AFETLER ÖLDÜRMEZ TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜR


“Afet gelmeden biz hazır mıyız” sorusunun cevabını İl AFAD Müdürü Hüseyin Kaşkaş’la yaptığımız röportajda aradık. Kaşkaş, gerekli tedbirlerin alınması halinde her türlü afetin minimum can ve mal kaybıyla atlatılabileceğini söyledi.

AFAD nedir? Yapısıyla alakalı bilgi verir misiniz?
Öncelikle size çok teşekkür ediyorum. Yeni Sakarya gazetesi olarak AFAD’a göstermiş olduğunuz ilgi alakadan dolayı saygılarımı sunuyorum. AFAD daha önceden İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’ne  bağlıydı. Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı Afet İşleri Genel Müdürlüğü,  bakanlığa bağlı Afet Acil Genel Müdürlüğü ve bu 3 genel müdürlük kapatıldı. 3 genel müdürlüğün görevlerini ifa etmek üzere başbakanlığa bağlı Afet Acil Müdürlüğü’nü 2009 yılında kurmuş olduk. Bu yeni yapılandırma oluncaya kadar başkanlığa bağlıydık. Ancak yeni yapılanmada İçişleri Bakanlığı’na bağlandık. Şimdi biz burada şunu söylüyoruz: Neden bu yapılanmaya gidildi? AFAD’ın kurulması fiziki bir değişim değil. Aynı zamanda Türkiye’de bir mantık, zihniyet değişimidir.

Kriz yönetimi nedir?
Yani olay olacak, ölen ölecek. Olay bittikten sonra bir masa kuruluyordu, tabiri caizse ‘cenaze’yi ortadan kaldırıyordu. Ama buna rağmen sonuç değişmiyordu. Dolasıyla AFAD’ın kurulmasıyla kriz yönetiminden risk yönetimine geçildi. Anlamı şu; ölmeden önce, olaylar olmadan önce, afet gelmeden olası riskleri belirlemek, önceden tedbir almak ve meydana gelen bir afette de can mal kaybını en aza indirmek. Aslında işin özü esası budur. Artık bütün dünya bunu konuşuyor. Afet öncesi riski en aza indirmek AFAD’ın esas gayesidir.

AFAD’ın asıl görevi kaç bölümden oluşur?
AFAD’ın asıl görevi üç bölümden oluşuyor. Afet öncesi, afet sırası, afet sonrasında. Riskleri belirlemek, riskleri azaltmak, tedbir almak ve bir afet anında etkili ve hızlı müdahale etmek… Tabi bunun için de ne olması gerekir, müdahale edecek araç ve gereç, donanımlı yetişmiş uzman personel… Bu anlamda da biz Türkiye olarak hafif bir afet anında müdahale anlamında Sakarya AFAD olarak dünyanın önündeyiz. Dünyada ne varsa daha iyisi Türkiye’de var.

Sakarya AFAD’ın bu durumda görevi nedir?
Sakarya AFAD’ın bu durumda görevi afet sonrası bozulan düzeni kısa sürede eskiye döndürmek, yıkılan binaların tamiratını kısa sürede gerçekleştirmek.

İlimizde yaşanan sellerle ilgili bilgi verir misiniz?
AFAD İl Müdürlüğümüz şu an Camili mahallemizde bulunmaktadır. Ancak Türkiye’nin her yerinde AFAD il müdürlükleri var. Bu AFAD birliklerinin bünyesinde bir de arama kurtarma birlikleri var. Bu arama kurtarma birlikleri Türkiye’nin sadece 11 ilinde bulunuyor ve bu illerden biri de Sakarya’dır. Bu anlamda Sapanca Yanık Mahallesi’nde 90 dönümlük bir alanda kurulmuştur. Arama Kurtarma Birliği’mizde araç ve gereçlerimiz var, aynı zamanda arama kurtarma uzman teknisyenlerimiz var. Sakarya AFAD 7/24 görev yapıyor. Bir olay olduğunda ihbar merkezine intikal ettiği andan itibaren 3-5 dakika arasında AFAD’tan çıkış yapılıyor. Dolasıyla biz Sakarya AFAD olarak koordinatör il olarak görev yapıyoruz. Bu illerimiz Kocaeli, Düzce, Bolu, Zonguldak, Karabük ve Bartın’dan biz sorumluyuz. AFAD olarak hamdolsun Sakarya’da ön sıralarda olan bir iliz.

Bir deprem olduğunda depremin tespitini yapan bir yeriniz var mı?
Depremi önceden tespit eden bir sistem henüz mevcut değil. Ancak deprem olduğunda depremin gidiş yönünü, büyüklüğünü, şiddetini tespit etmek mümkün. Bu anlamda ilimizin değişik yerlerinde 8 değişik noktada depremin büyüklüğünü ve hızını ölçen istasyonlar bulunuyor.

İlimizde toplanma ve barınma alanlarımız var mı?
İlimizde bir afet olduğunda hangi işi hangi kurum personeli nerede nasıl yapacak hepsi planlanmış. Bu anlamda barınma hizmet grubumuz var. Bu 26 hizmet grubunda 8’i AFAD il müdürlüğüne bağlı 18‘i de kamu kuruluşlarına aittir. İşte bu 8 Afad il müdürlüğümüze bağlı hizmet grubundan biri de barınmadır.

Bir afet olduğunda bu barınma alanları nerede olacak?
Biz buna geçici barınma alanları diyoruz. Örneğin çadır kurulacaksa nereye kurulacak veya konteynır nerede kurulacak bunların tamamı belirlemiş. Her ilçenin nüfusuna göre belli bir alan olması gerekiyor. Dolayısıyla tüm ilçelerde barınma alanlarını belirlemiş durumdayız ve bu da bizim web sitemizde mevcuttur. Diyelim ki bir deprem olduğunda vatandaşlar nerede toplanacaklar; her mahallede belli toplanma alanlarımız var. Bunları biz belediyelerimizle ortaklaşa çalışmak suretiyle belirlemişiz.

Hangi anlamda gerideyiz?
İnsanlarımız afetlere karşı duyarlılığı konusunda gerideyiz. Onun için bu durum sadece devletin kurum ve kuruluşlarının yapması gereken işlerle bitecek bir konu değildir. Afet tüm vatandaşları ilgilendiren, müdahaleyi gerektiren bir olaydır. Bu anlamda da afet öncesinde bizim afet olarak en önemli iki tane projemiz var. Bunların 1 tanesi afette hazır Türkiye projesi, diğeri de o kahraman benim projesidir. Afette hazır Sakarya’nın 4 tane alt başlığı var. Afette hazır aile, okul, işyeri. Afette hazır gönüllü gençler ve gönüllü halk. Dört projeyi başkanlığımız ayırdı, o kahraman benim projesi adı altında bir projeye dönüştürdü. Oturduğumuz ev ve bulunduğumuz mekân çok önemli. Oturduğumuz bina 2007 yılından önce mi, sonra mı yapılmış; bunu her vatandaşımızın sorgulaması gerekiyor. Neden 2007 yılı diyoruz çünkü 2007 yılında deprem yönetmenliği yapıldı. 2007 yılından sonra yapılan bütün binalar bu deprem yönetmeliğine uygun yapılıyor. Bundan dolayı 8-7 noktada olan bir depremde Allah’ın izniyle bir şey olmaz. 2007 yılından önce yapıldıysa ne olacak, mutlaka deprem analizi yapılması gerekiyor. Olası bir depremde 6 ve üstü şiddette bu binalar depreme dayanmaz. İlimizde sadece depremi değil olası tüm afetleri düşünmek durumundayız. Ve ilimizde en sık yaşadığımız afet sel ve su baskınlarıdır. Dolayısıyla ne olması gerekiyor, ev ve işyerlerimizin dere yataklarında sel ve su baskınlarına uğrayabilecek alanlarda olmaması gerekiyor. Diğer bir husus evlerimizin heyelan bölgesinde olmaması gerekiyor. Bunlara çok dikkat etmeliyiz. Deprem olduğunda bazı binalar yıkılmıyor ama evin içindeki eşyalar insanları ya öldürüyor ya da sakat bırakıyor. Bu yüzden evlerdeki eşyaların mutlaka sabitlenmesi gerekiyor.

Sakarya’da şu ana kadar kaç kişiye eğitim verdiniz?
Ben şuana kadar Sakarya’da 2 bin insana eğitim verdim. İki bin insanın hepsine de şu soruyu sordum: Evinde yangın tüpü olan vatandaşlarımız el kaldırsın. 100 kişiden 5 kişiyi geçmedi. Evlerimizde yengın tüpü yok, oysaki yangın dediğimiz olay 2-3 dakika evin tamamını sarıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın mutlaka evlerinde bir yangın tüpü bulundurması gerekiyor. Diğer husus afet çantası. Her evde afet çantası bulundurmalıyız.

Afette hazır gönüllü halk
Afette hazır gönüllü halk, başkanlığımıza bağlı o kahraman benim projesi adı altında yürütülüyor. Sakarya olarak da biz şu anda Türkiye’de bunun öncülüğünü yapıyoruz. Bu anlamda gerçekten çok öndeyiz. Şu ana kadar 6-7 aylık bir proje olmasına rağmen 5 bin gönüllü kayıt aldık. Bunun yaklaşık 3 bin 500’üne eğitim verdik.

Arama kurtarma birliğinizde köpekleriniz var mı?
Arama kurtarma birliğimizde 5 tane köpeğimiz var. İnsanlar gibi eğitimler veriyoruz. Bir köpeğimiz var Zeytin adında, arama kurtarmada Türkiye birincisi oldu, Ankara’ya gidip ödül aldı. Bu köpeklerimizden kayıp olaylarında istifade ediyoruz. Malum Sakarya’da çok fazla kayıp olayları oluyor. Deprem olduğunda enkazda insan olup olmadığını köpeklerimiz tespit ediyorlar. Ayrıca Sakarya’da çok fazla boğulma olayları oluyor. Eğer gerekli tedbirleri alırsak afetlerin yüzde 80’inde zarar almadan kurtuluruz. Vatandaşlarımız afetin olmasını beklemesinler, öncesinde yapması gerekenleri yapsınlar. Afetler öldürmez, tedbirsizlik öldürür.

13 Ağustos 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU ÖYLE BİR AŞK Kİ…

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara