"ARKADAŞLARIMLA TOP OYNAMAK İSTİYORUM"


Adapazarı'nda yaşayan Batuhan İşbitirir (8), 2 yıldır DMD hastalığıyla mücadele ediyor

3 ay önce yürüme yetisini kaybeden Batuhan'ın ailesi, yurt dışında bulunan ilacın Türkiye'ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan yardım istedi. Batuhan da koşmak, arkadaşlarıyla oynamak istediğini belirterek, "Devletimiz bana yardımcı olsun" dedi.

Adapazarı Tepekum Mahallesi'nde yaşayan İbrahim ve Çiğdem İşbitirir çiftinin oğlu Batuhan İşbitirir'e 2 yıl önce Duchenne Musküler Distrofi(DMD) hastalığı  teşhisi konuldu. Hastalığa bağlı olarak Batuhan yaklaşık 3 ay önce yürüme yetisini kaybetti. Hızlı bir şekilde ilerleyen hastalık için İşbitirir çifti,  yurt dışında üretilen ilacın Türkiye'ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı'ndan yardım bekliyor.

DMD hastalarına sahip çıkılmasını isteyen Çiğdem İşbitirir, "İki yıl önce rahatsızlandı. Oturmasında kalkmasında sıkıntı oldu. Merdivenlerden çıkmasında sıkıntı oldu. Aniden gelişti. Doktora götürdüğümüz de öğrendik kas hastası olduğunu. İki yıldır sadece kortizon verildi. Maalesef ilaç olmadığı için çocuğumuza yapacak hiçbir şeyimiz yok. Türkiye'de ilaç çalışmalarının yapılmasını istiyoruz. Gen terapi merkezlerinin açılmasını istiyoruz. Ve yurt dışında hastalığın tedavisinde kullanılan ilaç var. Onu devletten istiyoruz. Yani bizlerin alabilme imkanı yok. Getirttirme imkanı yok. Devletin onay verip, bu ilacı bize temin etmesini istiyoruz. Benim çocuğumla birlikte bu ilaç bir sürü çocuğa yarayacak. Bir sürü aile bir nebze olsa sevinecek” dedi. 

HASTALIK HIZLA İLERLİYOR
Anne İşbitirir hastalığın hızla ilerlediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Üç ay öncesine kadar yürüyordu. Üç aydır her şeyiyle bana bağlı. Bütün ihtiyaçlarını ben hallediyorum. Okula gidip gelirken sıkıntı yaşıyoruz. Hastalık çok hızlı ilerliyor. Şimdi yürüyemiyor ama ileride göğüs kafesi ile kalp kası etkilencek. Devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Devletten, Cumhurbaşkanımızdan istediğimiz DMD'ye sahip çıksın. Her çocuk gibi bizim çocuğumuzun da hayalleri var, umutları var. Umutlarımızın yeşermesini istiyoruz. Hastalığımız ciddi bir hastalık, devletten başka bize sahip çıkacak kimse yok." 

DMD çocuklarının sağlığı için her şeyin yapılması gerektiğini ifade eden baba İbrahim İşbitirir de "Devletimizden yardım istiyoruz. Bu çocukların geleceği, sağlığı için her şeyin yapılmasını istiyorum" diye konuştu. 

"ARKADAŞLARIMLA TOP OYNAMAK İSTİYORUM"
DMD hastası Batuhan İşbitirir ise, "Yürümek istiyorum. Okula sandalyeyle gidip, geliyorum. Beşiktaş taraftarıyım. Koşmak, arkadaşlarımla oynamak, bisiklete binmek istiyorum. Büyüyünce de asker olmak istiyorum" dedi. DHA

18 Mayıs 2019 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BELEDİYELER VE YETİŞMİŞ ELEMANLAR

 

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara