BASIN HİÇ OLMADIĞI KADAR ÖZGÜR


Milli Türk Talebe Birliği Sakarya İl Başkanlığınca düzenlenen Siyaset Akademisi’nde ikinci hafta geride kaldı

Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa MTTB İl Başkan Vekili Muhammet Enes Azap, İl Başkan Yardımcıları, İlçe Temsilcileri, diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde Medya ve Siyaset İlişkisi ele alınan konferansa öğrencilerin ilgisi yoğundu.

“HER ALANDA OLMAYA MECBURUZ”
Programın açılış konuşmasını yapan MTTB İl Başkan Vekili Muhammet Enes Azap, medya çağında gelişen teknolojiyle insanların tek tipleşmeye başladığına vurgu yaparak, “Bilginin kutsaliyeti temeline dayanarak Allah’ın bir nimeti olan teknolojiyi iyi kullanmalı ve saydığım olumsuzlukları lehimize çevirmeliyiz. Çağımız medya çağı ve bizler bu milletin gelecek beklediği, umut bağladığı, Asımın Nesli olabilme idealiyle hareket eden asırlık çınar Milli Türk Talebe Birliği’nin neferleriyiz. Bilimde, sanatta, teknolojide, sporda her alanda olmaya mecburuz. İşgal edilen alanlarımızı kurtarmaya mecburuz. Osmanlı’dan sonra kılcal damarlarımıza kadar giren düşmanı düşman zihnini önce fert fert bünyemizden, devletimizden atıp daha sonra hakim olduğumuz nizamı, aleme yaymayı da kendimize bir ödev biliyoruz” dedi.

“15 TEMMUZ BASININ DİRENİŞİDİR”
Yeni Şafak İnternet Yazı İşleri Müdürü Ersin Çelik, “Ülkemizde hemen hemen her dönemde basın; siyasete, halkın iradesine, demokrasiye müdahale etti. Türkiye’de medya muhalefetin eksikliğini tamamlamaya çalışıyor. Ancak bunu birtakım çarpıtmalarla yansıtıyor. Bunun apaçık örneğini 28 Şubat’ta yaşadık. Gazete manşetlerinin mevcut iktidara karşı tutumu, halkın seçmiş olduğu iktidarın görevden alınmasına yönelik yaptıkları haberlere şahit olduk. 28 Şubat darbesi siyasi darbeydi, aynı zamanda bir medya darbesiydi. Vatandaş o zaman siyasiler kadar de basına da tepkili idi. Ancak nasıl ki 28 Şubat’ı bir medya darbesi olarak tanımladıysak 15 Temmuz’da bunun tam tersi; halkın direnişiyle birlikte basının direnişiydi” ifadelerini kullandı.

“ARTIK HERKES GAZETECİ”
Çelik, basının en özgür dönemini yaşadığını ifade ettiği konuşmasında, “Teknoloji dönemindeyiz. Elimizdeki telefonlar bizim gazetemiz, televizyonumuz. Telefon ve internet birlikte artık herkes gazeteci. Susan gazeteci, konuşan gazeteci, yürüyen gazeteci, üreten gazeteci. Dolayısı ile her şeyden anında haberdar olup daha çabuk organize olabiliyoruz artık. Hepimiz sosyal medya gücünün farkındayız. Attığımız bir tweetle gündemi değiştirip, algı oluşturabiliyoruz. Bu yüzden medya ve siyaset ilişkisi de internetin medyayı dönüştürdüğü dönemden itibaren kendine yeni bir söylem dili geliştirdi. Basın hiç olmadığı kadar özgür, hiç olmadığı kadar çok fazla içerik üretiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Konferans sonunda MTTB Sakarya Tanıtım ve Medya Başkanı Kadir Yılmazer tarafından, programın konuşmacısı Gazeteci Yazar Ersin Çelik’e plaket takdimi yapıldı. Program çekilen hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

1 Aralık 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Adapazarı Meslek Yüksekokulu öğrencileriyle Camili-Adapazarı minibüs hattında çalışan dolmuş şoförleri arasında geçtiğimiz hafta meydana gelen olay sonrası taraflar, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i makamında ziyaret etti
OLAY TATLIYA BAĞLANDI İŞKUR'DAN MÜJDE! KOKU İSYAN ETTİRİYOR! YAŞLI ADAMIN ACI ÖLÜMÜ! MUSTAFA PEKŞEN TEDAVİ GÖRÜYOR HENDEK’TE ZİNCİRLEME KAZA! DİLENCİNİN CEBİNDEN ÇIKAN PARA ŞAŞIRTTI! TALİHSİZ ÇİFTÇİ TOPRAĞA VERİLDİ


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SIRA GELDİ ŞAMPİYONLUĞA

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara