HEDEF İSTİHDAMI ARTIRMAK


İŞKUR annelere ve gençlere yönelik yeni programlar belirledi. İŞKUR İl Müdürü Kaya, 100 Günlük Eylem Planı kapsamında Sakarya’da 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 4 bin 31 genç ve kadının programlardan yararlandığını bildirdi

İŞKUR istihdamın korunması ve artırılması, işsizlerin mesleki yeterliliklerinin geliştirilmesi için yeni istihdam programlarını hayata geçiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında gençlerin ve kadınların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak olan programların usul ve esasları belirlendi. Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, yeni istihdam programları hakkında açıklamalarda bulundu.

GENÇLERİN İSTİHDAMI
Üniversite ve meslek yüksekokulu mezunlarına “İşe İlk Adım Projesi” desteği projesiyle yüksekokul ve fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençlerin işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek tecrübe kazanması ve istihdam edilmeleri hedeflenmektedir. İmalat ve bilişim sektöründe 6 ay, diğer sektörlerde 3 ay uygulanacak olan işbaşı eğitim programları ile gençlere günlük 61,65 TL, aylık da asgari ücret üzerinden katılımcı ödemesi gerçekleştirilecek.

UZUN SÜRELİ ÇALIŞMA
İşbaşı eğitim programları sonrasında gençleri program süresi kadar istihdam eden işverenlere net asgari ücretin yüzde 50’si İŞKUR tarafından ödenecek. Ayrıca, bu süreden sonra işveren tarafından gencin 12 ay daha istihdam edileceğinin taahhüt edilmesi halinde, bu seferde net asgari ücretin yüzde 25’i kadar ücret desteği bir yıl boyunca İŞKUR tarafından karşılanmaya devam edilecek. Söz konusu desteklerle gençlerin uzun süreli olarak istihdamda kalmaları hedefleniyor.”

“İŞTE ANNE PROJESİ”
Ayrıca, sanayi ve imalat sektöründe düzenlenen mesleki eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2 ila 5 yaş arası çocuğu kreşe giden anneler, aylık 400 TL de bakım desteğinden yararlanacak. Gelişmekte olan meslek alanları ile dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi amacıyla düzenlenecek kurs ve programlar için İŞKUR, 18-29 yaş arasındaki gençlere günlük 75 TL ödemede bulunacak. Söz konusu programların süresi 9 aya kadar düzenlenebilecek olup katılımcıların alacağı aylık ödeme de 1.950 TL’ye ulaşabilecek.

Program uygulanacak alanlar, Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, Ar-Ge Merkezleri, Teknoloji Merkezleri, Tasarım Merkezleri, Bilgi İşlem sektöründe faaliyet gösteren işyerleri olarak belirlendi.

KAYA’DAN DEĞERLENDİRME
İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya konuya ilişkin değerlendirmede, yeni projelerin uygulamaya geçildiğini, program çeşitliliğinin artırılması sonucu her iş arayana ve işverene uygun programlar oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti. İŞKUR Müdürü Kaya, “100 Günlük Eylem Planı kapsamında Sakarya’da 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 4 bin 31 gencimiz ve kadın işgücümüz mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programlarından yararlandı.” dedi. Önümüzdeki günlerde söz konusu kurs ve programlardan yararlanıcı sayısının daha da artacağını bildiren Kaya, bu amaçla fabrika ve işyerlerinde iş ve meslek danışmanlarının yardımıyla bilgilendirme çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

20 Ekim 2018 , Cumartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BİR MUHALİF BORAZANCIBAŞI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara