“ENGELLERİ BİRLİKTE KALDIRALIM”


CHP Serdivan Belediye Başkan Adayı Zafer Kazan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle basın açıklaması yaptı.

Av. Zafer Kazan; “Bugün 3 Aralık, Dünya engelliler günü. Dünya Sağlık Örgütü’nün engelli tanımına göre nüfusumuzun Yüzde 3’ünü oluşturan engelli (bedensel, işitsel, görsel, zihinsel ve konuşma) bireyler oluşturmaktadır. Eğitim, sağlık, ulaşım ve istihdam gibi temel ihtiyaçlar başta olmak üzere pek çok sorunla kendi başlarına mücadele etmek zorunda kalan bu kesim yeterince hizmet alamamaktadır.
Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini düşüren bu durum ne yazık ki İlçemiz Serdivan’da da farklı değildir.  Bu oranı Serdivan’a yansıttığımızda yaklaşık 5 bin engelli birey ile birlikte yaşadığımız gerçeği ortaya çıkmaktadır. Buna karşın, günlük yaşamın içinde engelli bireylerle karşılaşmıyoruz. Etrafımıza baktığımızda engelli birey görmüyoruz. Çünkü ilçemizde başta kamu binaları olmak üzere, mekanların büyük çoğunluğu engelliler için erişilebilir değil.
Serdivan, özellikle bedensel ve görme engellilerin sosyalleşebileceği sosyal ortamlardan yoksun. Bedensel engellilerin temel ihtiyacı olan tuvaletler bile sadece AVM’lerde mevcut. Zihinsel engelliler ile 7/24 ilgilenmek zorunda olan ailelerin, özellikle okul dönemi sona erdiğinde ve yaz dönemlerinde çocuklarını güvenle bırakıp kendilerine zaman ayırabilecekleri bir mekan ne yazık ki Serdivan’da yok.
Birlikte yaşam kültürünün oluşmasının önündeki bu engelleri kaldırmak Serdivan’da yaşayan tüm engelli kardeşlerim ve yakınlarına sözümdür!
Belediye başkanı olduğum takdirde;
-Başta belediye hizmet binası ve içinde yer alan konferans salonu olmak üzere kamu binalarını engellilerin erişimine uygun hale getireceğiz
-Bedensel engelliler için tuvalet ve akülü şarj ünitelerini ilçenin farklı yerlerine yerleştireceğiz.
-İlçemizde Engellilerin yakınları tarafından bırakılarak onlar kurs ve çeşitli faaliyetler ile verimli vakit geçirirken dışarıda işlerini görmelerini sağlayan engelli dinlenme merkezi inşa edeceğiz.
-Belediye personelimize işaret dili eğitimi verecek, işitme engelli bir belediye personeli istihdam ederek randevulu biçimde işitme engelli vatandaşlarımıza resmi işlemlerini görmede refakat etmelerini sağlayacağız. Yanı sıra tüm Sakarya’da eksikliği hissedilen Dil ve konuşma Terapisi alanında bir personelin belediye bünyesinde hizmet vermesini sağlayacağız.
- İçinde özel kullanıcı bilgisayarı, kabartma ekran, sesli okuma makinası, görme engelliler yazılım programı olan bir Erişilebilir Kütüphane oluşturacağız.
-Engelli vatandaşlarımızın her gün randevu ile yararlanabileceği Engelsiz Servis hizmeti oluşturacak ve kendilerini evlerinden almak suretiyle kamu kurumlarındaki işlerini görmesini sağlayacağız.
-Şehirdeki sanayinin ihtiyaçlarına uygun bir alanda “Korumalı iş yeri” statüsünde bir atölye kurarak, engelli bireylere istihdam alanı açacağız.
Engellerin ortadan kalktığı bir Serdivan hayali ile tüm engelli vatandaşlarımızı “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” münasebetiyle sevgi ile selamlıyor saygılar sunuyorum.”

3 Aralık 2018 , Pazartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara