SEKTÖRDE YENİ AKIM ‘ORGANİK ET ÜRETİMİ’


Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, sebze ve meyvede olduğu gibi et ürünlerini için de organik üretim ve tüketiminin yaygınlaşacağını söyledi

Yıldız, “Yirmi yıl önce ‘organik sebze, meyve’ denince kimsenin dikkatini çekmiyordu.Ancak günümüzde hızlıca topluma yayıldı. Organik ürünler eşdeğerinden daha pahalı satılıyor. Hayvancılıkta da böyle olacak” dedi.

YATIRM YAPANLAR KAZANACAK
Çok yakında dünyada ve ülkemizde organik et üretimi ve tüketimi hızla artacağını vurgulayan Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, bu konuda yatırım yapanların doğal olarak daha çok kazanacaklarını ifade etti. yıldız bu konuad yaptığı açılamada, “Şimdi duyuyorum bazıları ‘biz ete zaten zor ulaşıyoruz,  bu da nereden çıktı’ diye söyleniyor. Ya da ‘eski köye yeni adet mi getiriyorsun’ diye söylenenler var. Şu anda marketlerde, pazarlarda organik meyve, sebzeye alıştınız bunu doğal karşılıyorsunuz. Yirmi yıl önce ‘organik sebze, meyve’ denince kimsenin dikkatini çekmiyordu. Değişen dünya beraberinde organik meyve, sebze konseptini getirdi. Hızlıca topluma yayıldı. Organik ürünler eşdeğerinden daha pahalı satılıyor. Hayvancılıkta da böyle olacak.

Gerek kırmızı et gerekse tavuk, gerekse balıkta da sistem bu şekilde işleyecek. Bu sistem için yatırım yapanlar olumlu yönde mutlaka karşılığını doğal olarak alacaktır. Yatırımcılar önümüzdeki dönemde yapacakları  yatırımları yeniden gözden geçirmeli, yatırımlarına organik et üretimini göz önüne bulundurup ona göre yapmaları kendi kazançlarına olacaktır” diye konuştu.

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE ORGANİK ET
Organik etle ilgili rakamsal verileri paylaşan Yıldız, “Şu anda ABD de üretilen etin %4 ü organiktir. Avrupa da değişik ülkelerde organik et konusunda ciddi çalışmalar devam etmektedir. Ülkemizde ise, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre (2013), toplam 7.256 baş organik et sığırı bildirilmiş ve Ardahan (3.394 baş), Kars (2.095 baş) ve Çanakkale (1.294 baş) illeri sığır varlığı ile ön plana çıkmıştır. Çanakkale’de et sığırcılığı “Ayvacık Organik Kırmızı Et Üreticileri Birliği” tarafından yapılmaktadır. Birliğin ürettiği organik kırmızı et, canlı hayvan ve/veya karkas olarak tüketicilere ulaştırılabilmektedir. Erzurum Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği’nin (DOĞTARBESBİR) Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Sivil Toplum Diyaloğu-Organik Tarım Alanında 2016 yılında “Erzurum’da Organik Süt ve Et Sığırcılığının Yaygınlaştırılması” başlıklı bir AB projesi de başlamıştır. Proje kapsamında Aşkale, Horasan, Pasinler, Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçelerinden 120 üreticinin organik et ve süt üretimine kazandırılması planlanmıştır. Bu veriler ilerde çok artacaktır” dedi.

14 Mayıs 2019 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Trafik dedektifleri projesi kapsamında, Arifiye Müftülüğüne bağlı yaz kuran kurslarına devam eden 439 öğrenciye, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Eğitim Büro Görevlisi Polis Memuru Murat Ünal tarafından eğitim verildi
TRAFİK DEDEKTİFLERİNE EĞİTİM KOCAALİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI! GÜÇLÜ İŞBİRLİĞİ İLE YARDIMLAR ARTACAK ‘İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ’ KAYA’NIN ACI GÜNÜ ‘TARIMI AYAĞA KALDIRABİLİRİZ’ HENDEK'TE AÇIK TEKLİF USULÜ İHALE KENEVİR OPERASYONU!

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara