VELİLERE DÜŞEN ALTIN GÖREVLER!


Uğur Anadolu Lisesi Kurucu Müdürü Yavuz Müftüoğlu, “Karne, sorgulama değil değerlendirme aracıdır.” diyerek velileri uyardı ve “Karne günü” konulu anket çalışmasının çarpıcı sonuçlarını açıkladı

Müftüoğlu; ailelerin karneye yaklaşımları ile ilgili olarak, “Öğrenciler kadar aileler de karne gününü sabırsızlıkla beklerken başarılı öğrencilerin ödüllendirileceği kesin. Başarısı beklenilenin altında olan öğrencilere karşı aileler çok dikkatli davranmalı. Sömestr tatilini öğrenci için ceza günlerine dönüştürmek, şiddet uygulamak ya da psikolojik olarak baskı altında tutmak onları başarısızlığa sevk edecektir. Unutulmamalıdır ki karne, sorgulama değil değerlendirme aracıdır. ’dedi.
Yavuz Müftüoğlu; ayrıca, ailelerin çocuklarına duyduğu güvenin başarıyı olumlu yönde etkilediğinin de altını çizdi ve “Karnedeki notların tamamı çocuklara ait notlar değildir” dedi.

ANKET SONUÇLARI
Sakarya Uğur Okulları Rehberlik Birimi tarafından öğrencilere karneleri hakkındaki görüşleri ve ailelerinin karneye yaklaşımlarını belirlemek amacıyla bir anket çalışması uygulandı. Anket çalışması sonucunda, öğrencilerin karne gününün gelmesini istemedikleri, bu nedenle karnesinin iyi gelmesini bekleyen öğrencilerin de karne günü ile ilgili olumsuz bir izlenime sahip olduğu sonucu ortaya çıktı.

TEPKİSİZ AİLELER
“Karne gününün gelmesini istiyor musun?” sorusuna öğrencilerin yüzde 68’i ‘hayır’ yanıtını verdi. Buna göre karnesinin iyi gelmesini bekleyen öğrencilerin de karne günü ile ilgili olumsuz izlenime sahip olduğu görüldü. Karnesi iyi gelecek öğrencilere “Ailenin karnen ile ilgili tepkisi ne olacak?” diye sorulduğunda yüzde 67’si ‘tepkisiz kalırlar’ yanıtını verdi. Buna göre ailelerin iyi karne karşısında tebrik etme veya ödüllendirme yoluna gitmediği, tepkisiz kaldığı görüldü.

KÖTÜ KARNE TEPKİSİ
Karnesi kötü gelecek öğrencilere aynı soru sorulduğunda, öğrencilerin yüzde 39’u ‘tepkisiz kalırlar” derken, yüzde 55’i ‘cezalandırırlar’ ya da ‘Bir süre benimle konuşmazlar” yanıtını verdi. Bu da gösteriyor ki iyi karne karşısında tepki vermeyen veliler, kötü karne karşısında ya sessizliğini bozuyor ya da çocuğu ile olan iletişimini tamamen kesiyor.

GÜVEN İHTİYACI
Araştırmaya katılan öğrencilere “Ailen ne yapsa ya da nasıl yaklaşsa karnenin 2. dönem daha iyi olması için motive olursun?” sorusu sorulduğunda, öğrencilerin yüzde 45’i “Bana güvendiğini ve elimden geleni yapacağıma inandığını söylerse” yanıtını verirken; yüzde 35’i ise “Bir şey yapmalarına gerek yok. Ben daha fazla çalışırım” yanıtını verdi. Bu da gösteriyor ki öğrencilerin ailelerinin onlara güvendiğini duymaya ihtiyaçları var.

SÖMESTRDE NE YAPMALI?
Müftüoğlu; “Tatil, sıkıntı yaşadığınız konu ya da derslerle de yüzleşmek için bir fırsattır. Takıldığımız veya baş edemediğimiz bir ders ya da konu ile karşılaşınca bırakıp, kaçmak yerine onunla yüzleşmek en doğrusudur. Sıkıntı yaşanan konu ya da dersi öğretmenden destek almadan önce başına oturup uğraşmalıyız. Kendi çalışma sistemimizle o sorunu çözmeye çalışmalı daha sonra bir uzmandan destek almalıyız.”

TATİL OLDUĞUNU UNUTMADAN
Müftüoğlu; “Ancak bu dönemin tatil olduğu da unutulmamalı. Öğrencileri tatilden sonra yoğun sınavlar ve dersler bekliyor. Bu yüzden tatilde her şeyden önce dinlenmiş olmak yeni döneme tazelenmiş bir şekilde başlamak gerekiyor.”
Müftüoğlu; “Milli Eğitim Bakanlığının açıklamaları doğrultusunda, “Okullarımızda gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili, kalıcı ve verimli olabilmesi, öğrenci, öğretmen ve velilerin yıl boyunca iş birliği içerisinde çalışmalarına bağlıdır. Okul dışı zamanlardaki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülmesi ve bu faaliyetlerin okul içi öğrenmelerle köprü kurarak bir bütün oluşturması ise öncelikle velilerin öğrencilere desteği ile mümkün kılınacaktır.”

SOSYAL FAALİYETLER
“Bu bağlamda kazanımların ders dışı eğitim öğretim faaliyetlerinden ev ödevleri veya sosyal faaliyetler yoluyla öğrencilere kazandırılması ayrı bir önem taşımaktadır. Yarıyıl tatilinde test çözme, özet çıkarma gibi öğrenciyi tek bir alana yönlendiren ev ödevleri verilmesinin doğru olmadığını belirtti. Bunun yerine öğrencinin kendini tanıması, geliştirmesi ve sosyalleşmesine katkı sağlayacak sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmasına teşvik edilmesi gerekiyor.” Dedi.
Müftüoğlu bu çerçevede, kitap okuma, film izleme, müze ve tarihi mekân gezileri ile toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleyici faaliyetlerin tavsiyesinde bulunarak tüm öğrencilere iyi tatiller diledi.

18 Ocak 2019 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

Yavuz Müftüoğlu

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

MAZBATA TESLİM EDİLDİ AMA…

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara