SAPANCA’DA FESTİVAL HAZIRLIĞI


Vali İrfan Balkanlıoğlu, 26-29 Eylül Tarihleri arasında ilimizde düzenlenecek olan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Tanıtım Toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Green Blue Restoran’da düzenlenen kahvaltı programına Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Büyükşehir Belediye yetkilileri, Sapanca Belediye Başkanı Dr. Aydın Yılmazer, İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Erdemir, Orman Bölge Müdürü Okan Kurşun, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi, RATED Başkanı Remzi Adıyaman ile basın mensupları katıldı.

Sakarya’nın Süs Bitkiciliği, özellikle Dış Mekan Süs Bitkiciliği alanında Türkiye’de bir numara olduğunu ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “İlk başlarda bizi ziyaret eden komite ilimize büyük katkısı olacağını belirterek burada fuar yapılmasına dair fikir beyan ettiler. Hatta fuar için şartların biraz ağır olduğu ve süreç alabildiğini belirterek, önce festivalle başlayıp sonra fuar dönüştürme isteğini izah ettiler.

Daha önce büyük şehirlerden başlamak suretiyle çok önem kazanan peyzaj alanında yapılan çalışmalarla, halkın değer verdiği, takdir ettiği Belediye Başkanları, çok başarılı olup, bulundukları kentleri cennete çevirdiler. Her yere ağaç dikip, parklar oluşturup, peyzajını yaptılar. Bu işin reytingi yükseldikçe, belediyeler de büyük çaplı alımlar yapmaya başladı. Ama bunları maalesef yurtdışından tedarik ediyorlardı. Yani bir zirai cennet olan ülkemizde bitkinin her çeşidi ve endemik anlamda orijinali olmasına rağmen,  yurtdışına kucak dolusu döviz veriyorlardı. İstanbul’da Belediye iştiraki olan bir şirketin yıllık alımlarının bir milyar olduğunu da duydum. Ağaç alımları, Ankara, Antalya, İzmir gibi büyük şehirlerin tamamında, hatta küçük şehirlerin kasabalarına kadar artık çok fazla önem kazanmaya başladı. Bir de büyük, lüks siteler, yapılan kooperatif binaları dahil hepsi daha tarla halindeyken çevre düzenlemesi ile etrafına güzel ağaçlar dikildiğini gösteren bilgisayar tasarımlarıyla adeta bir cennet vadediyorlar.

Pazarın gittikçe genişlediği, artık iç piyasada da talebin arttığı bir dönemde böyle bir tanıtım faaliyeti, yani bu festival son derece önem kazandı. Bir şeyler üretebilirsiniz ama pazarlamak, satmak yerine göre üretimden de daha önemli hale gelebiliyor. Son dönemlerdeki tanıtım çalışmaları ile bu sektör pazar payını hayli arttırdı. Artık Sakarya’nın fidancıları iç piyasaya değil, dış piyasaya da yönelip ihracata da başladılar.

Değerli meslektaşlarımın Sapanca’daki bu güzelliklere katkısı olduğunu biliyorum. Sapanca’da Kaymakamlık görevinde bulunan Hasan Duruer Valimiz, zamanında buralarda fidancılığa çok önem verdiğini söylerdi. Bizzat yaptıkları çalışmaları yerinde görme imkânı oldu. Mesela Nuri Okutan Valimiz de çok ilgilenmiş. Dolayısıyla biz idareciler; haklı, makul ve geleceği olan tekliflere her daim omuz ve destek veririz. Biz bu koltuklarda, bulunduğumuz bölgelere faydalı olalım, oradaki insanlar para kazansın, iş ve aş sahibi olsun diye oturuyoruz. İşimiz sadece kâğıt imzalamak değil, bulunduğumuz yerlerdeki insanların sorunlarını çözme, geleceğe dönük perspektifler açma görevimiz de var. Ancak teklif sizlerden gelince, bizim de ufkumuz açılıyor.

Sapanca Türkiye’nin en güzel ilçelerinin başında geliyor, hatta dünyada bile tanınıyor. Yurtdışından insanlar Sapanca’ya sadece turizm amaçlı gezmek için değil, mal-mülk sahibi olmak için de geliyorlar, dahası gittikçe artan oranlarda bir rağbet var.

İlimize ve ilçemize son derece güzel bir katma değer oluşturacak bu festival sayesinde, burası çok güzel bir tesise kavuşup vatandaşlarımıza 24 saat faydalanacakları bir yer haline gelecek, buna inanıyorum. Bu konuda desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sapanca Belediyesine, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımıza ve yönetimine teşekkür etmek lazım. Ayrıca bu festival için emeği geçenlerden Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman kardeşimiz, bu işe ön ayak olmuştu, kendisini de tebrik ediyorum.

Sakarya için son derece önemli bir yatırım ve hizmet, gelecek vadeden bu festivalin yapılmasında ismini sayamadığım tüm emeği geçenlere, katılımcılara ve festivalimizi tanıtacak olan değerli basın mensuplarımıza da çok teşekkür ediyorum. Kaliteli ve başarılı geçeceğine inandığım bu festival ile ilimizin, ileride çok daha güzel, büyük etkinliklere ev sahipliği yapacağını düşünüyorum” dedi.

Doğu Marmara'nın tam profesyonel ve en hacimli festivali olması beklenen, bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivalinde; çalı ve ağaç grubu süs bitkisi üreticileri, bitki besleme ve ilaçlama tedarikçileri, sulamacılar, aydınlatmacılar, saksı üreticileri, tasarım ve uygulama ofislerini içeren katılımcı profilinin; yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, büyük ölçek yapı şirketleri, peyzaj mimarları ve öğrencilerden müteşekkil iç pazar tüketici odakları ile birçok ülkeden de dış pazar tüketici odaklarının buluşturulması hedefleniyor.

Ortalama 150 katılımcı firma ve 10-12 binin üzerinde ziyaretçinin beklendiği festivalde, doğal çalıştay alanları, konferans, toplantı salonları ve seminer alanları ile üretim sahaları da yer alacak.

13 Eylül 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara