"EMİR BİZE AKTARILMADI!"


Sanık F.G, Genelkurmay'dan gelen ve darbe girişimine dahil olunmamasını, birliklere geri dönülmesini içeren emrin kendilerine aktarılmadığını savundu.

Tutuklu sanık F.G, terör saldırısı ihbarı üzerine D-100 Karayolu'nu kapatma emrini aldığını ifade ederek, Genelkurmay'dan gelen ve darbe girişimine dahil olunmamasını, birliklere geri dönülmesini içeren emrin kendilerine aktarılmadığını savundu.

222 SANIĞIN YARGILAMASI SÜRÜYOR
Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, 8 sanık ve avukatı esas hakkındaki savunmasını yaptı.

D-100 KARAYOLU’NU KAPATMA EMRİ
Tutuklu sanık A.M, 15 Temmuz günü terör saldırısı ihbarı üzerine göreve çağrıldığını, komutanlarından gelen D-100 Karayolu üzerinde yol güvenliği sağlama emrini yerine getirdiğini söyledi. Kendisinin 27 yıllık jandarma personeli olduğunu ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla tutuklandığını anlatan A.M, örgüt üyesi olmadığını savunarak tahliyesini ve beraatini istedi. 

‘DARBEYE DAHİL OLMAYIN’ EMRİ AKTARILMAMIŞ
Diğer tutuklu sanık F.G, terör saldırısı ihbarı üzerine D-100 Karayolu'nu kapatma emrini aldığını ifade ederek, Genelkurmay'dan gelen ve darbe girişimine dahil olunmamasını, birliklere geri dönülmesini içeren emrin kendilerine aktarılmadığını savundu. 

Albay Uğur Coşkun tarafından okunan sıkıyönetim direktiflerinden haberinin olmadığını ileri süren F.G, "Görev yerinden geri çağrıldıktan sonra birliğimize dönerken darbeden haberim oldu. Kimseye zarar vermedim, suçsuzum, tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum" dedi. 

‘KANDIRILDIĞINA İNANMIYORUM’
Tutuklu sanık İ.B, hakkında isnat edilen suçların iddiadan öteye geçemediğini söyleyerek, savcılık makamının, askerlerin terör saldırısı bahanesiyle kandırıldığına inanmadığını öne sürdü.  Darbe girişimine o gece kendisinin de inanamadığını aktaran İ.B, "Bildirinin okunduğundan habersizdim. Ailemle telefonla görüşüyordum. Valiliğe terör saldırısını önlemek üzere hareket ettiğimizi düşünüyordum. Suç işleme kastıyla hareket etmedim. Bir emrine şehit olmayı hazır olduğum komutanlarımızın emriyle bu hale geleceğimiz hiç aklıma gelmezdi. Ben ne darbeci ne de FETÖ'cüyüm, suçsuzum beraat verilmesini arz ediyorum" şeklinde konuştu. 

‘HİZMET EMRİNİ YERİNE GETİRDİM’
Tutuklu sanık İ.K. de yol kontrolü sağlama emri aldıklarını ve D-100 bölgesinde bir süre bulunduklarını anlattı. 

Komutanından gelen talimat üzerine birliğe döndükten sonra darbe girişiminden haberdar olduğunu vurgulayan İ.K, ByLock kullandığı yönündeki iddialara yönelik de "Sokaktaki çöpçüde bile ByLock çıktı. Bana FETÖ'cü diyorlar, ben de ByLock yok. 15 Temmuz'da sadece amirimin verdiği hizmet emrini yerini getirdim. Suçsuzum örgüt üyesi değilim, beraatimi talep ediyorum" ifadelerini kullandı. 

BERAATLERİNİ İSTEDİLER
Diğer tutuklu sanıklar B.G, S.A. ve A.K, ile tutuksuz sanık Ö.P. de önceki savunmalarını tekrar ettiklerini belirterek, tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapmaya devam etmeleri için duruşmaya yarına kadar ara verdi. AA

20 Temmuz 2018 , Cuma

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DÜŞÜNCE VE DAYANIŞMA PLATFORMUNUN KONUĞU DİLİPAK İDİ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara