‘BAHRİ ARAYIŞIMIZDAKİ HİKAYEYİ FİLMLEŞTİRDİK’


Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen Kasım Kültür Sanat etkinlikleri Miraciyye Saklı Miras film gösterimi ve söyleşisi ile devam etti.

AKM’de gerçekleştirilen programa çok sayıda sanatsever katılırken filmin yönetmeni Murat Pay, Sakaryalı sanatseverlerin filme dair sorularını yanıtladı.

TÜRK MÜZİĞİ BELGESELİ
Murat Pay, “Türk müziği hakkında kulağımın eğitildiğini ve iyi bir yerde olduğumu düşünüyordum. Bir arkadaşım bana Miraciyye aslı bir eser var sen asıl onun hakkında bir şey yapabilirsin bir bahride kayıp fakat bu eser Türk Musikisinin en büyük eserlerinden bir tanesi dedi. Arkadaşım söyler söylemez araştırmaya başladım. Kayıp bahrinin olması bana cazip geldi ve ilk film olarak bu müziğin belgeselini yapmaya karar verdim” dedi.

40 YILLIK SANAT
Pay, “7 bölümden oluşan Miraciyye eseri için senaryo aşamasında 7 ayrı bölüm 7 ayrı hikaye yazdık. İmkansızlıklardan dolayı yedi denklemimizi bozduk ve dört hikayeye düştük. Dedik ki bahirlerden oluşuyor. Her bahir içinde bir bütün tıpkı miraciyyedeki gibi. Bu çok klasik hatta temel müslüman sanat tasavvurunda görülen bir hadisedir. Film hakkında malzeme bulmakta çok fazla zorlandık. Miraciyye hakkında filmde görülen dışında başka bir eser yok. Miraciyye’nin filme dinletilen kaydı orijinaline en yakın yapıt. Orijinal kayıt kaybolmuş durumda ya da yok. Hikayemizin baş kahramanlarından Safiyettün Efendi’nin 40 yıllık süren sanat ve müzik gayreti bizleri girdiğimiz bu yoldan geri çevirmeyi engellemiş oldu” dedi.

25 Kasım 2018 , Pazar

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara