MECLİS’TE FINDIK GERİLİMİ


CHP ve 3 siyasi partinin fındık üreticilerinin sorunları için verdiği önerge, AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. CHP Grup Başkanvekili Özkoç; “Sorunları yok saymanız, milyonların derdini ortadan kaldırmıyor” dedi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda dün fındıkla ilgili gerilim yaşandı. Fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması ve çözüm yollarının ortaya konulmasıyla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi, birer grup önerisi sundu. MHP’nin önergesi ilk sırada görüşüldü. Önergeye, Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve HDP destek verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi ise önergenin gündeme alınmasına karşı oy kullandı.
İlk oylamada, pusulalarla ilgili tartışma yaşandı. Söz alan CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “4 siyasi parti, önergenin arkasında durmuştur. Dört mü büyük, bir mi büyük! Biz daha fazlayız diyorlarsa tek tek isim okuyalım" şeklinde tepki gösterdi.
Oylama, yinelendi. İkinci kez yapılan oylamada, 135 kabul oyuna karşı 155 ret oyuyla fındık önergesi reddedildi. Önergenin reddi yönünde oy kullanan AK Parti milletvekillerinin alkışla kutlama yapması, Genel Kurul’daki tansiyonu yükseltti. AK Parti milletvekilleri kendilerini savunurken, gelecek hafta kendi partilerinin hazırladığı daha kapsamlı bir önergeyi gündeme getireceklerini söyledi.

ÖZKOÇ, SAMİMİYET ÇAĞRISI YAPTI
Bunun üzerine söz alan Engin Özkoç, samimiyet çağrısı yaptı. Özkoç’un tutanaklara yansıyan ifadeleri özetle şöyle: “Bu mesele, az önce hatibin de ifade ettiği gibi, yıllara sirayet eden bir meseledir. Önünü, arkasını bütün siyasi partiler tartışmıştır. 16 yıldan beri iktidarda olan AK Parti hükümetleri de bu meseleye köklü bir çözüm getirememiştir.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin verdiği önergeyi, İyi Parti, HDP ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin destek verdiği, hemfikir olduğu bu konuyu iktidar partisinin daha fazla uzatması doğru olmaz. Bu önergeler değerlendirilmeye alınsın. Kendilerinin önergeleri varsa daha sonra birleştirilip konu daha da derinleştirilerek, hep beraber daha da güzel bir hale getirebiliriz. Ama reddederek, erteleyerek bir yere varmak mümkün değil. Milletimiz samimiyet bekliyor.”
AK Partili milletvekillerinin vicdanına sesleniyorum; gerekirse burada üç saat daha fazla çalışalım, dört saat daha fazla çalışalım ama bu olayı bir ortak önerge haline getirip bugün Meclis’ten çıkaralım. Milletimiz bize güvensin, onların arkasında olduğumuzu görsünler. Milletin vekilleri burada, millet iradesi burada, Meclis burada.”

"YETER Kİ ÇÖZÜM OLSUN"
Özkoç, MHP’nin önergesi lehine çekilmeye hazır olduklarını da ifade ederek, “Buradan tüm milletimize duyurmak istiyorum: Biz yarın önerge vermeyeceğiz. Milliyetçi Hareket Partisi’nin değerli vekillerine ve grup başkanvekiline sesleniyorum: Yarın biz bu konuyla ilgili önerge vermeyeceğiz çünkü siyaseten bir adım öne geçmek istemiyoruz. Yarın Milliyetçi Hareket Partisi aynı önergeyi buraya indirirse biz, bütün milletvekillerimiz, burada elimizi kaldırmak için hazır olacağız. Bütün partileri bu önergenin, Milliyetçi Hareket Partisi’nin verdiği önergenin arkasında yarın durmaya davet ediyorum.”
Konuşmaların ardından CHP’nin fındık üreticileriyle ilgili önergesi de Genel Kurul’da oylandı ve yine AK Parti milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
Özkoç, fındık üreticisinin yabancı şirketlerin tekelinde yaşadıkları sorunları, rekolte sıkıntılarını, üretim ve fiyatlandırmayla ilgili problemlerini görmezden gelmenin, milyonlarca insanın derdini ortadan kaldırmadığını belirterek, bekleyen çözümü ortaya koyabilmek için mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

18 Ekim 2018 , Perşembe
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ALLAH BÖYLE ACILARI BİR DAHA YAŞATMASIN

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara