‘DEPREM DEĞİL YANLIŞ YAPILAN BİNA ÖLDÜRÜR’


TMMOB Sakarya temsilcileri ve odaları adına Jeofizik Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi’nden Serhan Mandacı, “Unutulmamalıdır ki deprem değil, yanlış yapılan bina öldürür” dedi

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nin yıl dönümü münasebeti ile yürüyüş programı düzenlendi. Adapazarı Çark Caddesi Şerefiye Camii önünden başlayan yürüyüş Deprem Müzesi’nde son buldu. Oda adına konuşan Serhan Mandacı, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet dilediklerini ifade etti.

ÖNEMLİ UYARILAR
Depremin üzerinden zaman geçtikçe yeni bir depreme yaklaşıldığını ifade eden Mandacı, “Bir diğer uyarı da imar affında dahil edilen, ruhsatı olmayan, kat çıkılan ve kaçak  yapılan yapılar için olacaktır. İmar barışı adı altında, anlamadığımız bir mantıkla vatandaşlarımızı resmen olası bir depremde karanlığa sürüklemektedir. Burada maddi durumu sıkıntıda olan vatandaşlarımıza ve bu tür afları fırsat bilip rant elde edenlere göz yumulması olabilecek bir depremde faciaya çanak tutmaktadır. Vatandaşlarımızı ve yerel yönetimleri bu konuda duyarlı ve dikkatli olmaya davet ediyoruz. İmar affından yararlanıp ruhsat alacağınız mevcut yapılarınızı olası bir depremde dayanıklı olup olmadığını anlamak için bina testlerini ve zemin etütlerini ilgili uzman mühendislere yaptırmalarını önermekteyiz. Aksi halde yaşanacak bir afet durumunda yapılarında güvenlik unsurları ortadan kalkmış olacaktır. Unutulmamalıdır ki deprem değil yanlış yapılan bina öldürür.”

17 Ağustos 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYA GAZETECİLER BİRLİĞİ’NİN BAŞKENT ZİYARETİ

 

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara