OSB’LERDE ARAZİ TAHSİSİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ


Organize sanayi bölgelerinde yer alan parsellerin tamamen ya da kısmen bedelsiz olarak tahsisine ilişkin kanunda değişiklik yapılarak, kapsamı genişletildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan Organize Sanayi Bölgeleri'nde (OSB) bedelsiz arsa tahsisinin genişletilmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. OSB'lerdeki boş parsellerin yatırıma daha hızlı bir şekilde kazandırılarak üretimin ve istihdamın etkin şekilde arttırılması hedefleniyor.
Karara göre, dördüncü kademe gelişmiş ilçelerde bulunan OSB arazileri de bedelsiz tahsis edilebilecek. Beşinci ve altıncı kademede bulunan ilçelerde mevcut bedelsiz arsa uygulamasına devam edilecek. Öte yandan, ikinci ve üçüncü kademe gelişmiş ilçelerdeki OSB'lerde uygulanan indirim oranları artırıldı. Daha önce yüzde 40 indirim oranına sahip ikinci kademe ilçeler yüzde 60'a, yüzde 60 indirim oranına sahip üçüncü kademe ilçelerde ise yüzde 80'e çıkarıldı.
Kanunun 1. maddesinin birinci fıkrası değiştirildi. Buna göre;
İkinci kademe ilçelerde yüzde 40’tan yüzde 60’a (Adapazarı, Arifiye, Serdivan)
Üçüncü kademe ilçelerde yüzde 60’dan yüzde 80’e (Akyazı, Erenler, Geyve, Hendek, Karasu, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Söğütlü)
Dördüncü kademe ilçelerde yüzde 80’den yüzde 100 indirimli olarak arsa tahsis edilecek. Beşince ve altıncı kademe dördüncü kademede olduğu gibi yüzde 80’den yüzde 00’e olmak üzere Sakarya’da Ferizli, Kaynarca, Karapürçek ve Taraklı ilçelerini kapsıyor.

2 Kasım 2018 , Cuma
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara