‘ESKİ GÜNLERİMİZE DÖNECEĞİZ’


Türkiye’nin insani ve kalkınma yardımında birinci sırada olduğunu söyleyen Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, “Yaşadığımız dalgalanmadan ders alarak tasarruf yapmasını bileceğiz. Bunu başaracağız. Ekonomik olarak eski günlerimize döneceğiz” dedi

VERİMLİ TOPLANTI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla ‘Yeni Dönemde Türkiye’nin Dış Politika Vizyonu’ konferansı gerçekleştirildi. Programın açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Başkan Zeki Toçoğlu, “Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla ülkemizin son dönemlerde yaşadığı iç ve dış politikaya ilişkin bir toplantı gerçekleştiriyoruz. Toplantıya iştirak ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Sakarya’mız için, milletimiz ve ülkemiz için verimli bir toplantı olmasını diliyor, Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’na şükranlarımı sunuyorum” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU
Vali Balkanlıoğlu, “Türkiye jeopolitik açıdan son derece kritik bir coğrafyada yer alıyor. Bu coğrafya kurulduğu andan itibaren birçok dış müdahaleye maruz kalmış. Ancak devletimiz çok sağlam temellerle kurulmuş. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor ve bunu savunuyor.  İnşallah ileride hukukun egemen olduğu bir dünya teşkilatı görürüz. Ülke olarak çok güçlü olmak zorundayız. Birlik ve beraberliğimize müdahale ettirmemeliyiz. Biz birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek bu badireleri de atlatırız” dedi.

DÜNYADA YENİ ARAYIŞLAR VAR
Buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Bakan Çavuşoğlu, “Yeni hükümet sistemine geçtik. Vatandaşlarımız bu sistemi kabul etti. 24 Haziran seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı başkan olarak seçti. Ama esasen bu yeni dönem Türkiye için yeni bir dönem değildir. Eskiden 2 kutuplu bir dünya vardı. Doğu bloğunun yıkılmasıyla birlikte çok taraflı dünya nasıl oluşur bunu gördük. Bugün ise yeni arayışlar var. Dünyamız çeşitli sınamalarla karşı karşıya. Demokrasinin ve istikrarın beşiği Avrupa’ya baktığımız zaman tedirgin eden durumlar var. Biz böylesine bir ortamda Türkiye olarak ne yapabiliriz? Dış politikamız ne olmalı? Bizim dış politikamızın öncelikleri ve felsefesi var. Bu sadece Türkiye’yi ilgilendiren bir politika değil. Türkiye olarak çok yönlü bir politika izlemek zorundayız. Yeni Türkiye’ye alışamamaların sebebi eski alışkanlıklarına uygun olmayan Türkiye’yi karşılarında görmeleridir” dedi.

TERÖRE TAVİZ YOK
“FETÖ ile mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. 21 ülkede şuanda eğitimleri sonlandırıldı. Maarif Vakfı eğitim faaliyetlerini devraldı. FETÖ’den kaçanları Türkiye’ye getirmek bizim görevimiz. 100’lercesini getirdik ve yargıya teslim ettik. Amerika’yla bir süreç yaşıyoruz. Brunson olayını bağımsız yargı kararını verecek dedik. Suçlu bulundu ve cezaya çarptırıldı. Amerika çok iyi biliyor ki yasal süreç işlendi. Ama Amerika baskıyla, tehditle bir şey alınamayacağını öğrendi. ABD’yle ilişkilerimizin gerilmesinin asıl sebebi FETÖ ile ilgili taleplerimizi karşılamamasıdır. FBİ soruşturma başlattı. Her faaliyetlerinde Amerikan kanunlarını nasıl ihlal ettiklerini gördüler. YPG ve PKK’nın Münbiç’ten çıkması lazım. Biz de bunu başaracağız. Hiç tereddütümüz ve tavizimiz yok. Terörle mücadeleyi içeride ve dışarıda da yapacağız” dedi.

GİRİŞİMCİ VE İNSANİ POLİTİKA
“Biz her ülkeyle ilişkilerimizi geliştiriyor ama ilkeli bir politika gerçekleştiriyoruz. Terör örgütlerine karşı yapılan işbirliklerine karşı tavrımızı ortaya koyuyoruz. Mazlumlara karşı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Dış politikamızın bu bölümleri girişimci dış politikadır. Ancak girişimci politikayı insani politikayla tamamlamazsanız değeri olmaz. Girişimci ve insani politika olmak bizim ahlaki görevimizdir.

“BAŞARACAĞIZ”
“Ekonomimize karşı saldırılar olabilir. Bunlar geride kalır. Ancak insani yardımlarımızı kesersek itibarımızı kaybederiz. Aldığımız tedbirler ve uyguladığımız politikalar sayesinde istikrara doğru gidiyoruz. Her yaşadığımız dalgalanmadan gereken dersi alarak tasarruf yapmasını bileceğiz. Devlet ve millet olarak bunu başaracağız. Ekonomik olarak eski günlerimize döneceğiz. Çok tavsiye ettiler İMF’ye geri dönmemiz için. Sayın Cumhurbaşkanımız burada net bir duruş ortaya koydu. Zor zamanlarda da akıllı, sabırlı ve ilkeli durursanız neticelerini alırsınız. Kaşıkçı olayında da sabırlı ve ilkeli duruş sergiledik. Burada tutumumuz ortada. Türkiye sınırlarında olan olayda bizim kanunlarımız geçerlidir.”

İNSANİ VE KALKINMA YARDIMI
 “Uluslararsı hukuku ve adaleti savunan herkesin yanındayız. İnsani dış politika lafla olmaz. Yardım yaparsan olur. İnsani ve kalkınma yardımında Türkiye 1. sırada. 2017’de 8,1 milyar dolar. En zengin ülke değiliz. Ancak en zor şartlarda bile bizden daha zor şartlarda olan insanları unutamayız. Sonuç olarak biz güvelik, istikrar ve refah umutlarına güç katan bir ülkeyiz. Başkalarının vereceği desteğe bakan değil, başkalarının, dünyanın umudu olan bir ülkeyiz ve güçlü bir aktörüz. Gücümüzü de kimsenin aleyhine kullanmıyoruz. Ancak yeri geldiğinde de kullanmasını biliriz. Girişimci ve insani politikamızı inşallah devam ettireceğiz.”

KATILANLAR
Best Westen Premier Otel’de gerçekleştirilen konferansta Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, STK Temsilcileri, kamu ve kurum müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli yer aldı.

25 Ekim 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Mevlüt Çavuşoğlu

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara