MÜSİAD ZİMEM GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR


MÜSİAD Sakarya Şubesi, Osmanlı’nın en güzel dayanışma ve yardımlaşma örneklerinden olan “Zimem defteri” geleneğini sürdürüyor.

Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun ve yönetim kurulu üyeleri, bir bakkala giderek mahallelinin borcunun yazılı olduğu defteri borç miktarı karşılığında satın aldı.

OSMANLI GELENEĞİ
Zimem geleneğinin Osmanlı’nın en güzel uygulamalarından biri olduğunu hatırlatan Şube Başkanı Yaşar Coşkun, “Veren el alan eli görmüyor. Mübarek Ramazan ayında zimem defteri geleneğini sürdürüyor olmaktan mutluyuz” dedi.

ZİMEM GELENEĞİ NEDİR?
Osmanlı’da, ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, ‘zimem defteri’ denilen borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırdı. Ne zengin kime yardım ettiğini ne de fakir kimin yardım ettiğini bilirdi.

16 Mayıs 2019 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BELEDİYELER VE YETİŞMİŞ ELEMANLAR

 

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara