AFRA YARDIM BEKLİYOR!


İnsülin pompasıyla yaşamak zorunda olan tip 1 diyabetli 12 yaşındaki Afra Uzun'un ailesi, cihaz masrafını karşılayacak durumları olmadığı gerekçesiyle kendilerine yardım eli uzatılmasını bekliyor

Sakarya'da, 2 yıl önce tip 1 diyabet hastalığına yakalanan ve sensörlü insülin pompasıyla yaşamını sürdürmek zorunda kalan 12 yaşındaki Afra Uzun'un ailesi, cihaz masrafını karşılayacak durumları olmadığı gerekçesiyle kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.
Adapazarı ilçesinde yaşayan Huzur ve Aysun Uzun çiftinin 12 yaşındaki kızları Afra Uzun, 2 yıl önce diyabet hastalığına yakalandı. Ailesinin kendi imkanlarıyla tedarik ettiği sensörlü insülin pompasıyla yaşamaya çalışan Afra, cihazını bir an olsun yanından ayırmıyor. Her gün annesiyle okula gidip gelen Afra, cihaza bağlı yaşıyor. Kızlarının ihtiyacı olan cihazın fiyatının artması nedeniyle zor günler geçiren aile, yetkililerden yardım bekliyor.

"CİHAZ MASRAFI İKİYE KATLANDI"
Anne Aysun Uzun, kızının tip 1 diyabet hastası olduğu için cihazla yaşamını sürdürdüğünü belirterek, "Cihazın aylık masrafları 50 lirayken son bir aydır masraflar ikiye katlandı. Eşim de engelli ve işsiz olduğu için bu cihazın aylık masraflarını karşılayamıyoruz. Çünkü koluna taktığımız ve beline taktığımız setlerle kolundaki sensörün 3 günde, 6 günde değişmesi gerekiyor. Değişmediği taktirde çocuk komaya giriyor. Çocuğumu her gün okula götürüyorum ve onu bekliyorum." diye konuştu.
Gözyaşlarını tutamayan engelli baba Huzur Uzun da çocuğuna takılan cihazın masrafını karşılamadığını dile getirerek, "Engelli olduğum için iş bulamıyorum ve bu cihazın aylık masraflarını da karşılayamıyorum. Buradan devlet büyüklerimize ve  Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz; bu durumumuza bir çare bulunmasını istiyoruz." dedi.
Bu cihazı kullanamayan çocukların organlarının zarar gördüğünü anlatan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çocuğumun şu anda pankreası çalışmıyor, çalışmadığı için de hayati önem taşıyan bu cihazın değişmesi gereken ürünlerini değiştirmek zorundayız. Zamlar geldikten sonra bu cihazın ürünlerini karşılayamaz olduk. Alamadığımız için bir yerlerden yardım bekliyoruz. Başkalarından borç alıyoruz ve ürünleri almaya çalışıyoruz. Annesi devamlı çocukla beraber okula gidip geliyor ve onu okulda bekliyor. Çocuk sürekli annesinin kontrolü altında eğitimini sürdürüyor."
Tip 1 diyabet hastası Afra Uzun ise bazen sınıfta kan şekerinin düştüğünü, annesinin kendisine müdahale ettiğini anlattı.
Hayatı boyunca cihazla yaşamak zorunda olduğunu aktaran Uzun, "Babam da engelli olduğu için bu cihazı devletin karşılamasını istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım aylık masraflarımızın karşılanmasını istiyoruz. Sesimi duyun ve bize lütfen yardım edin." diye konuştu.A.A.

11 Ekim 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DİLENCİLİK ÖNLENMEK İSTENİYORSA

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara