MEZUNLARDAN İMKB'YE ZİYARET


Lisans eğitiminde olan veya sektörde çalışan radyo TV alanı öğrencileri, mezunu oldukları İMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etti

Radyo Televizyon alanı şefi Zeki Beyhan`ın katkılarıyla gerçekleşen söyleşi okulun konferans salonunda gerçekleşti. Söyleşiye tüm radyo TV alanı öğrencileri katıldı.

SÖYLEŞİYE KATILANLAR
Söyleşiye alanın 2012 yılındaki ilk mezunundan 2017 yılındaki mezununa kadar toplam 6 öğrenci katıldı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema TV bölümü son sınıf öğrencisi Anıl Can, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümü öğrencisi Çağla Dündar, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümü son sınıf öğrencisi ve Kare Film yapım çalışanı Zühre Yıldırım, Karakaş Prodüksiyon’dan Kadir Karakaş, MC Film Dağıtım Film Dağıtım ve Pazarlama sorumlusu Betül Günay ve 1000 volt şirketi renk düzenleme çalışanı Oğuzhan Akkoç söyleşide yer aldı.
Söyleşi alan şefi Zeki Beyhan’ın konuşmasıyla başladı. Beyhan çok heyecanlı ve gururlu olduğunu belirterek, “Sahnenin bir tarafında mezun olmuş sektörde iyi yerlere gelmiş öğrencilerim, diğer tarafında ise buna aday şu anki öğrencilerim var. Umarım ki bu sıralarda okumuş öğrencilerimin anlattıkları sizlere hedef belirleme noktasında faydalı olur” dedi.

RENK DÜZENLEME
Ardından 1000 volt şirketi renk düzenleme çalışanı Oğuzhan Akkoç kısaca kendisinden ve daha önce çalıştığı şirketlerden, dizi setlerinden bahsetti. Şu anda ise çalıştığı şirkette reklam filmleri, Netflix dizileri, vizyondaki sinema filmlerinin renk düzenlemesini yaptığını söyledi. Son olarak “Deliler Fatih’in Fermanı”, Çağan Irmak’ın “Bizi Hatırla”, Cem Yılmaz’ın “Arif V 216” gibi filmlerin renk düzenlemesini yaptığını söyledi. Öğrencilerden gelen soru üzerine “İsminizi sinema salonlarında jenerikte gördüğünüzde bunu ben yaptım diyerek gururlanıyorsunuz” dedi. Öğrencilere bol bol kitap okumalarını, izlemelerini, hayal güçlerini geliştirmelerini ve çalışarak basamak basamak ilerlemelerini tavsiye etti.

BOL BOL ÇEKİN
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema TV bölümü son sınıf öğrencisi Anıl Can da kısaca kendisinden bahsederek doğru ve verimli çalışarak iyi bir üniversite de okuduğunu belirterek “Elinizde ne kadar çok materyal varsa o kadar dolu gözükürsünüz. Senaryo yazın, çekin, kendinizi geliştirin.” dedi. Kendi lise öğrenciliğinden ve kısa film başarılarından bahsederek destek anlamında tam yerinde okuduklarında vurguladı.

YOĞUN AMA GURURLU
Karakaş Prodüksiyon’dan Kadir Karakaş söz alarak kısaca kendisinden, lise yıllarından ve kısa film başarılarından bahsetti. Nişantaşı Üniversitesi RTV Yapımcılığı bölümünü bitirdiğini ve mezun olduktan sonra “Şevkat Yerimdar”, “İstanbullu Gelin” gibi dizilerin, çeşitli sinema filmlerinin drone çekimlerini yaptığını ve devam ettiğini söyledi. Öğrencilerden gelen soru üzerine yaptığı işlerden sonra kendi adını gördüğünde gururlandığını fakat uykusuz kaldığı çok zamanların olduğunu, büyük sorumluluklar aldığını vurguladı.

OKUYUN-İZLEYİN-DENEYİN
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümü son sınıf öğrencisi ve Kare Film yapım çalışanı Zühre Yıldırım kısaca kendisinden, lise yıllarından ve kısa film başarılarından bahsetti. Şu anda hem okuduğunu hem de çalıştığını vurgulayan Yıldırım, son olarak 19. Uluslararası İzmir Kısa film Festivali’nde olduğunu söyledi. Öğrencilere okumaları, izlemeleri denemeleri gerektiğini tavsiye etti.

GELİŞTİRİN-GÖZLEMLEYİN
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV Sinema bölümü öğrencisi Çağla Dündar da kısaca kendisinden, lise yıllarından ve kısa film başarılarından bahsederek yolun başında olduğunu, lise yıllarında hukuk bölümünü okumak istediğini söyledi. Fakat “Hep Yek” isimli kısa filminin 2 Türkiye, 1 Uluslararası derece elde etmesinden ve Zeki Beyhan’ın tavsiyesi üzerine isteyerek bu bölümde devam ettiğini söyledi. İleride de mezun olduğunda sektörde başarılı olacağına inandığını belirtti. Öğrencilere “Kendinizi sürekli geliştirin. Sürekli gözlemleyin” dedi.

ASLA PES ETMEYİN
MC Film Dağıtım Film Dağıtım ve Pazarlama sorumlusu Betül Günay kısaca kendisinden, lise yıllarından ve kısa film başarılarından bahsederek İstanbul Üniversitesi RTV Yapımcılığı bölümünü bitirdikten sonra şu anki şirketinde çalışmaya başladığını söyledi. Ardından yönetici pozisyonuna yükseldiğini vurgulayarak, Türkiye’deki sinema salonlarına film dağıtımlarını yaptığını söyledi. Ayrıca şu sıralar “Kesik” ve “Kusurlu” isimli kısa filmlerinin çekimlerini tamamladıklarını uluslararası kısa film festivallerine katılacaklarını vurguladı. Öğrencilere “Bu işe başladığınızda güçlüklerle karşılaşabilirsiniz ama asla ve asla pes etmemelisiniz” dedi.
Öğrencilerin yoğun sorularıyla devam eden söyleşi yaklaşık 2 saat sürdü.

25 Kasım 2018 , Pazar

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara