HEDEF SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİN KALDIRILMASI


Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, “Verdiğimiz mücadeleyle sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kalıcı olarak kaldırılmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Adapazarı İlçe Temsilciliği Adapazarı ilçesinde görev yapan okul müdürleri ile yemekli istişare toplantısında bir araya geldi. Eğitim-Bir-Sen Adapazarı İlçe Temsilcisi İsmail Hanlı’nın ev sahipliği yaptığı toplantı şube yönetim kurulu üyeleri ve okul müdürlerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti. Açılış konuşmasını yapan Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen, gündeme dair açıklamalar yaptı.

ÜCRET MAĞDURİYETİ
Başkan Mengen; 2017-2018 eğitim-öğretim yılı sonu mesleki çalışma takvimi kapsamında 9 ve 10 Haziran 2018 tarihlerinde fiilen görev yapan ve/veya mesleki çalışmalara katılan eğitim kurumu yöneticilerine ücret ödenmemesi, açık bir hak ihlali olduğu kadar basiretsizlik ve umursamazlık örneğidir. Bakanlık, hafta sonu çalışmaları için kendilerine ücret ödenemeyen eğitim kurumu yöneticilerinin haklı beklentilerini karşılamalı; ücret ödenmesi noktasında gerekli hukuki düzenlemelere önayak olmalıdır. Mevzuata uygun olmayan çalışmayı çalışanına dayatan zihniyet, mağduriyeti giderecek mevzuatı da üretmelidir” diye konuştu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK
Sözleşmeli öğretmenlikte yaşanan sorunları yakından takip ettiklerini vurgulayan Mengen; “Eğitim-Bir-Sen sonuna kadar sözleşmeli öğretmenlerin yanındadır. Bizim önceliğimiz her zaman hak kaybının telafisidir. Eğitim çalışanlarının iş ve iç huzuru bizim için önemlidir. Aile bütünlüğü her vatandaşın olduğu gibi eğitimcilerin de en doğal hakkıdır. Aile birliği bizim için temel insani ve İslâmi bir haktır. 2011 yılında sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kaldırılmasında verdiğimiz mücadeleyi bugün de aynı kararlılıkla sürdürüyoruz. Uygulamanın yeniden hayata geçirilmesi, geçmiş tecrübelerden ders alınmadığını bizlere göstermektedir. Bugün verdiğimiz mücadeleyle sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının kalıcı olarak kaldırılmasını hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK İSTİSMARI
Mengen konuşmasının son bölümünde çocuk kayıp ve istismarına ilişkin konuştu; “Ülkemizde son günlerde çocuklarla ilgili kayıp, istismar ve katledilme haberleri geliyor ve tüm ülkeyi büyük kaygıların eşiğine getiriyor. Önce Ankara Polatlı'da kaybolan 8 yaşındaki Eylül ve akabinde Ağrı'da, Ramazan Bayramı'nın 1'inci günü kaybolan 4 yaşındaki Leyla Aydemir'den vahşet kokan acı haberler aldık. Kayıp çocuk vakaları artıyor, çocuk istismarı çoğalıyor ve çocuk cinayetleri sıradanlaşıyor sosyal medya tepkisinin dışında hiçbir adım atılmıyor. Bu olaylar bizi bir gerçeği bir daha düşünmeye davet ediyor ve geleceğimiz için acil tedbirler almamız, suçlulara hak ettiği cezayı behemehal vermemiz, önleyici ve koruyucu nitelikte uzun vadeli politikalar belirlememiz gerekiyor” dedi.

9 Temmuz 2018 , Pazartesi

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ORGANİK ÜRÜNLER GEYVA İLE GERİ DÖNDÜ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara