SU TÜKETİMİNDE ZİRVEDEYİZ


Kişi başına günlük 343 litre şebeke suyunun tüketildiği Sakarya tüketimde ilk sırada yer aldı

Resmi verilere göre, Türkiye’de şehir şebekesinden gelen su en fazla Sakarya’da tüketilirken en az su tüketimi Diyarbakır’da oldu. Kişi başına en fazla atıksu Trabzon’dan, en fazla katı atık Muğla’dan çıktı.

EN ÇOK SU TÜKETEN SAKARYA
Belediyelerin şebeke su tüketimi konusunda günde kişi başına 343 litre su tüketen Sakarya ilk sırada yer aldı. Suyun tasarruflu kullanımı konusunda ise günde kişi başına sadece 135 litre su tüketen Diyarbakır bütün kentleri sollayarak birinci oldu.

TÜRKİYE'DE EN'LER 
En çok su tüketen Sakarya, En az su tüketen Diyarbakır, En çok atıksu Trabzon'dan, en çok çöp Muğla'dan çıkıyor. Ölçümler, Türkiye'nin en gürültülü kentinin ise Adana olduğunu gösteriyor.

TASARRUFLU KULLANMIYORUZ
Verilere göre, Türkiye'de kişi başına en çok su, günlük ortalama 343 litreyle Sakarya'da tüketiliyor. Bu ili 339 litreyle Trabzon ve 338 litreyle Gaziantep izliyor. Türkiye ortalamasının çok üzerindeki bu tüketim seviyesi, bu illerde suyun tasarruflu kullanılmadığı mesajını da veriyor.

TASARRUFLU KULLANANLAR
Buna karşılık belediye şebekesinden evlere ulaşan suyun en az tüketildiği il ise kişi başına günlük 135 litreyle Diyarbakır oldu. Su tüketiminde en yüksek tasarrufun yapıldığı bu ili 163 litreyle Bursa, 172 litreyle Şanlıurfa izliyor.

3 BÜYÜK İLDE SU KULLANIMI
Türkiye'nin en büyük 3 ilinden İstanbul'da kişi başına günlük 189 litre, Ankara'da 227 litre ve İzmir'de 173 litre şebeke suyu tüketiliyor. Bu da 3 büyük ilden sadece Ankara'nın Türkiye ortalamasının üzerine çıktığını gösteriyor.

8 Haziran 2019 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BELEDİYELER VE YETİŞMİŞ ELEMANLAR

 

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara