ÖĞRETMENLER “FARKIMA VAR” DEDİ


Akyazı ilçesinde çeşitli okullarda görev yapan bir grup öğretmenin kendilerinin yazdığı ve büyük bir başarı ile sahneye koydukları “Farkıma Var” adlı tiyatro oyunu büyük takdir topluyor.

Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi Salonunda ilçe genelindeki bütün öğretmenlere toplam 5 seans oynanan tiyatro eserinde; okullarımızda adeta kendi haline terk edilmiş, anne baba ayrı veya ölmüş, anne baba ilgi ve sevgisinden mahrum, sanal alemin hoyratlığına bırakılmış, problemli ve dezavantajlı çocuklarımızın topluma kazandırılması için “Her Çocuk Özeldir” gayesiyle alışılagelmişin dışında bir tarzla tiyatro sergilenerek,  onların topluma faydalı birer vatandaş olarak kazandırılması hedefleniyor.

Öğretmenlerin rol aldığı “Farkıma Var” tiyatro oyununu geçtiğimiz günlerde Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir ve çok sayıda öğretmen birlikte izlediler.

Oyunu çok beğendiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, öğretmenlerin küçük dokunuşları ve yakın ilgileriyle oyunda da görüldüğü üzere en haylaz, yaramaz denilen çocukların bile başarılı olabilecekleri alanların mutlaka var olduğunu belirtti.

Durmuş ders niteliğindeki bu oyunun il genelindeki öğretmenlerimize de sergilenmesinin faydalı olacağını ifade ederek, oyunda başarıyla görev yapan öğretmenlerimizi ayrı ayrı tebrik etti.

“Farkıma var” adlı tiyatro, Akyazı İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Tahsin Karakaya koordinatörlüğünde Akyazı Kaymakamlığı işbirliği ile ilçedeki okullar, parklar, kapalı ve açık alanlardaki gençler, okullarında problem olan öğrencilerle temas kurularak elde edilen bilgiler ışığında ilçenin risk haritası çıkarılması sonucu bir komisyon tarafından kaleme alınarak ortaya konulmuş bir eser.

Tiyatro oyununda; bir okulda oldukça problemli, tamamen ümit kesilmiş ve kendi haline bırakılmış 11 B (BELA)  iken,  bu sınıfın sorumluluğunu ve sınıf rehber öğretmenliğini hiçbir öğretmenin kabul etmediği halde okula yeni tayin olan genç bir edebiyat öğretmeninin bu sınıfın sorumluluğunu alması ve onlara dokunması ile başlayan süreçte, 11 B’nin aktif girişken başarılı öğrenciler çıkaran bir sınıf olması anlatılıyor.

Öğretmenlerin usta tiyatro sanatçılarını aratmayacak düzeyde performans sergilediği oyunun sonunda izleyicilerle okul hayatları boyunca unutamadıkları ve oynanan oyundaki örneklere benzeyen yaşanmış hatıraları üzerine söyleyişi yapıldı.

KİMLER ROL ALDI?

‘Farkıma Var’ isimli tiyatro oyununda; Fajit Kamil lakabıyla Küçücek Cumhuriyet Ortaokulu Müdür Yardımcısı Osman Karateke, Yenilmez Cemil lakabıyla Kabakulak Ortaokulu Müdür Yardımcısı Ercan Aslan, Okçu Yakup lakabıyla Akyazı Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Rehber Öğretmeni Kerem Sarı, Akrostiş Zeynep lakabıyla Kuzuluk Doktor Enver Ören Ortaokulu Teknoloji Öğretmeni Emel Günay Karakuş, Sessiz Selim lakabıyla Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şefi İsmet Koç, Okul Müdürü lakabıyla İşmont Sağlık Meslek Lisesi Rehber Öğretmeni Zafer Nart, Oyun ve Söyleşi Koordinatörü Kuzuluk Doktor Enver Ören Ortaokulu Rehber Öğretmeni Niğmet Yılmaz, Özlem Öğretmen lakabıyla Akyazı İmam Hatip Ortaokulu Rehber Öğretmeni Özlem Korku, Zehra Öğretmen lakabıyla Dokurcun Ortaokulu Rehber Öğretmeni Zehra Çamyar, Muradiye Öğretmen lakabıyla Şehit Yüzbaşı Halil İbrahim Sert Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Öznur Sevingül, Rejide Ahi Evren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Murat Şimşek görev yaptı. Öğretmenlerin tiyatro oyununu beğeniyle izleyen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve İlçe Kaymakamı Yakup Güney, eğitimin önemli bir sorununa değinen çok başarılı bir oyun izlediklerini ifade ederek emeği geçenleri kutladı.

26 Mart 2019 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU ÖYLE BİR AŞK Kİ…

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara