YERLİ TOHUMDA İLK HASAT


Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Sakarya'da deneme amacıyla ekilen yerli kabak çekirdeği tohumunun ilk hasadına katıldı.

Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Erkan’ın firması tarafından AR-GE çalışmaları yapılarak elde edilen yerli tohumun deneme amacıyla ekilen ilk hasadına katılan STB Başkanı Adem Sarı, “Ahmet Erkan Tarım Ürünleri’nin 10 yıldır sürdürdüğü yerli tohum projesinin nihai sonuçlarını görmenin mutluluğunu yaşamaktayız” dedi.

YERLİ TOHUMUN ÖNEMİ
Adem Sarı, tarımda dışa bağımlılığın azaltılması için yerli tohum üretiminin desteklenmesi, yerel ürünlerin korunması gerektiğini vurgulayarak, “Yerel tohumları korumak ve çoğaltmak için büyük emek harcayan üreticiler desteklenmelidir. Bizim görevimiz üreticilerin yanında olmak. Bilinçli tüketiciler de bu konuda çiftçiye destek olmalıdır.”

BİYOÇEŞİTLİLİK KORUNMALI
Tarımın, ulusal ekonominin temeli olduğu gerçeğini unutmadan yerel tohumlarımızı yaşatmak her yurttaşın öncelikli ödevi olmalıdır. Kendi tohumuyla üretim yapan üretici milli servetine ve geleceğine sahip çıkıyor demektir. Doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim biçimlerinin teşvik edilmesinin önemini vurgulayarak; ülkemizin bu yöndeki avantajlı durumu değerlendirilerek, yerel tohum için gerekli tüm düzenlemeler yapılmalı biyoçeşitlilik korunmalıdır. ”dedi.

İLK HASAT
Sakarya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve firma sahibi Ahmet Erkan, "10 yıl süren çalışmalar sonunda ilk kez Sakarya'da deneme amacıyla ekilen yerli ve milli kabak çekirdeği hibrit tohumumuzun ilk hasadını aldık. Eski tohumlarla yapılan üretimde dönüm başına olan verimlilik 80 kilogramdan 180- 200 kilograma yükseldi. Hasatta elde edilen yüksek verimlilik hepimizin yüzünü güldürdü. Yerli tohum konusunda üretim izinlerini aldık. Sertifikayı 2 yıl içerisinde alacağız” dedi.

HEDEF TÜM TÜKETİMİ KARŞILAMAK
Ahmet Erkan; “Türkiye’de 35 bin ton kabak çekirdeği tüketimi var, bu tüketimin büyük çoğunluğu Nevşehir, Kayseri, Konya ve Sakarya'da üretilen kabak çekirdekleri ile karşılanıyor. Türkiye'nin 300 ton tohuma ihtiyacı olduğu görülüyor ki bu ihtiyaç İsrail ve Amerika’dan karşılanıyordu. Yapmış olduğumuz AR-Ge çalışmaları ve oluşturduğumuz ekim alanları ile şu an 20 bin dönüm alanda Eskişehir, Adapazarı, Ankara, Konya olmak üzere sözleşmeli tarım yapıyoruz. Amacımız 3-5 sene içerisinde bütün tüketimimizi sağlayacak kadar üretim yapmak” dedi.

15 Ağustos 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ŞEHİT MURSİ’YE GIYABİ CENAZE NAMAZI

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara