BU HABER PRİM BORCU OLANLARA!


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdür Vekili Ekrem Şahbaz, “Prim borcu olanlar ikinci fırsatı kaçırmasın” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya İl Müdür Vekili Ekrem Şahbaz, borç yapılandırmaya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Müdür Vekili Şahbaz, “7143 sayılı 'Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'dan yararlanma süresinin  27 Ağustos 2018 tarihine uzatıldı. Yasada yeniden yapılandırma için borçlulara 31 Temmuz 2018 tarihine kadar süre verilmişti. Sürenin dolduğu gün yani 31 Temmuz'da yeniden bir düzenleme yapıldı.”

SGK BORÇLULARINA İKİNCİ FIRSAT DOĞDU
Şahbaz, “Başvuru süresinin uzatılması SGK' ya borcu olan milyonlarca vatandaşa da ikinci bir fırsat kazandırmış oldu. Bu nedenle yasa kapsamına hangi borçların girdiğini ve ne tür kolaylıklar getirdiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Yasa ile prim borçları affedilmiyor. Borçların asıllarından hiçbir şekilde vazgeçilmiyor. Onun yerine anaparadan kaynaklanan gecikme faizi ve benzeri alacaklardan vazgeçiliyor. Bir başka anlatımla anapara tutarları Yİ-ÜFE ile güncelleniyor.” 

YAPILANDIRMAYA HANGİ BORÇLAR GİRİYOR?
Prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenleme;
1-Sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi borçlarını
2 -İsteğe bağlı sigorta primleri ve topluluk sigortası primi borçlarını
3-2018 Mart sonuna kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin yapılan ön değerlendirme, araştırma veya tespit sonucunda bulunan eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta borçlarını
4- İdari para cezaları ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını
5- Bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını
6- Kurum tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı borçlarını. Kapsamaktadır.

TAKSİTLER HALİNDE ÖDENECEK
SGK' ya borcu olanlar 27 Ağustos tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde borçlarını yapılandırma imkanına kavuşacaklar. Borçlar peşin ödenebildiği gibi taksitler halinde de ödenebilecek. Taksit yapılması halinde ikişer aylık dönemler halinde azami 18 taksitle ödenebilecek. Öte yandan, GSS prim borçlarına ilişkin ise farklı bir avantaj getiriliyor. Buna göre, 2018 yılı Nisan ayı ve öncesine ait GSS prim borçları 2018 sonuna kadar ödenmesi halinde gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilecek.
İl Müdür Vekili Şahbaz, “27 Ağustos 2018 tarihi gelmeden sigortalılarımızın bu yapılandırmadan faydalanmaları için il müdürlüğüne gelerek veya e-devlet üzerinden müracaatlarını yapmaları gerekmektedir” diyerek başvurunun son güne bırakılmamasını önemle vurguladı.

2 Ağustos 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

Ekrem Şahbaz

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OYUNA GELMEMEK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara