O, CEMİL MERİÇ SBL’NİN YENİ ŞAİRİ


Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında gösterilen Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nin yeni şair öğrencilerinden Kağan Server Atıcı’nın “Ophelia” isimli kitabıyla ilgili söyleşi gerçekleştirildi.

Soru-cevap şeklinde şiir geçmişi ve şiir anlayışı üzerine yapılan sohbetten sonra Genç Şair Atıcı’ya kitabını imzalatan öğrenciler şiir hayatında başarılar dilediler.Şiirin detaylı bir biçimde konuşulduğu söyleşide Şair Kağan Server Atıcı, şiir ve sesin bir uyum içinde olması ve şiirin musiki uyumla ilerlemesi gerektiğini belirtti.
Bu gereklilik onu Ophelia’nın ölürken mırıldandığı ezgiyi ortaya çıkarma gayesine sürükledi. Ophelia’yla tanışması Gaston Bachelard’ın “Su ve Düşler” kitabı ile başladı. Ardından John Everett Millais tarafından resmedilen “Ophelia” tablosu ona bu kitap için en büyük ilham kaynağı oldu. Ona ilham veren başka bir kaynak ise okuduğu şairler idi.
Bu şairlerin Ahmet Muhip Dıranas, Asaf Hâlet Çelebi, Behçet Necatigil ve Ercan Yılmaz olduğunu belirten genç şair düşüncelerini başka eserlerde gördükçe şiirden uzaklaştığı kısa bir döneme girdi. Fakat yazmanın kendisiyle bir bütün olduğunu ve bu kısa duraklama dönemini şiir sevdası sayesinde atlattığını ifade etti.
Kitabı Ophelia’yı lise 10. sınıftan 11. sınıfın bitimine kadar tamamladığını belirten Şair Atıcı anlaşılmaya dair herhangi bir kaygısı olmadığını, eski şiirlerinde başka bir insan görmenin kendisini memnun etmediğini söyledi.
Şiirlerini anne-çocuk ilişkisine göre mi yoksa ürün-üretici gözüyle mi bakıldığı sorulduğunda bu soruya İhsan Deniz’in “Yazdığım her şey sevgilimdir” dizesiyle karşılık verdi. Ayrıca anne-çocuk misali şiirlerini benimsediğini vurguladı. Yöneltilen soruların ardından Kağan Server Atıcı, söyleşiye katılan okul öğrencilerinin kitaplarını imzaladı.

25 Ekim 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OYUNA GELMEMEK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara