ÇİFTÇİNİN SORUNLARINI TARIM BAKANINA İLETTİ


Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya çiftçisinin sorunlarını Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından düzenlenen Marmara Bölgesi çiftçi sorunları toplantısı Ankara TZOB Otel’de yapıldı . Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, Sakarya çiftçisinin sorunlarını Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye iletti. 
Toplantıya  Tarım Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli,  Bakan Yarımdıcısı Mehmet Hadi Tunç, TZOB Genel Başkanı Ş.Şemsi Bayraktar, Tarım Bakanlığının Genel Müdürleri, Sakarya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova’da bulunan 97 Ziraat Odası başkanları katıldı.
Sakarya İli adına toplantıda söz alan Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, toplantıda yaptığı konuşmada Sakarya çiftçisinin sorunlarını Tarım Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli’ye iletti.  

BAYRAKTAR’IN İLETTİĞİ SORUNLAR VE TALEPLER
LİSANSLI DEPO KURULMASI TALEBİ

İlimizin ana tarımsal ve bitkisel üretimi olan mısır ve fındık üretiminde fiyat istikranın sağlanabilmesi ve araz talep dengesinin oluşturulabilmesi için tarımsal ürünlerin stoklanmasına imkan sağlayacak lisanslı deponun faaliyete geçmesi büyük önem arz etmektedir.

ÜRETİM MALİYETLERİNİN ARTMASI
Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi için satın almak zorunda oldukları ve üretim maliyetimizin temel  kalemlerini oluşturan  gübre, tohum, ilaç, mazot ve kredi faiz oranlarındaki artış, ürün fiyatlarındaki gerilemelerle birlikte bazı ürünlerde üreticimizi çok az kazanmaya bazı ürünlerde ise hiç kazanamamaya bazı ürünlerde de zarar etmeye mahkum etmiştir. Bu sebepledir ki yukarıda zikrettiğimiz temel maliyet kalemlerindeki artış oranları ve ürün satış fiyatları dikkate alınarak desteklemelerde aynı oranda arttırılmalıdır.

ARAZİ TOPLULAŞTIRILMASI TALEBİ
Bakanlığımız tarafından ilimizde başlatılan arazi toplulaştırma çalışmalarını son derece önemsiyoruz ve Bakanlığımıza teşekkür ediyoruz. İlimizdeki tarımsal işletmelerin küçük ve parçalı bir yapıya sahip olması üretim maliyetlerini olumsuz etkilediğinden son derece verimli olan alanlarda üretim yapan çiftçilerimiz emsal üreticilere göre daha az kazançla çalışmaktadır. Bu sebepledir ki İlimizdeki arazi toplulaştırma projesinin genişletilerek özellikle birinci sınıf tarım alanı olan bütün Sakarya Ovasında hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

ALAN BAZLI FINDIK VE MISIR PRIM DESTEĞİ
Fındık üretiminde özellikle fındığın olmadığı , fındığın olup da fiyatının ucuz olduğu dönemlerde üreticinin üretimden kopmamalarını temin edecek sosyal tarafı yüksek bu desteğin devamı üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.
Mısır üreticilerimizde mısır prim desteğinin devamını istemekte olup, Toprak Mahsulleri Ofisinin İlimizde alım yapmaması sebebiyle devletin destekleme alımından yararlanamadığı için TMO’nun destekleme alımı yaptığı ve bu alım için kaynak aktardığı illere göre daha yüksek oranda mısır prim desteğini talep etmektedir.

BORÇLARININ ERTELENMESİ TALEBİ
Doğal afetlerde zarar gören ve bu durumları hasar tespit komisyonlarınca tespit edilen  çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan borçları kanuni düzenlemelerle  uygun görülen faiz oranı ile 1 yıl ertelenmektedir. Ancak özellikle meyve ve fındık ürünlerinde don ve benzeri doğal afetlerle meydana gelen zararın etkisi 1 yıldan daha fazla sürmektedir. Bu ürünlerde bazen 2,3 hatta 4 yıl afetin zararlarının etkisi ile ürün alınmadığı görülmüştür. Bu sebepledir ki afetin zararının ilk yılından sonraki yıllarda da devam etmesi halinde, bu durumun hasar tespit komisyonlarınca tespit edilmesi koşuluyla borçların sonraki yıllarda da ertelenmesi sağlanmalıdır.

TARIM KREDI KOOPERATİFLERİNE AİT YEM FABRİKASININ MISIR ALIM VE STOKLAMA İMKANLARININ ARTTIRILMASI
Tarım kredi kooperatiflerine ait Akyazı İlçesi Osmanbey mahallesi sınırları içerisinde faaliyet gösteren yem fabrikasının mısır alım ve stoklama imkanlarının yapılacak teknolojik yatırımla arttırılması Sakarya İlindeki Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortağı mısır üreticilerinin ürünlerinin değerlendirilmesine ve piyasada rekabet oluşmasına önemli katkı sağlayacağından, bölgedeki bütün mısır üreticilerinin de lehine bir durum oluşacaktır. Sayın Bakanımızın vereceği talimatla Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin bu yatırımı yapmasının sağlanması üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.

KIRSAL KALKINMA DESTEKLEMELERİNDEN DAHA FAZLA YARARLANMA
Sakarya İli  sanayi, turizm ve hizmet sektörlerinin yoğun olarak yatırımlarının bulunduğu bir il olmasına rağmen, tarım sektörü ilin toplam ekonomisinin yüzde 25’ini oluşturmaktadır. İldeki tarım alanlarının verimliliği de dikkate alınarak Sakarya İlinin  Tarım Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan kırsal kalkınma hibe desteklemelerinden daha fazla pay alması gerekir. Sakarya İlinden tarımsal potansiyeli daha düşük illerin  bu desteklerden Sakarya ile eşit yada daha fazla pay alması üreticilerimizin tepkisine sebep olmaktadır. İlimizin potansiyeli dikkate alınarak kırsal kalkınma desteklerinden aldığımız payın arttırılmasını talep ediyoruz.

TARSİM PRİMLERİNİN YÜKSEK OLMASI VE BAZI HASARLARIN RİSK KAPSAMINA ALINMAMASI
Tarsim primlerinin yüksek olması caydırıcı etki yaparak üreticilerimizin önemli bir kısmının ürünlerini sigorta ettirmemesine sebebiyet vermektedir. Üreticilerimizde sübvansiyonlu kredi kullanma mecburiyetinde kalmadıkça kendi isteğiyle ürünlerini Tarsim kapsamında sigortalamamaktadır. Bu sebeple sigorta ağının genişleyebilmesi için ve özendirilmesi amacıyla sigorta prim miktarlarının aşağıya çekilmesi üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.
Aşırı yağışlar sebebiyle özellikle düz ova arazide su durmasından kaynaklanan zararların Tarsim tarafından risk kapsamına alınması üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.

AYVA ÜRETİCİLERİNE ALAN BAZLI DESTEK
Sakarya Geyve ve Pamukova İlçeleri  ülkemizin ayva üretiminin %70’ini  üretmektedir. Ayvanın olmadığı, çok olup ta fiyatının düşük olduğu yıllarda ayva üreticilerinin üretimden kopmamalarını temin amaçlı alan bazlı ayva desteği üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.

MISIR, AYÇİÇEĞİ, BUĞDAY İLE BUZAĞI 2017 DESTEKLEMELERİNİN ÖDENMESİ
2017 yılı üretim sezonunda üretilen mısır, ayçiçeği, buğday destekleri ve buzağı destekleri halen ödenmemiş olup, bu destelemelerin bir an önce ödenmesi üreticilerimiz tarafından talep edilmektedir.

SÜT ÜRETiCiLERiNiN FiYAT VE DESTEKLEMELERiNİN ARTIRILMASI
Kurlarda meydana gelen artış sonrasında hayvan besleme maliyetlerinin özellikle yem fiyatlarının hızla artmasıyla üreticilerimizi endişe ettirecek seviyelere gelmiştir. 2018 yılı Mayıs ayında süt fiyatları litre başına 1.53 Kuruşken 18 protein süt yemi fiyatları 1.20 Kuruştu. Üretici 1 Kg süt satıp 1.275 Gram yem alabilirken, bugün geldiğimiz noktada süt fiyatları 1.70 kuruşken yem fiyatları kilogram başına 1.80 kuruştur. Üretici bugün 1 Kg. süt satıp 0.940 Kg. yem alabilmektedir. İşte bu üretici aleyhine döngü süt üreticileri açısından endişe verici bir durumdur. Damızlık süt ineklerimizin geçmişte olduğu gibi tekrar kesime gitmemesi için üretici maliyetleri dikkate alınarak süt fiyatları ve süt prim desteklemeleri arttırılmalıdır.

26 Ekim 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara