HEDEFİMİZ SAKARYA'YI EN İYİ YERE GÖTÜRMEK


Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) 200'ncü toplantısını Tuna Tan'da gerçekleştirdi. Oturumda kentin sorunları konuşulurken, SASTOP Eş Başkanı Av. Ü. Önder Döker, amaçlarını Sakarya'yı ileriye dönük en iyiye götürmek olduğunu ifade etti.

13 YILLIK HİZMET SUNUMU
Toplantının başlangıcını yapan Eş Başkan Gülsen Öziş, ardından açılış konuşmasını yapan Av. Önder Döker’in daveti üzerine Oktay Ertem çalışmaları tanıtan sinevizyon sunumu yaptı.
Yoğun katılımın sağlandığı toplantıda SASTOP'un 13 yıllık hizmetlerinin sunumu, devam eden çalışmaları, gündeme alınan konular ve konukların görüşleri yer aldı.Toplantıya katılan konuklar SASTOP'un sunumu sonrası söz alarak, kendi çalışma alanları ile ilgili Sakarya'nın sorunlarını dile getirdi.
İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın da katıldığı toplantıya, CHP ve MHP Gurup Başkanvekillerinin Ankara’daki yoğun programı, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı ile acil toplantısı nedeni ile milletvekilleri, Belediye Başkanları ve parti il başkanı, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, Bölge Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı, Sakarya Adliyesi Cumhuriyet Başsavcısı, Adalet Komisyonu Başkanı ve Baro başkanının Ankara’daki Türkiye Barolar Barolar Birliği, Yargıtay, Danıştay ve diğer kurumların acil toplantısı ve Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in de ani mazeretleri nedeni ile katılamadığı toplantı yoğun bir ilgi ile başladı.

ÖĞRENCİLERİN ULAŞIM VE DURAK SIKINTISI
Toplantıda açılış konuşması yapan SASTOP eş başkanlarından eğitimci ve fahri müfettiş Oktay Ertem, Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım ve duraklar konusunda yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek, ilgililerden çözüm istedi. "Bir öğrenci şehri olan Sakarya'da okuyan çocuklarımızı bu çileden kurtaracak çalışmaları ilgililerden bekliyoruz" dedi.

'ÇEVRE SORUNLARININ TAKİPÇİSİYİZ'
Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mahnaz Gümrükçüoğlu, toplantıda çevre ve hava kirliliği konusunda çözüm bekleyen sorunları gündeme getirdi. Gümrükçüoğlu, Sapanca Gölü'nün korunması ve Sapanca İlçesi'ndeki dağların imara açılmasıyla büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekti. Gümrükçüoğlu, "İmara açmalar sonucu su ihtiyacı büyüyor. Sapanca Gölü'nün beslenmesi ortadan kalkıyor. Şehirleşme doğru yönde gelişmeli. Göl bütçesi iyi hesaplanmalı" dedi.
Diğer yandan havayı kirleten ve verimli toprakları heba eden, çimento fabrikaları, termik santraller ve ağır sanayinin, şehrin geleceğini tehdit ettiğini belirten Gümrükçüoğlu, "Ağır sanayi içeren yatırımları, doğanın cömert olduğu yerlere yapmak ihanettir. Bu teşebbüslere her zaman karşı çıktık. Sanayileşmeye karşı değiliz ancak bu adımlar atılmadan önce iyi bir planlama yapılmalı. Doğanın yok edilmesine izin verilmemeli. SASTOP olarak bu yöndeki çabalarımız sürecek" diye konuştu.

BİZE KULAK VERİN
Tabipler Odası eski Başkanı ve SASTOP eş Başkanı Dr. Dursun Bostancı, "Bir insanın sağlıklı olabilmesi; çevre sağlığı ve ruh sağlığına bağlıdır. Özellikle deprem sonrası bunları kaybettik. 1999'da yaşadığımız depremin ardından yakın bir zamana kadar gelinen süreçte sağlık hizmetleri yetersiz kaldı. İnsanlar sağlık hizmeti almak için çevre illere gitmek zorunda kaldı. Şehrimizde hizmete giren Araştırma Hastanesi ve yeni sağlık kuruluşları, hizmetdeki çıtayı biraz yükseltse de yeterli değil. Biz Sakarya'nın dertleriyle hemhal olmuş bir platform olarak, bu kent için söyleyecek sözümüz olmalı düşüncesiyle hiç bir karşılık beklemeksizin bir araya geliyoruz. Kentimizin ihtiyaç ve sorunlarını gündeme taşımaya devam edeceğiniz. Bu çağrılarımıza kulak verilmeli" dedi.

DOĞUM HASTANESİ, YAŞLI KÖYÜ VE SAĞLIKTA ŞİDDET
Sakarya'da yapımına ara verilen Doğum Hastanesi'nin bitirilmesi gerektiğini belirten Sevgi ve Sağlık Derneği Başkanı Dr. Turgay Şenen, "250 yataklı planlanan Çocuk ve Kadın Sağlığı Hastanesi bir an önce tamamlanarak faaliyete girmeli. Sakarya'nın buna ihtiyacı var" dedi.
Dr. Şenen, Avrupa ülkelerinde örnekleri olan 'yaşlı köyleri'nin ülkemizde de yaygınlaşması için çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı. Diğer yandan sık gündeme gelen sağlık çalışanlara yönelik şiddetin önüne geçecek tedbirlerin alınmasını isteyen Dr. Şenen, "Sağlıkta şiddete karşı toplumsal duyarlılık sağlanması amacıyla bir farkındalık çalışması yapmayı planlıyoruz. Bu konuda toplum olarak bilinç oluşturulmalı" diye konuştu.

EĞİTİM VE SAĞLIK GERİDE, TARIM TEHLİKEDE
Toplantıda söz alan konuklardan CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, eğitim ve sağlık konusunda Sakarya'nın diğer illerden geri kaldığını ifade etti. Başkan Isır, "Sakarya, öğretmen ve derslik sayısı bakımından Van ve Erzurum gibi illerin çok gerisinde" dedi. Sağlık hizmetleri bakımından da Sakarya'da yeterli hizmetin olmadığını belirten Isır, "İnsanlarımız yoğun bakım için İzmit'e, Yalova'ya gönderiliyor" ifadelerini kullandı.
Gölle beraber denizi olan bir şehir olarak Sakarya'nın bu özellikleriyle Türkiyenin incisi konumunda olduğunu belirten Isır, Sakaryalılar'ın beklediği trenle ulaşım sorununu da gündeme getirerek, "Gar var tren yok. Metropollerde garlar şehir merkezinde olur. Herkes demiryoluna kolaylıkla ulaşır. Hemen hepimizin tren garında hatıralarımız vardır. Ada Treni Sakaryalılar'a yeniden kavuşturulmalıdır" dedi.
Tarımdaki üretim sorunlarına dikkat çeken Isır, "İşsizlik sorunumuz var diyoruz ama 45 yaş altı ziraatle uğraşan yok. Tarımda çalışan sayısı giderek düşüyor. Diğer yandan Üzüm, incir ve fındık dışındaki tüm ürünleri ithal ediyoruz. Tedbirler alınmazsa bu gidiş, büyük bir gıda sorununa yol açacak" diye konuştu. Tarım arazilerinin sanayiye kurban edildiğini hatırlatan Isır, "Fındıklı ve Kantarlı köylerinde bir gölet projesi yapıldı. Devlet eliyle yaptırılan o gölet şimdi o tarım alanlarına kurulan 3. OSB'nin içinde kaldı. Siz hiç bir organize sanayi içinde 5 yıldızlı otel gördünüz mü? Yakında evlatlarımıza bırakacak toprak kalmayacak" ifadelerine yer verdi.

GEYVE BOĞAZI'NIN GÖZYAŞLARI!
Geyve Boğazı ve Akıncı Köyü Şelalelerini Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, çevre sorununa dikkat çekerek, "Bin 500 bitki türünü barındıran Akıncı Köyü, yaban hayatının tüm zenginliklerini içinde barındırıyor. Geyve Boğazı'nda taş ocaklarının kullandığı patlayıcıların neden olduğu heyelan ve tahribatlar doğayı tehdit ediyor. Burada kurulu tesisler, tabiatı ve güvenliği yok sayan bir anlayışla üretim kapasitelerini artıyorlar. Geyve Boğazı'nın gözyaşları olarak gündeme getirdiğimiz bu soruna yetkililerin çözüm üretmesini bekliyoruz" dedi.

MİSAFİRLERİMİZ İSTİHDAMA KATILIYOR
Sakarya'daki mülteciler konusunda yaşanan sıkıntıları gündeme taşıyan Danışman Hüseyin Balta, "Resmi kayıtlara göre 35 bin misafirimiz var. Merkez nüfusun onda bir oranına ulaşan mültecilerin şimdi istihdama katılması gündemde. Yüzde 5 oranında iş gücü olarak istihdama katılacaklar. İşsizlik sorununun yaşandığı bu ortamda mültecilerin istihdam edilmesi vatandaşların tepkilerine neden oluyor. Bu uygulama, sorunları beraberinde getirmeyecek biçimde yeniden gözden geçirilmeli" dedi.

MARKA ŞEHİR HEDEFİ
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Nuri Osman Ürküt, Sakarya'yı marka şehir yapma yolunda ciddi adımlar attıklarını belirterek, alternatif üretim yolları geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. "Şifremiz 54 projesiyle Sakarya olarak güç birliği çerçevesinde hep birlikte büyüyeceğimize inanıyorum" diye konuşan Ürküt, "SATSO bünyesinde ilk kez oluşturulan bir Yüksek İstişare Kurulu ile Sakarya'nın ihtiyaçları ve sorunlarını tahlil etmede çok daha hızlı yol alacağız" ifadelerini kullandı.

YOĞUN BAKIM İŞGALİ VE YAŞLILAR KÖYÜ
Sakarya Tabibler Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Sakarya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Rıdvan Karagöz, yaşlıların, yaşlılıklarını daha verimli, sağlıklı ve mutlu geçirebilmeleri için, Ege bölgesi ve Antalya'da örnekleri olan 'Yaşlı Köyü' projesinin Sakarya'da da yapılmasını istediklerini belirterek, "Yaşlılarımız kalan ömürlerini sağlıklı ve huzurlu geçirsinler. Hasta olan anne babalarını yoğun bakımda gereğinden fazla kalmalarını sağlayanları görüyoruz.  Halkımızın yoğun bakımı acil durumlarda kullanmalarını,  aksi takdirde kalabalıktan, genç yaşlarda kalp krizinden gelen biri yoğun bakımdan mahrum kalıp hayatını kaybedebiliyor" dedi.

DİŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
Diş Hekimleri Odası Başkanı Tolga Beray, diş sağlığı ile ilgili önemli açıklamalarından sonra diş sağlığının küçük yaşlarda korunmasının önemini ve ilerleyen yaşlarda diş kaybına uğrama sebeplerini açıkladı.

HAYVANCILIK GİDEREK GERİLİYOR
Sakarya Veteriner hekimler Odası Başkanı Yıldırım Çakmak, veterinerliğin ve hayvancılığın Türkiye’nin geleceğindeki önemine anlattı. Yıldırım, tabiattaki tüm havyaların da doğa için gereksinimi ve tabiatın dengesindeki yerini değerlendirdi.

Sakarya Veterinerler Odası eski Başkanı Mustafa Yıldız, genç neslin hayvancılıktan uzaklaşmasıyla gelecekte sıkıntılar yaşanacağına dikkat çekti. Yıldız, "Kimse ahıra girmek istemiyor. Oysa hayvan bakıcılığı özendirilmeli. Çünkü pazar riski olamayan çok büyük bir sektör. Yetiştirilmiş büyük veya küçükbaş hayvanın her zaman ve her yede alıcısı var. Bu nedenle gelecekte zor duruma girmemek için genç nesil hayvan bakımı ve yetiştiriciliğine kazandırılmalı" dedi.

DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞINDA MALİYET DÜŞÜK
TÜVASAŞ emekli müdürlerinden Fikret Kökalp, Demiryolu taşımacılığının karayolu taşımacılığı maliyetinden çok daha ucuz olduğunu belirterek, Ada Treni'nin yeniden merkez gardan kalkarak Sakaryalılar'ın ekonomik ulaşıma kavuşturulması gerektiğini söyledi.
Armağan Bahadır ise "İstanbul'a karayolu ile ulaşım 35 TL iken tren 16 TL'dir. Yapılan hesaplamalara göre tren yolculuğu için kişi başına düşen enerji maliyeti 1 TL'dir. Bu kadar ekonomik olan trenle yolculuk ülke ekonomisine de büyük katkıdır" dedi.

SUBÜ YENİ DİKİLMİŞ BİR FİDAN
Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof Dr. Mehmet Sarıbıyık, yeni kurulan üniversite için, yeni dikilmiş bir fidanın neye ihtiyacı varsa, bunu sağlamada el ele vererek büyütülmesi gerektiğini söyledi. SUBÜ'de Tarım Fakültesi ile, ürün ve tohumların geliştirilmesi, üretimde verimliliğin artırılması için çalışmalar planlandığını belirten Rektör Sarıbıyık, "Tarım, sanayi ve diğer konularda yapılacak çalışmaların içinde daima üniversite olmalı. Örneğin tarıma ve çevreye zarar verecek çimento fabrikaları için hazırlanan raporlar üniversitede hazırlandı ve bilimsel anlamda bir çok doğru kararın alınması sağlandı. Çünkü konunun doğru dille ortaya konması önemliydi. Bundan sonra da Sakarya için fayda üretmeye ve taşın altına elimizi koymaya devam edeceğiz" diye konuştu.

ADA TRENİNİ GETİRMEK İBADETTİR
Toplantıya katılan Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı ve Yeni Sakarya Gazetesi Genel Müdürü Zeki Aydıntepe, Sakaryalılar'ın özlemi olan Ada Treni konusunda konuştu. Trenin Sakaryalılar için büyük önem taşıdığını belirten Aydıntepe, "Önümüzde yerel seçimler var. Başkan olacak kişinin ilk işi Ada Treni'nin eskiden olduğu gibi merkez gardan kalkarak Adapazarı-İstanbul seferi yapmasını sağlamak olmalıdır. Bu talebi yerine getirmek ibadete eş değer bir hizmettir" ifadelerini kullandı.

SASTOP’U TEBRİK ETTİ
Bölge İdare Mahkemesi Hakimlerinden 3. H.D. Başkanı Mehmet Bölük, SASTOP üyelerinin bu karşılıksız özverili çalışmalarını Sakarya’da görev yaptığı yıllardan beri takip ettiğini, belirterek, yapılan bu özverili çalışmaları takdir ettiğini ifade ederek için Başkan ve üyeleri tebrik etti.

SAKARYA'YI HAK ETTİĞİ EN İYİ YERE TAŞIMAK
Program sonunda, oturumu yöneten SASTOP Eş Başkanı Av. Ü. Önder Döker, "200'ncü toplantımıza katılarak değerli fikirleri ile kentimiz için katkı sunan tüm değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. SASTOP komisyonları olarak Sakarya'mızı ileriye dönük en iyiye götürebilme yolunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

4 Aralık 2018 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Adapazarı Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle Camili-Adapazarı minibüs hattında çalışan dolmuş şoförleri arasında geçtiğimiz hafta meydana gelen olay sonrası taraflar, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti
OLAY TATLIYA BAĞLANDI İŞKUR'DAN MÜJDE! KOKU İSYAN ETTİRİYOR! YAŞLI ADAMIN ACI ÖLÜMÜ! MUSTAFA PEKŞEN TEDAVİ GÖRÜYOR HENDEK’TE ZİNCİRLEME KAZA! DİLENCİNİN CEBİNDEN ÇIKAN PARA ŞAŞIRTTI! TALİHSİZ ÇİFTÇİ TOPRAĞA VERİLDİ


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SIRA GELDİ ŞAMPİYONLUĞA

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara