SAPANCA ÇEŞİTLEMESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR


SAKÜT Sapanca folkloruna unutulmaz bir katkı sunmanın hazırlığı içinde. Dokuz temel halk oyununun modernize ve mizansenik tasarımıyla bütünleştirdiği bir koreografiyi “Sapanca çeşitlemesi” adıyla hayata geçiriyor

Sapanca Sanat, Tarih, Kültür ve Turizm Derneği (SAKÜT), Sapanca’ya yıllar önce göç edenlerin etnik kültürlerinin en önemli bileşeni olan eğlence kültürünün ve ev düğünlerinde yıllarca sergilenen halkoyunları gelenekleri bağlamında yine Sapanca’da bir ilki gerçekleştirmek üzere yola çıkıyor ve dokuz temel halk oyununun modernize ve mizansenik tasarımıyla bütünleştirdiği bir koreografiyi “Sapanca Çeşitlemesi” adıyla hayata geçiriyor.

İLGİLİLERE DAVET
Sapanca İlçesi’nin artık unutulmaya yüz tutmuş düğün ve eğlence kültürünün anımsatılmaya gereksinim duyulan oyunlarını halkbilimsek anlamda yaşatmayı amaç edinen SAKÜT Başkanı Cemal Karaağaç ve Çalışma Grubu, önümüzdeki günlerde halkoyunları ekibini belirleyerek çalışmalara başlayacak. SAKÜT Halk Dansları Ekibi’nde yer almak isteyenlerin, Sapanca Turizm Fakültesi girişindeki Turizm Information’dan bilgi alabileceklerini ve isteklilerin kayıtlarını yaptırabileceğini ifade eden Karaağaç, konuya ilgi duyanları bu çabaya davet etmekten onur duyduğunu belitti.

ÇEŞİTLEMELER
Estetik bir koreografiyle modernize edilerek sunulacak olan Sapanca Çeşitlemesi Cilveloy Nanayda, Vahahay(Sica Nokoru), Çapşi(Şapsığ), Abhazya Dansı(Absuva Koşara), Çiftetelli, Doğu Halayı, Üç Ayak, Damat Oyunu ile Çerkez Dansı(Qafe ve Ağlatan Dans) oyunlarından oluşuyor.

8 Ağustos 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

BU ACIYA YÜREK DAYANMAZ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara