir. HAK-İŞ konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası olarak haksız yere iş akitleri fesih edilen emekçi kardeşlerimizin hukuki ve insani mücadelelerinde her zaman yanlarında olduğumuzu ve olacağımızı bir kez daha vurgulamak isterim. Başkanlarımıza sesleniyorum, tasarruf tedbirlerinize emekçilerden değil, belediyedeki israf, ihale, araç ihalesi ve bunun gibi savurganlıklardan tedbir alınarak başlanması daha doğru bir tasarruf ve tedbir yöntemi olacaktır. Mali yetenek budur!”

14 Haziran 2019 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

MOBİLYADA O FIRSATI YAKALAMAK

 

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara