İL BAŞKANLARI SEÇİME HAZIR


Siyasi parti il başkanları 24 Haziran seçim sonuçları ve önümüzdeki yerel seçimlere dair görüşlerini gazetemizle paylaştı. İşte başkanların açıklamaları...

FEVZİ KILIÇ (AK PARTİ İL BAŞKANI)
“Türkiye’de ilk defa birbirine hiç uymayan partiler, fikri olarak da yan yana gelemeyecek partiler aynı noktada birleşti. Biz MHP’yle cumhur ittifakı yaptık. Bu seçimde bir kısım CHP’liler çok rahatlıkla HDP’ye oy verdi. Onları barajı geçtirmek için bunu kamuoyuyla da paylaştı. MHP’nin içinden kopan bir grup İYİ Parti’ye oy verdi. Biz açıkçası böyle bir oy alacağını tahmin etmiyorduk. İttifak olduğundan dolayı bir milletvekili kaybımız oldu. Cumhurbaşkanı seçimine baktığımız zaman Sakarya’da yüzde 70.54 oy aldık. Sakarya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a her zaman tam destek veriyor. Genel seçimlere baktığımızda oy kaybıyla birlikte 1 milletvekili kaybımız var. Bundan sonraki seçimlerde telafi edeceğiz. Daha başarılı olmak adına mücadele edeceğiz. Bir taraftan da genel seçim sonuçları itibariyle almış olduğumuz yüzde 58.18 oyla Türkiye’de 81 il arasında beşinci, 30 büyükşehir arasında üçüncü ve Marmara bölgesinde birinci sırada yer alıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde almış olduğumuz oylarla Türkiye genelinde 13. sıradayız. Erken yerel seçimlerle ilgili birkaç parti açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki ay büyük kongremiz var. Ben erken bir yerel seçim görmüyorum şu anda. Önümüzdeki ayın 18’den sonra çok ciddi çalışmalar yapacağız genel merkez de aynı şekilde çalışmalara başlayacaktır. Halkın istediği en doğru kişileri aday yapacağız. Biz her zaman her yerde AK Parti olarak seçime hazırız.”

AHMET ZİYA AKAR (MHP İL BAŞKANI)
“Öncelikle seçimlerin Sakarya’mıza vatanımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Ben sonuçları genel manada beklentilerin altında kalmakla birlikte iyi buluyorum. Öncellikle Sakarya için daha fazla bir oy oranı bekliyor ve ikinci sıradaki milletvekilimizin de seçileceğini düşünüyordum. Tabi bu düşünce körü körüne bir temenniden ibaret değildi. Ben sahada gösterilen teveccühle orantılı bir oy aldığımıza inanmıyorum. Biz bunun biraz altında kaldık. Bundan bir ders çıkartmak lazım demektir. Önce bizim kendimizi eleştirip eksiklerimizi tespit etmemiz gerekiyor. Geçmiş dönemlerde Sakarya’nın sahipsizliğinden bahsediliyordu. Vatandaşlarımız bu sahipsizlikten şikâyet etti, milletvekillerinin kendilerini ziyaret etmemesinden bahsetti. Yakınmalarına dertlerine karşılık bulacak bir listemiz olduğunu düşünüyorduk. Bizim adaylarımızın hepsi kendi alanında belli bir kabı kırmış, donanımlı, toplumun tanıdığı kişilerdi. MHP için enteresandır Sakarya’da yüzde 5 oranından bahsediliyordu, oysa biz Sakarya’da yüzde 14 oy aldık. 24 Haziran bir sürecin ilk halkasıydı. İkinci halka da yerel seçimler olacak. Sakarya’da birçok belediye başkanımızın olacağına inanıyoruz.”

ERDOĞAN ISIR (CHP İL BAŞKANI)
“CHP Sakarya’da elinden gelenin fazlasını yapmıştır. 7 milletvekili adayımızdan 1 tanesi seçilmiştir. Bizim beklentimiz en az 2 vekil çıkartmaktı. Seçim sürecinde bütün vekillerimiz canı gönülden çalışmıştır. Herkes başını rahatlıkla yastığa koymuştur. İYİ Parti’nin kurulması dengeyi bozmuştur. Milletvekilimiz Engin Özkoç Sakarya’nın yetiştirdiği en ender insanlardan biridir. Engin beyi tekrar grup başkan vekili oluşundan ötürü tebrik ediyorum. Sakarya’da geçen dönem 7 milletvekili adayımız vardı onların içinde en çok sahalarda durmadan çalışan şüphesiz Engin beydi. Engin bey tabandan gelen, örgütü çok iyi bilen tecrübeli bir milletvekilimizdir. Kendisinin daha iyi görevler hak ettiğini düşünüyorum. Erken seçimlerle ilgili de çalışmalarımız zaten vardı. Sakarya’da 16 ilçe belediye ve 1 büyükşehir belediyemiz var. Bu 17 belediyede bizim belediye meclis üyelerimiz ve belediye başkanlarımız inanıyorum ki olacaktır.”

SELÇUK KILIÇASLAN (İYİ PARTİ İL BAŞKANI)
“24 Haziran seçimlerinde beklentimizin altında oy aldığımız doğrudur. Biz vatandaşlarımızdan daha yüksek bir teveccüh beklerken, CHP ile yaptığımız ittifakın olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz etkileri de olmuştur. Bunun yanında seçim sürecinde Muharrem İnce’nin çok fazla ön plana çıkması da beklediğimiz ölçüde oy alamamıza neden oldu. Kurulan her yeni partide olduğu gibi, Türkiye’nin birçok bölgesinde bazı sıkıntılarımız oldu ama neticede biz Türkiye’de 5 milyon, Sakarya’da ise 60 bin oy alarak bir milletvekili çıkarttık. Ak Parti’nin çok kuvvetli olduğu bir ilde onlardan bir milletvekili alabilmiş olmak kayda değer bir başarıdır. Biz 7 ay önce sıfır oyla başladığımız bu yolculukta tüm maddi imkânsızlıklara rağmen ve hiçbir devlet yardımı almadan Türkiye’de 5 milyon insanın gönlüne girdik. Amacımız bu oyları ikiye üçe katlamak. Artık Sakarya’da 60 bin kişiyiz. Teşkilatlarımızın aksayan taraflarını hızlı bir şekilde düzeltiyoruz. Bu aşamadan sonra önümüzdeki seçimlere daha kuvvetli bir şekilde girmeyi planlıyoruz. Teşkilatlarımız artık ilk günkü gibi değil. Tüm il ve ilçelerde teşkilatlanmamızı tamamladık, şimdi üstüne ne koyabiliriz diye düşünüyoruz. Hedefimizde tüm belediyeleri almak var. Biz bütün belediyelere talibiz. Bazı ilçe başkanlarımız özel sebepleri nedeniyle istifa ettiler ancak hala birlikte çalışmaya ve onların desteğini almaya devam ediyoruz.”

21 Temmuz 2018 , Cumartesi
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

OYUNA GELMEMEK

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara