DR.GEDİKLİ SİSTEMİ ELEŞTİRDİ


Sakarya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli 14 Mart Tıp Bayramı mesajında, sağlık sistemine ilişkin sorunları ve eleştirilerini paylaştı

Sakarya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli; “Son dönemlerde uygulanmaya çalışılan ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ adı ile uygulanan politikalar ve şehir hastaneleri projeleri ile hastalarımızın da sağlık çalışanlarının da içine düştükleri ciddi olumsuzluklar bulunuyor. Programın sağlık hizmetinin temel ilkeleriyle bağdaşmayan içerikleri nedeniyle önemli sorunlar yaşanıyor."

DAHA ÇOK HARCAMA
"Mevcut politikalarla sağlık hizmeti bolca tüketilmesi gereken ve üzerinden kar edilen bir nesneye dönüşmüştür. İnsanların daha çok hastalanması, çok hastaneye gitmesi, çok tetkik yaptırması, çok ameliyat olması, çok ilaç kullanması ve tabii ki bu süreçlerde daha çok para harcaması üzerine kurulu bir sistemle karşı karşıyayız."

NİTELİKSİZ SAĞLIK HİZMETİ
"Kamuda uygulanan “performans” sistemi, özel sektörde ise ciro ve kar baskısı sağlık hizmetlerini şekillendirmiştir. Muayene, ameliyat sayıları, ilaç tüketimi, tetkik sayıları son on yılda beşer kat artmıştır. Bu artışları yurttaşların sağlığına olumlu yansımamıştır. İçinde 3-5 dakikada muayeneleri, hastane kuyruklarının, bir hekimin günde 120 hasta bakmasının yer aldığı niteliksiz sağlık hizmeti tablosu karşımızda bulunmaktadır. Acil servisler dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar yoğundur, içinden çıkılmaz hale sürüklenmiştir. Tıp ve sağlık eğitimi sayısız nedenle zarar görmüştür. Türkiye ciddi biçimde niteliksiz tıp ve sağlık eğitimi sorunuyla karşı karşıya bırakılmıştır.”

İDDİALAR
Gökdemir; “İlimize gelirsek maalesef sağlıkta yönetici konumunda olan meslektaşlarımız konumlarının gereğini yapmak yerine adeta siyasi iradenin sözcülüğünü yapmaktalar. Sakarya Eğitimi Araştırma Hastanesinde eğitim ve liyakata bağlı yükselmek yerine adam kayırmaca devam etmektedir. Mesleğinde başarılı olan hekimler maalesef ayrılmakta ya da ayrılmak zorunda bırakılmaktadır.  Şehir hastaneleri kandırmacası devam etmektedir. Oysa ilimizin ihtiyacı şehir hastanesi olmayıp Korucuk'ta 600 yataklı Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi açılmasıdır. Türkiye 14 Mart'a kısaca özetlemeye çalıştığım bu sorunlu ortama girdi. Sağlıkçıların mücadelesi sadece kendileri için değildir. Sağlık hakkı mücadelesi tüm toplumun mücadelesidir.” ifadelerine yer verdi.

14 Mart 2019 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Uzm.Dr. Gökhan Gedikli

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ÇEKİRGE HER ZAMAN SIÇRAMAZ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara