YENİ ÜNİVERSİTENİN REKTÖRÜ BELLİ OLDU!


Sakarya’da kurulan ikinci üniversitenin rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık atandı. Alınan bu karar Resmi Gazete’de de yer buldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla çıkan kararla kentin ikinci üniversitesine uzun zamandır merakla beklenen rektör ataması, 6 Eylül tarihinde yayımlanan Resmi Gazete kararlarınde yer aldı.

Yeni üniversiteye Sakarya'nın çok yakından tanıdığı bir isim olan SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı ve Sakarya Meslek Yüksek Okulları Koordinatörü(MYOK) Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık atandı.

Rektörlük görevini, son olarak üniversiteye kurucu rektör olarak SAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın yürütüyordu.


PROF. DR. MEHMET SARIBIYIK KİMDİR?
1969 yılında Kahramanmaraş’ta doğdu. 1990 yılında Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Yapı Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. 1990-1993 yılları arasında Eskişehir Yunus Emre Endüstri Meslek Lisesi’nde Teknik Öğretmen olarak görev yaptı. 1993 yılında Sakarya Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere’nin Newcastle Üniversitesi’nde, 1996 yılında Malzeme Mühendisliği’nde Yüksek Lisans ve 2001 yılında İnşaat Mühendisliği’nde Doktora eğitimini tamamladı. 2001 yılında Sakarya Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Görevlisi olarak atanan Sarıbıyık, 2003 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent ve 2013 yılında Profesör unvanlarını aldı.

2004 yılında başladığı Teknik Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevine 2011 yılına kadar devam eden Sarıbıyık 2011 yılında Sakarya Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü oldu. 2013 yılından başladığı Teknoloji Fakültesi Dekanlığı görevinde “Üniversite – İş Dünyası İşbirliği” alanında çeşitli çalışmalar yaptı. Sakarya Ar-Ge, Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı (SAGİF) ve Sakarya’da Kamu Kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya geldiği Sakarya Sinerji Grubu oluşumlarına öncülük etti. Sanayi ve Sivil Toplum kuruluşları ile birlikte istihdam sorununa çözüm üretme amacı ile eğitim öğretimin bir döneminin iş yerlerinde yapılmasını öngören Meslek Yüksekokulları için 3+1, Fakülteler içinse 7+1 Eğitim Modeli projeleri gibi vizyon oluşturan çalışmalara öncülük etti.

Birçok bilimsel çalışma, teknik ve sosyal alanlarda projeler yürüten ve Sakarya Üniversitesi’nin stratejik plan ve kalite süreçlerinde görev  alan Sarıbıyık; YÖK Meslek Yüksekokulları Çalışma Grubu Üyesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu İnşaat Sektörü Komite Üyesi, TÜBİTAK Mühendislik Araştırma Destek Grubu Danışma Kurulu Üyesi, Sakarya Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Yönetim Kurulu üyesidir.

2014 yılında başladığı Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevine devam eden Sarıbıyık; çevre, ulaşım, planlama, teknik, sosyal ve kültürel alanlarda yapılmakta olan birçok projeye danışmanlık yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

6 Eylül 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara