ERENLER’DE DİSLEKSİ KONUŞULDU


Erenler Belediyesi ve Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Sakarya temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği “Disleksi farkındalığı” konferansında aileler disleksi ile ilgili bilgilendirildi.

“ANNE BEN DİSLEKSİLİ MİYİM?”
Erenler Belediyesi ve Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Sakarya temsilciliği ile ortaklaşa Disleksi farkındalığı oluşturmak adına “ Anne Ben Disleksili Miyim? “ konferansı düzenledi. Erenler Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleşen konferansa Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, AK Parti Erenler İlçe Başkanı Resul Erdoğan Yılmaz, İlçe Kadın Kolları Başkanı Belgin Demirağ, STK temsilcileri, eğitimciler, öğrenciler ve birçok aile katıldı. Büyük bir katılım ile gerçekleşen konferansa Disleksi Öğrenme Güçlüğü Sakarya İl Temsilcisi Hilmi Çil’in yanı sıra konuşmacı olarak Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hakan Özak katıldı.

TANIMI VE BELİRTİLERİ
Toplumda Disleksi farkındalığı oluşturma, iletişim ve iş birliği içerisinde çocuklara ve ailelerine destek sağlamak ve çocukların yeteneklerini doğru biçimde geliştirebilecekleri fırsatlar oluşturmak ve bilgilendirmek adına düzenlenen konferansta Disleksi tanımı ve belirtileri üzerine katılımcılara bilgiler verildi.

SAKARYA’DA SAYI 400’ÜN ÜSTÜNDE
Konferansta açılış konuşmasını yapan Sakarya Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Temsilcisi Hilmi Çil “Sakarya’da 400’ün üzerinde disleksi tanısı konulmuş çocuğumuz bulunmaktadır. Bu Sakarya için ciddi bir rakamdır.2013 yılından itibaren faaliyette bulunan derneğimizde velilerimize disleksi nedir, nasıl anlatabiliriz çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kapsamda dernek olarak Türkiye’de ilk defa uluslararası çalıştay yaparak başarılı araştırma ve çalışmlara imza attık. Veli ve öğretmenlerimiz ile iletişim halinde olarak disleksi teşhisi konulan çocuklarımıza yardımcı olmak adına çalışmalarımız devam ediyor”  diyerek dernek faaliyetleri hakkında katılımcılara sunum yaptı.

“ÇOCUKLARIMIZ PSİKOLOJİK OLARAK YIPRANMAMALI”
Konferans sonrası Disleksi hakkında daha bilinçli olunacağını belirten Başkan Öztürk ise konuşmasında  “Sakarya Disleksi Derneği ile birlikte Disleksi farkındalığı oluşturmak adına bir araya geldik. Değerli hocamız Yardımcı Doçent Doktor Hakan Özak Beyi konuşmacı olarak davet ettik. İnşallah değerli hocamızdan Disleksi ile ilgili bilinmeyenleri öğreneceğiz. Zekâ sorunu olmayan hatta üstün zekâya sahip olan çocuklarımız da öğrenme, okuma, yazma ve anlama gibi dikkat eksikliğinden kaynaklanan sorunlar veya sıkıntılar yaşanmakta. Toplum ve aileler bu konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığından tabi ki teşhisi konusunda ciddi sorunlar yaşanmakta, böyle olunca da genelde hiperaktif çocuk büyüyünce düzelir diyerek geçiştiririz. İnşallah bu konferans sonrası çocuklarımızın baskı altında kalmamaları, psikolojik olarak yıpranmamaları konusunda toplum olarak aile olarak neler yapmamız gerektiğini öğrenecek daha bilinçli hareket edeceğiz” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZI ANLAMALI VE FARKINDA OLMALIYIZ”
Konferansa konuşmacı olarak katılan olarak Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hakan Özak hazırladığı sunum ile katılımcılara Disleksi nedir belirtileri nelerdir ve neler yapılması gerektiği  hakkında bilgi vererek “Çocuklarımıza anlayışlı olmamız ve çocuklarımızın kendilerin ifade etmelerine fırsat vermeliyiz.  Çocuklarımızı kendi içlerinde değerlendirmeliyiz. Disleksi belirtileri olan çocuklarımızın durumlarını daha iyi anlamak ve farkında olmak adına gerek derneğimizle gerek bizlerle irtibat haline olmaları çocuklarımız için faydalı olacaktır” dedi.Konferans sonrası Başkan Öztürk Yrd. Doç. Dr. Hakan Özak’a plaket taktim ederek verdiği bilgiler için teşekkür etti.

9 Kasım 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara