EL SANATLARI SAPANCA’DA YAŞATILIYOR


Sapanca Belediyesi kültür sanat faaliyetleri kapsamında kadınlara yönelik açılan el sanatları kurslarında keçe bölümü büyük rağbet görüyor.

Orta Asya’dan bu yana göçebe hayatın bir mirası olarak sürdürülen keçe yapımı, yakın zamana kadar yaygı, kepenek ve koşum takımlarının parçaları olarak günlük hayatın vazgeçilmez unsuru iken günümüzde turistik eşya yapımıyla yeniden hayat bulmaya çalışıyor. Sapanca Belediyesi tarafından unutulmaya yüz tutmuş bu el sanatının eğitimleri perşembe ve cuma günleri olmak üzere haftanın 2 günü 10.00-16.00 saatleri arasında veriliyor. Keçe kursunda eğitimin tamamlanmasıyla birlikte kursiyerler meslek sahibi olabiliyor.

REHABİLİTASYON MERKEZİ GİBİ
Kırkpınar Kültür Merkezi’ndeki el sanatları keçe eğitmeni Esen Keyik; “Kurslarımızın halkımıza faydalı olduğunu beceri ve kültürel gelişmelerde iyi sonuçlara vardığımızı düşünüyorum. Kursiyerlerimizin verdikleri emek ve çabalarının karşılıksız kalmaması adına yapmış oldukları ürünleri satışa yöneltmeyi düşünüyoruz. Bu sayede kendi el emeklerinden gelir elde edecekler. Keçe çalışmalarımız esnasında, sakinleşen ve rahatlayan kursiyerlerimiz burayı bir nevi rehabilitasyon merkezi olarak da görüyor” dedi. 
Kırkpınar halkı ve kültür müdürlüğü kursiyerleri verilen eğitimden ve kurslardan dolayı memnuniyetlerini dile getirip bu imkânı sağlanan Sapanca Belediye Başkanı Doç. Dr. Aydın Yılmazer’e teşekkür etti.

30 Ekim 2018 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara