POZİTİVİST BİLİM ETKİ BIRAKIR


Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat Etkinlikleri İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen konferansla devam etti.

Prof. Dr. Bedir, “Pozitivist bilim anlayışı insanların zihnine inanılmaz bir etki bırakıyor. Hemen hemen bütün insanlar tarafından bu büyük hikâye, batının anlattığı insanlık tarihinin bilimsel gelişimi hikâyesi kabul ediliyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Etkinlikleri Prof. Dr. Mürteza Bedir’in ‘İslam Medeniyetinde İlim ve Bilim Anlayışı’ adlı konferans ile devam etti. Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Kültür ve Sanat Şube Müdürü Adem Turan, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı

BİLGİLER POZİTİF OLMALI
Prof. Dr. Mürteza Bedir, “18. yüzyıl sonu 20. yüzyılın başı pozitivizm çağı, aydınlanma sonrasında batıda çıkmış olan tek bilgi anlayışıdır. Yani bütün bilgiler pozitif olmak zorundaydı. Dolayısıyla aydınlanmacı bilgi geleneğini reddeden ve yanlış bulanlar bu durumu geleneğin ‘aydınlanmamış’ olduğunu savunuyordu. Bu yeni bilgi batıda hızla etkisini artıracak ve sonunda ‘Sosyal Bilimler’ diye üniversiteye giren, üniversitelerde bölüm olarak okutulan bilimler olarak ortaya çıkacaktır. Aydınlanma sonrası gelişen yeni bilgi anlayışıyla bilginin sadece ve sadece repertuara giren kısmıyla biz üniversitede ilgilenebiliriz. Bu anlayış pozitivizm olarak biliniyor ve 20. yüzyılın başında etkili bir biçimde yayıldıktan sonra bütün dünyaya da yayılıyor” ifadelerine yer verdi.

TEKNOLOJİNİN İLK ÇIKIŞI
Prof. Dr. Bedir, “16. yüzyıl sonrasında yeni bir bilgi ağını oluşturmaya başladık. Dünya medeniyetinde akli bilgi ve bilim anlayışını ortaya çıkardık. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başı, bütün teknolojik devrimlerin başladığı zamanlardı. Artık herkesin hayatında olacak bu iletişim ve ulaşım teknolojileri ortaya çıkınca insanların zihinlerinde inanılmaz bir drama yaratıyor. Pozitivist bilim anlayışı insanların zihnine inanılmaz bir etki bırakıyor. Hemen hemen bütün insanlar tarafından bu büyük hikâye, batının anlattığı insanlık tarihinin bilimsel gelişimi hikâyesi kabul ediliyor” sözlerini söyledi.

27 Ekim 2018 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara