DARBE GİRİŞİMİ DAVASI SÜRÜYOR!


FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılandığı davada esas hakkındaki savunmaların alınmasına devam edildi.

Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin, 86'sı tutuklu 222 sanığın yargılanmasına devam edildi.

2. AĞIR CEZA’DA
Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce özel hazırlanan Ferizli Spor Salonu'nda yapılan duruşmaya, tutuklu ve bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ile yakınları katıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile kaydedilen duruşmada, 8 sanık ve avukatı esas hakkındaki savunmasını yaptı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER
Tutuklu sanık K.D, esas hakkındaki savunmasında haklarındaki suçlamaları reddetti.  Mütalaada "terör örgütü yöneticisi" olduğunun belirtildiğini aktaran sanık K.D, "Fakat bununla ilgili bir delil yoktur. Hakkımda bu iddia ile ilgili bir ifade yoktur. Bu yüzden bu suçlamayı reddediyorum. Darbe direktifi okunduğu sırada daha önce de belirttiğim gibi Çark Kışlasında değildim okunan 4 mesajdan haberim yoktur, sıkıyönetim direktifini okumam ve öğrenmem mümkün değildir. Benim direktiften haberim yoktur, bu yüzden bu suçlardan beraatımı istiyorum" dedi.

‘DARBECİ DEĞİLİM’
Sanık K.D, Valilik bölgesine gidince tutuklu sanık eski albay A.Ü'nün Valiliğe kimsenin yaklaştırılmaması yönündeki emrinden sonra farklı bir durumun olduğunu anladığını belirterek, "O bölgeden uzaklaşarak bir vatandaşın evine sığındım. Darbe gerçekleşmiş olsaydı emre itaat etmediğim ve vatandaşın evine saklandığım için yargılanacaktım. Darbeci değilim, suç işlemek kastı ile hareket etmedim. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, beraatımı talep ediyorum" ifadesini kullandı.

‘FETÖ İLE İLGİM YOK’
Tutuklu sanık L.Y. de eski beyanlarını tekrar ettiğini söyledi. Çark Kışlasında terör saldırısı olacağının ifade edildiğini ve Valiliğe gittiklerini savunan L.Y, "Valiliğe gidince vatandaşlar darbe olduğunu, Genelkurmay Başkanı'nın kaçırıldığını söyledi. Valilik kampüsü içerisindeki polis merkezine gittim ve teslim oldum. Cebir, şiddet uygulamadım, silah kullanmadım. FETÖ ile hiçbir ilgim yoktur, atılı suçlamaları kabul etmiyorum, tahliyemi ve beraatımı istiyorum" şeklinde savunma yaptı.

Tutuklu sanık İ.A. da olay günü suç işlemek maksadıyla hareket etmediğini öne sürerek, "Darbe girişiminden dolayı büyük mağduriyet yaşadım. Severek yaptığım mesleğimi kaybettim. Vatan haini, terörist değilim. Haksız mağduriyetimin biraz giderilmesi için tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum." dedi.

‘LİNÇTEN KORKUP HAVAYA ATEŞ ETTİM’
Tutuklu sanık A.Ç. de daha önce verdiği savunmaları tekrar ettiğini dile getirerek, "FETÖ ile hiçbir irtibatım, iltisakım yoktur. Bu örgüt tarafından yapılan darbe girişimini desteklemem mümkün değildir. Valilik bölgesinde halkın linç etmesinden korktuğum için havaya ateş ettim, kimseye zarar vermedim, halkı sakinleştirmeye çalıştım. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum, beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum" diye konuştu.

TAHLİYELERİNİ İSTEDİLER
Diğer sanıklar da haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek, tahliyelerini ve beraatlarını istedi. Sanıkların avukatları da müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını belirterek, tahliyelerini ve beraatlarını talep etti. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatların esas hakkındaki savunmalarını yapması için duruşmaya yarına kadar ara verdi. AA

12 Temmuz 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara