SAİSGDER FAALİYETLERİNE BAŞLADI


Sakarya İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneği (SAİSGDER) faaliyetlerine başladı

Sakarya İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneği (SAİSGDER) Başkanı Semra Kara, "Çalışan babaların, annelerin sağsalim evine dönmesi için, yetişkinlerde ise 'ben nasıl güvenli çalışırım' bilincini oluşturmak, daha güvenilir, daha sosyal, daha iyi halde toplum oluşturmak istiyoruz" dedi.

DERNEĞİN KURULUŞ AMACI
Sakarya'ın ilk iş güvenliği derneği olarak kurulan Sakarya İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneği (SAİSGDER) düzenlediği  iftar yemeğinde üyeleri ile bir araya geldi. Basın mensuplarının katıldığı iftar programında konuşan dernek başkanı Semra Kara, derneğin kuruluş amaç ve faaliyetlerini anlattı. Semra Kara, iftar sonrası yaptığı konuşmada "Sakarya İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneğimiz (SAİSGDER) 2019 yılı Mart ayında kurulmuştur. Kuruluş amacımız; iş kazalarının sıklıkla yaşandığı ülkemizde, iş güvenliği kültürünün oluşturulmasına ve toplumun bilinçlendirilmesine katkıda bulunmaktır. Derneğimizin kısa adı SAİSGDER'dir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak temel amacımız kişlilerin/çalışanların eğitimi ile İş Sağlığı ve İş Güvenliğine yönelik kamuoyu oluşturmak ve mevcut istatistiğin olumlu yönde değişmesine katkıda bulunmaktır. Bu anlamlı günümüze katılımlarınızdan dolayı dernek yönetimi adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kazasız ve sağlıklı güzel günlerin tüm paydaşlar için gelmesi dileklerimle, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

BABALAR ANNELER SAĞSALİM EVİNE DÖNSÜN DİYE
İş güvenliğinin sağlanmadığı işletmelerde yaşanan acı olayları hatırlatan Başkan Semra Kara, "13 Mayıs 2015'te gerçekleşen Soma olayında 301 vatandaşımızı kaybettikten sonra, iş güvenliği konusunda farkındalık yaratma ve toplumu bilinçlendirme yolunda gönüldaşlarımızla bir araya geldik. Ben 13 yıllık iş güvenliği uzmanıyım. Eğitimlerde şunu söylüyorum; Eğitimde verdiğim bir notu, 6 yaşındaki bir çocuğun ağzından duydum. Soma faciasının yaşandığı o tarihlerde, durumu iyi olmayan bir ailenin 6 yaşındaki kız çocuğu oyun oynarken spiker şunu söylüyor: 'nasıl bir oyuncak istersin, sana oyuncak alalım mı' diyor ve çocuk sanki biliyormuş, herşeyin farkındaymış gibi, 'ben oyuncak değil babamı istiyorum' diyor...

Ben bir birey olarak, biz bir bütün aile olarak, dernek olarak, bütün babaların, annelerin sağ salim evlerine ulaşabilmesi için, iş güvenliği kültürünün oluşabilmesi için, insanlarda ben duygusunun oluşabilmesi için, maddi amaç gütmeden tamamen gönül ve gönüldaşlarla 'biz ne yapabiliriz, bir insan olarak başka bir insan için ne yapabiliriz' diye düşünüyoruz. Çünkü bugün sen bir insana yardım etmezsen yarın bir başkasının bize yardım edebileceğini düşünmüyorum…

GÜVENLİ ÇALIŞMA BİLİNCİ
Konfüçyüs'un bir sözü var; 'Kötülük yapan kişi değil o kötülüğe göz yuman kişi kötüdür.' Biz hatalara, ihmallere göz yummak istemiyoruz, susmak istemiyoruz. Babaların sağsalim evine dönmesi için, yetişkinlerde 'ben nasıl güvenli çalışırım' bilincini oluşturmak istiyoruz. Çünkü 6 yaşındaki bir çocuk babasının eve ekmek getirmesi gerektiğini anlamaz, o sadece baba ister… 'ben babamı istiyorum' der. Artık tarihe geçmiş bir Türkiye olarak, dünyada iş kazalarında 3'ncü, 28 Avrupa ülkesi arasında da 1'nciyiz maalesef. Biz bu birincilikleri sıfır kazayla en seviyeye çıkartmak istiyoruz, kazalarımızla değil” diye konuştu.

EĞİTİM BİRİNCİ DERECEDE ÖNEMLİ
Eğitimin önemine vurgu yapan Semra Kara, “Ben 13 yıllık meslek hayatımda bu sıfırı çıkarmak için eğitimin birinci derecede çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü arkamı döndüğümde çalışan personelim şunu söylüyor, 'Semra hanım benim talimatımı unuttunuz!' Bu çok güzel bir geri dönüm ve çok iyi bir şey… Ya da bir olay olduğunda ben gayet rahat bırakıp gidebiliyorum, bir olay olduğunda organizayon süper oluyor. 'Nasıl en az zararla çıkabiliriz' diye tüm ekip halinde çıkabiliyorlar ve 13 yıldır ölümlü bir kaza olmadı. Tabi bu, eğitimle, denetimle, kaliteli personelle mümkün ve hep birlikte yani bir uzmanla değil, beş parmağın beşi bir olmuyor ama ama beş parmağa ihtiyaç oluyor. Bu bir kadro işidir. Bu derneğe gönül verip gelen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

SIFIR KAZA OLARAK EN AZA İNDİRELİM
İş sağlığı ve güvenliği konusunda toplumun desteğini de önemine vurgu yapan Semra Kara, “Birincilikleri, üçüncülükleri kaza olarak değil sıfır kaza olarak sizlerin desteği ve toplumun yardımıyla en aza  Bu tek başına olmuyor sizlerin desteği gerekiyor mutlaka. Biz bir öncüyüz ama bugün varız yarın yokuz. Toplumumuzun da desteğiyle, biz arkada kalan insanlarımıza daha güvenilir daha sosyal daha iyi halde toplum bırakmak bir hayat bırakmak istiyoruz bunun için de insanlık ölmedi diye düşünüyoruz.

Teorik olarak her zaman buradayız ama sosyal anlamda, uygulayış anlamında mutlaka topluma ihtiyacımız var ve Sakarya'nın desteğini bu konuda bekliyoruz" diye konuştu.

31 Mayıs 2019 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ve Zabıta ekipleri şehirde sayıları gittikçe artan dilencilere yaptıkları uygulamalarla geçit vermiyor. Ekipler, ana cadde üzerinde, cami önlerinde, parklarda dilenen şahıslara yönelik uygulamalarını arttırdı
DİLENCİLERE GEÇİT YOK! 'MAAŞ ALAN ANNEYE NAFAKA VERİLMEZ!' ZABITALAR DİLENCİLERE GÖZ AÇTIRMIYOR SAPANCA'DA DERE KÖPÜRDÜ! SIKIŞAN KEDİYİ İTFAİYE EKİBİ KURTARDI SUÇ MAKİNESİ YAKAYI ELE VERDİ "TASARRUF ÇIKARMAKLA OLMAZ!" KOBİ’LERE DESTEK CAN SUYU NİTELİĞİNDE

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BAHADIR ÖZÜŞEN RÜZGARI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara