HENDEK’TE FUAR ZAMANI


Hendek’te düzenlenen Sakarya Tarım Hayvancılık Makineleri Teknolojileri ve Yem Fuarı törenle açıldı.

Hendek’te bu yıl ilke gerçekleştirilen ‘Sakarya Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı açıldı Açılışta Vali İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti Milletvekili Recep Uncuoğlu, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Başsavcı Lütfi Dursun, oda başkanları, çiftçiler ve çok sayıda davetli katıldı.Fuarda büyükbaş ve küçükbaş ırkların yanı sıra çiftlik ekipmanları ve teknolojilerinde son yenilikler görücüye çıkacak, 160 markanın ürünleri sergilenecek. Fuarı ilk günden 15 bin kişi ziyaret etti.

DONANIM VE TUTKU
Açılış konuşmasını yapan Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Tohumun topraktan fideye, ağaca, meyveye dönüşmesi insanlığın tarım kültürünün doğmasıyla belirginleşmiştir. İnsanlık neredeyse 12 bin yıldır tarımla kendini dönüştürmektedir. Bugün burada tarıma ilişkin yapılan her çalışmanın önemini bilmek zorundayız. Verimli topraklarımız ve tarım donanımımız, tutkumuz var. Böylesi fuarlar aracılığıyla bilgi ve birikimlerimizi paylaşıyoruz. Sakaryamıza yeni bir fuar kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizden desteklerini esirgemeyen paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Fuarımız hayırlı olsun” dedi.

TOPRAKLARI KORUMAK
Sakarya Ziraat Odaları Başkanı Ali Şener Bayraktar, “Önümüzdeki yıllarda gerçekleşecek olan fuarlar için bu organizasyon örnek olacaktır. Sakarya ekonomisinin 4’te 1’ini oluşturan tarıma verilmesi gereken önemin ortaya koyulmasını bir kez daha görmüş olduk. Topraklarımızı korumak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Yaşam olacaksa tarım da olacaktır. Tarımsal hâsılası ile dünyanın 7. büyük ekonomisine sahibiz” dedi.

ÜRETEN ŞEHİR SAKARYA
SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Tarım hem şehrimiz hem de ülkemiz için gerçekten çok önemli. Sakarya yıllardır üreten bir şehir. Hem zirai hem de sanayi anlamda üretiyor. Ekonomisi ve nüfusu büyüyor. Bizim 235 bin hektar tarım arazisini korumamız gerekli. Sanayi ve tarımda verimliliği korumalıyız. Bu fuardaki araç ve gereçler inanıyorum ki verimliliğe katkı sağlayacak.” dedi.

ÜRETİCİ VE TÜKETİCİ
Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, “Ticaret Borsası tarafından bu proje teklif edildiğinde hemen kabul ettik ve ne gerekiyorsa yapacağımızı belirttik. Bu fuarın ilçemizde yapılmasından büyük mutluluk duyduk. Fuar tarım alanında yeni çıkan ekipmanları üretici ve tüketiciyle buluşturuyor” derken; Tarım İl Müdürü Mehmet Erdemir, “Tarım denince akla Sakarya’nın geniş ovaları göz önüne gelir. Sakarya tarımın her türlüsünü yapıldığı bir il. Amacımız çiftçilerimizi modern tekniklerle ulaştırmak” dedi.

EN YAŞANILABİLİR ŞEHİR
Başkan Toçoğlu, “Önce zarar vermeyeceksin prensibinden hareketle, doğamıza ve şehrimize zarar vermeyecek, ülkemize ve şehrimize değer katacak sanayi yatırımlarını şehrimize kazandırıyoruz. Tarım alanlarını ve su havzalarını korumak olmazsa olmazımızdır. Sakarya, zengin tarım alanlarıyla, temiz içmesuyu kaynaklarıyla, havasıyla, çevreye uyumlu sanayileşmesiyle ve faklı turizm potansiyeliyle dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biridir” dedi.

ÜRETİMİN ARTMASI
Başkan Zeki Toçoğlu, “Tarım Hayvancılık Makinaları Teknolojileri ve Yem Fuarı ilimiz için bir ilk olma özelliğini taşıyor. 74 şehirden, toplam 142 firmayı bu fuarda buluşturuyoruz. İnşallah bu fuar, tarım ve hayvancılık alanlarında şehrimiz ve ülkemizde üretimin artmasına ve daha da nitelikli hale gelmesine büyük katkılar sağlayacaktır.”

DAHA ÇOK ÜRETİM
Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Sakarya şanslı bir il. Tarımın her çeşidi yapılıp, verim alınıyor. Memleketimiz kazanıyor. İnsanoğlu var olduğu sürece gıdaya muhtaç. Sanayi sürekli artıyor. Üretim süreçleri hızlanıyor. Tarım insanlığın varlığından beri devam ediyor. Yetişen ürünlerin sağlıklı olması çok önemli. İnsan nüfusu artarken tarım alanları sabit kalıyor. Arazilerimizi elden çıkarmayarak birim alanda daha fazla verim almaya çalışacağız. İnsan sağlığını bozmadan bunu yapmalıyız. Bu fuarlar ve festivaller bizleri alıcılarla karşılaştırıyor” dedi

GÜZELLER PODYUMDA
Fuarda Sakarya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından koyun-keçi-kuzu güzellik yarışması ve Sakarya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından da buzağı güzellik yarışması düzenlenecek.

SÜRPRİZ HEDİYELER
Sakarya 1.Tarım Hayvancılık Makineleri Teknolojileri ve Yem Fuarı’nda ziyaretçiler de sürpriz hediyelerin sahibi olacak. Ziyaretçiler fuar alanı girişinde doldurulacakları form ile kayıt altına alınacak ve noter huzurunda gerçekleştirilecek kura ile çeşitli hediye ve ödüller kazanma fırsatı bulacak.

25 Ekim 2018 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara