‘TAKSİT UYGULAMASI ESNETİLMELİ’


SATSO 31. ve 9. Meslek komiteleri üyeleri, müşterek sektörel değerlendirme toplantısında elektronik cihaz ve cep telefonlarında taksit uygulamasının esnetilmesi gerektiği vurgusunda bulundu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini yürüten dayanıklı tüketim malları ticareti meslek komitesi (9. Meslek Komitesi) ve Bilişim ve Telekomünikasyon Meslek Komitesi (31. Meslek Komitesi) müşterek toplantıda bir araya geldi. Toplantının ana gündem maddesini elektronik cihaz ve cep telefonu, bilişim sektöründe uygulanan kredi kartı ile taksit kısıtlamasının piyasalara etkisi oluşturdu.

ÜÇ TAKSİT SINIRLAMASI
Her iki sektör temsilerini de yakından ilgilendiren taksit sınırlandırılması konusunda katılımcılar görüşlerini dile getirerek çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulundular.
Toplantıda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan değişikliklerle, alışverişlerde uygulanan taksit limitleri güncellendiği belirtilerek TV ve bilgisayar satışında 3 taksit sınırlandırması ve cep telefonu satışlarında taksit uygulamasının kaldırılmasının mağduriyet oluşturduğu ifa edildi.

ESNAF DEĞİL BANKA KAZANIYOR
Uygulama konusunda değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Bünyamin Müftüoğlu şunları dile getirdi: “Günümüzde elektronik cihaz ve telekomünikasyon ürünleri lüks harcama kalemi olmaktan çıkmış, zaruri ihtiyaç haline dönüşmüştür. Hal böyle iken yapılan taksit sınırlandırması tüketicileri ve ticaret erbabını zor duruma düşürmektedir.
Yapılan uygulamanın yerli ürün kullanımına yöneltilmesini olumlu karşılıyoruz. Yerli üretim olarak bilinen markalardaki android uygulamanın olması yerine tamamı yerli olan ürünlerin üretilmesini her daim destekliyoruz.
Tüm bunların neticesinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyet gösteren dayanıklı tüketim malları ticareti ve bilişim- telekomünikasyon sektör temsilcileri olarak söz konusu kredi kartı taksitlendirmelerindeki kısıtlamanın esnetilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.
Konu ile ilgili gerekli girişimlerde bulunan SATSO 9. ve 31. Meslek komiteleri Yönetim Kurulu’nun öncülüğünde ilgili bakanlıklar ve TOBB nezdinde yazışmalara başladı.
Bölge odalarla da iletişime geçerek sektör temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunularak çözüm önerileri sunulacak.
SATSO’da gerçekleştirilen toplantıya SATSO Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Arabul ve Bünyamin Müftüoğlu’nun da iştirak ettikleri sektörel değerlendirme toplantısına 9. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyesi Ömer Arslan, Komite Başkanı, Mehmet Mustafa Kulaksız ve Komite üyeleri katılırken, 31. Meslek Komitesi’nden Meclis Üyeleri; Behlül Bayrak ve Necmettin Kırık ile Komite Başkanı İmdat Delican ve komite üyeleri iştirak etti.

22 Eylül 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DİLENCİLİK ÖNLENMEK İSTENİYORSA

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara