‘ESNAF TEHDİT ALTINDA’


Sakarya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan,TSEK’in verilerine göre zincir market sayısının bu yıl yüzde 12 arttığına dikkat çekerek, bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Her sokak arasında neredeyse 20 metrede bir açılan zincir marketlerin engellenemez bir hal aldığını belirten Başkan Akdardağan, “Bilindiği gibi esnafımızın kabusu olan AVM’ler ve zincir marketler, ekonomik dalgalanmaya rağmen bu yılda mantar gibi türemeye devam ediyor. Esnafımızın işleri kötüye giderken, zincir marketler indirim aldatmacasıyla her zaman ki gibi vatandaşımızın cebine ve esnafımızın kazancına göz dikiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK)’in verilerine göre; geçtiğimiz yılın ilk 10 ayının sonunda zincir market sayısı 27 bin 466 iken bu yılın aynı ayında 30 bin 864'e çıkarak yüzde 12 artmıştır. AVM ve zincir marketler bu denli mantar gibi türerken çevresinde yalnızca bakkalları etkilemiyor.” dedi. 

“SESİMİZE KULAK VERİN”
Başkan Akdardağan, “Artık AVM’lerin yanı sıra zincir marketlerde giyim eşyasından, ayakkabısına, kırtasiye malzemesinden, otomobil aksesuarlarına kadar her çeşit ürün indirim adıyla satılır hale geldi. Zincir marketler sadece bakkallarımız değil, tüm küçük esnafımızı tehdit ediyor. Sokakların bekçisi olan esnaflarımız iyice bunalmış ve iş yapamaz hale gelmiştir. Bu gidişata artık dur denilmeli ve biran önce harekete geçilmelidir. Her zaman devletimizin ve milletimizin yanında olan esnafımızın sesine acilen kulak verilmelidir. İsteklerimiz daha fazla vakit kaybetmeden yerine getirilmelidir.” Diye konuştu.

DÜZENLEME TALEBİ
Başkan Akdardağan, “Ekonominin dinamosu olan bakkal esnafları olarak çağrımızı yeniliyoruz. AVM ve zincir marketlerin açılış ve kapanış saatlerine ilişkin acilen düzenleme getirilmelidir. Mevcut perakende yasası ihtiyaca cevap vermediği için yeniden düzenlenmelidir. Bir esnaf, sokakların ve caddelerin güvencesidir. Esnafın olmadığı sokaklar karanlık, insanlar ise çaresiz kalır. Sokakların ışıksız, dara düşen insanlarımızın çaresiz kalmaması ve beklentilerimizin karşılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

3 Aralık 2018 , Pazartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara