‘KADIN DEĞERLİDİR VE HAKLARI KORUNMALIDIR’


Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Tankal, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84. yıldönümünde yazılı açıklama yaptı.

Tankal, “Kadın, toplumda maddi ve manevi değerlerin, tutumların, normların oluşmasında en kurucu etkendir. Kadın, bütün dünya toplumları için değerlidir, öyle olmalıdır. Bizim toplumumuzda kadın, Allah’ın emanetidir. Cennet ise annelerin ayakları altındadır. Kadın Hakları Günü’nde kadınlar için oluşturulan, sağlanan, ortaya konulan hakların farkındalık oluşturmak adına, eğitim ve öğretim programları ile birlikte bilinçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Kadın değerlidir, hakları korunmalıdır.
Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Haklarının Verilmesi Medeni Kanun ile erkeklerle eşit haklara sahip olan Türk kadınına, TBMM tarafından 3 Nisan 1930' da kabul edilen bir yasa ile belediye seçimlerine katılma hakkı tanınmıştır. 1931 yılında da Türk kadını ilk kez tıp dünyasında varlığını göstermiş ve ilk kadın cerrahımız çalışmaya başlamıştır. 4 Mayıs 1931' de ilk toplantısını yapan TBMM tarafından 26 Ekim 1932' de kabul edilen bir yasa ile Türk kadınına muhtar, köy ihtiyar kurulu üyeliğine seçilme ve seçme hakkı tanınmış; 8 Ekim 1934'te kabul edilen ve 5 Aralık 1934'de yürürlüğe giren bir başka yasa ile kadın-erkek eşitliği alanında bütün haklar, "Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı’nın tanınmasıyla verilmiş oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e tüm Türk kadınları adına minnet ve şükranlarımızı sunuyor, rahmetle anıyoruz.”

5 Aralık 2018 , Çarşamba
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara