KURBAN BAYRAMI’NDA BESLENME ÖNERİLERİ


Etin pişirme şeklinin besinin yararlılığını etkilediğini ifade eden Dyt. Bensu Şahin, “Etler yağlı besinlerdir. Et yemeği yapacağınız zaman yağ ilave etmekten kaçının."

Özel Konak Hastanesi Sakarya Diyetisyeni Dyt. Bensu Şahin, Kurban Bayramında etlerin nasıl tüketilmesi gerektiği hakkında bilgilendirmede bulunurken, beslenme önerileri verdi.

KURBAN BAYRAMI
Et tüketiminin zirve yaptığı Kurban Bayramı ile ilgili beslenme önerilerinde bulunan Özel Konak Hastanesi Sakarya Diyetisyeni Dyt. Bensu Şahin, kurban etlerinin dinlendirilmeden tüketilmesinin ciddi hazımsızlık problemleri yaşatacağını söyledi. Dyt. Şahin etlerin en az 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Et; vitamin, mineral, yağ, protein, posa ve verdiği enerji açısından çok sağlıklı, vücudumuzun çok iyi bir şekilde kullanabildiği ve oldukça ihtiyaç duyduğu bir besindir. Bu anlamda kansızlığı olan, B12 vitamini eksikliği yaşayan insanlar bu et bolluğundan fayda sağlayabilirler. Ancak her zaman olduğu gibi en sağlıklı besinden bile ne kadar yediğimiz çok önemli” dedi.

PİŞİRME ŞEKLİ ÖNEMLİ
Etin pişirme şeklinin besinin yararlılığını etkilediğini ifade eden Dyt. Bensu Şahin, “Etler yağlı besinlerdir. Et yemeği yapacağınız zaman yağ ilave etmekten kaçının. Kendi yağında, sote şeklinde ya da ızgara yaparak tüketmeniz hem etin yararlılığını korur hem kalori kısıtlaması sağlar. Bayramlarda tatlı ikramı da çok olur. Şekerli yiyecekler bünyesinde doğal olarak yağ barındıran yiyeceklerden çok daha fazla zararıdır. Kontrolü kesinlikle elden bırakmamalısınız. İkram edilenin en fazla yarısını yemek, bir günde birden fazla yerde tatlı yememek gibi kurallarınız olsun” diye konuştu.

SOFRADA ÇEŞİTLİLİK OLSUN
Dyt. Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Porsiyon kontrolünü sağlamak için soframızda çeşitlilik oluşturmalıyız. Karnımızı sadece etle doyurmak yememiz gerekenden çok daha fazla et yememize neden olur. O yüzden et yemeğinin yanına muhakkak bir salata, yoğurt/ayran, bulgur pilavı gibi sağlıklı diğer besinler eklenerek çeşitlilik sağlanmalı. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzelerden etten alamayacağımız vitamin ve mineralleri alırız. Öğünlerimizde bolca salata barındırmak daha sağlıklı ve dengeli bir öğün yapmamızı sağlar.”

SU İÇMEYİ İHMAL ETMEYİN
Dyt. Şahin son olarak ise şunları kaydetti: “Hiçbir zaman su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Bir çalışma alanında gün boyunca çok kısa sürede çok fazla iş yapmanız gerektiğini dağıttığınız ortamı en son toplayıp temizleyeceğinizi düşünün. Bedenimiz de her gün çok çalışıyor. İçtiğiniz su bu toplama temizlemeyi yapıyor gibi olacak ki ertesi gün güzel bir ortamda çalışmaya başlayabilsin. Hepimize bol paylaşımlı, sağlıklı, mutlu bayramlar.”

20 Ağustos 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya Barosu Yönetimi adına Başkan Abdurrahim Burak, “Meslektaşlarımıza yönelik saldırılar tüm yargı camiasına yapılmış sayılmaktadır. Alçakça yapılan bu saldırıyı esefle kınıyor, konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. “
BARODAN KINAMA YILIN EN İYİSİ MİSBAH DURAN TEŞKİLAT ZİYARETLERİNDE PERSONELLERE PARDUS EĞİTİMİ DİYANETİNE, ÜLKENE SAHİP ÇIK! SAKARYA ‘EN YAŞANABİLİR’ İLLERDEN BİLAL ERDOĞAN’DAN ZİYARET SUBÜ’DE EKİP RUHU HAKİM

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

İHSAN AYHAN’I ANMAK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara