ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK PROJE


IMKB Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi elektrik elektronik teknolojileri alanı öğrencileri yenilebilir enerji kaynaklarından olan rüzgar tribünü yaptı.

Projenin danışmanlığını elektrik – elektronik öğretmenleri Ender Sinan Şan, Ömer Esen ve Fatih Yazıcı yaptı. Projede öğrenciler Ali Osman Coşkun, Ömercan Olca, Ertuğrul Gündoğdu, Serhat Yavuz, Umutcan Ertuk ve Tunahan Kulak çalıştı.

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde rüzgar tribünün dönmesi için boyunun 1 buçuk metre, dönmesi için gereken rüzgar hızının 7 km/sn olduğu hesaplandı. Okul bahçesinde uygun bir yer tespit edilerek 1 buçuk metreye 1 metre küp çukur kazıldı. Bu çukura montajı yapılan rüzgar tribününün pervanelerine motor takıldı. Direğin içinden kablo tesisatı çekildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÖRNEK PROJE
Yapılan projede maksimum 800W’lık elektrik üretim kapasitesi olan bir rüzgar türbini ve rüzgarın olmadığı zamanlarda dahi güneşten elektrik enerjisi üretimini devam ettirecek olan 260W’lık polikristal güneş paneli kullanıldı. Elde edilen elektrik enerjisi şarj kontrol üniteleri üzerinden uzun süre şarj-deşarj yapabilen ve ortam dayanımı iyi düzeyde olan 12 voltluk 2 adet jel akülerde depolanmaktadır. Bu enerjiyle, tasarlanan ve türbin direği üzerine montajı gerçekleştirilen led aydınlatmalı okul logosu çalıştırıldı. Bu proje ile ileride okul bahçe ve spor alanlarının aydınlatılması da hedeflenmektedir. Ayrıca direk üzerine monte edilecek saat-tarih-sıcaklık göstergesi ve kameraların da enerjisini sistem üzerinden alması planlanmaktadır. 

Yapımı 4 ay süren proje sonucunda öğrenciler enerji üretim maliyetlerinin yüksekliğini görerek enerji tasarrufunun ne kadar hayati bir sorumluluk olduğu bilincine vardı.

30 Mayıs 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya’da yetiştirilen 450 kilogramlık bal kabağı, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Kabak sahibi Fadıl Uzak yaptığı açıklamada, “Vatandaşlar tarafından büyüttüğüm kabak ilgi görüyor. Devamlı tarlaya gelip fotoğraflar çekiyorlar” dedi.
GÖRENLERİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR! BİRLİKTELİĞİMİZ SAKARYA’YI GÜÇLÜ KILIYOR KARASU’YA YENİ YATIRIMLAR İKİ AYAĞI KESİLEN KEDİ TEDAVİ ALTINA ALINDI! OLASI FACİA ÖNLENDİ! SAPANCA’DA KORKUTAN KAZA! AŞIK OLDUĞU KADINI VURUP İNTİHAR ETTİ! “DERSİ ÖNEMSEYİN DERSTE KAYBOLMAYIN”

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

SAKARYASPOR’DA TEHLİKE ÇANLARI!

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara