KURBANLIK İÇİN ÖNEMLİ UYARI!


Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, Kurban Bayramı arifesinde önemli uyarılarda bulundu.

Yıldız yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Biliyoruz ki hayvansal gıdalardan insanlara 200’ün üzerinde hastalık geçebilmektedir. Bu hastalıklar viral, bakteriyel ya da paraziter olabilir. Kurban seçerken, kesim yerlerinde veteriner hekimi bulunan yerlerden kurbanlığı seçmeye özen gösterin. İnsan sağlığı şansa bırakılmayacak kadar çok önemlidir. Hayvan sağlığı profesyonellerin işidir.”

ETİN RENGİ
“Kurban kesiminde eğer kesim yerinde veteriner hekim yoksa, kurban etinin renginde değişiklik varsa, normal et renginin dışında ise ya da akciğer, karaciğer, kalp, kaslarda, böbreklerde normalin dışında bir oluşum, renk değişikliği veya anormal bir oluşum varsa mutlaka uzman bir veteriner hekimden ayrıntılı et muayenesi isteyiniz.”

ETİN SAKLANMASI
“Bu eylem sizin ve de o etten yiyecek herkesin sağlığını garanti eder. Etimizi +5 derecede dinlendirdikten sonra buzdolabına bekletmeden yerleştirmeliyiz. Uygun olmayan sıcaklık ya da ortamlarda bekletilen etlerde süratle bakteriyel üremeye bağlı olarak ette bozulma başlar. Doğal olarak bunu kimse istemez. İnancımız gereği dağıtılacak etleri dağıttıktan sonra kalanı uygun ambalajlara koyarak buzdolabına ya da derin donduruculara koyacağız. Tabii ki isteyen vatandaşlarımız kavurma da yapabilir. Ya da başka şekillerde değerlendirebilir. Halkımızın kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar. Nice sağlıklı, huzurlu, mutlu bayramlar dilerim.”

20 Ağustos 2018 , Pazartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

UNUTULMAZ BİR VALİ; MUSTAFA BÜYÜK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara