"BEYAZ" KRİZE VALİ EL KOYDU


Beyaz et sektörünün önde gelen firmasıyla sözleşme şartlarında anlaşamadıkları gerekçesiyle üretimi durduran beyaz et üreticileri ile firma yetkilileri, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun makamında bir araya geldi. Toplantıda olumlu kararlar alındı.

Sakarya Kanatlı Hayvan Eti üreticileri Birliği’nin, sektördeki firmalarla sözleşme şartlarında anlaşamadıkları gerekçesiyle 9 Mayıs’ta üretimi durdurmasının ardından, Vali irfan Balkanlıoğlu duruma el koydu. Taraflarla valilik makamında toplantı yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, “Bakanlığın çıkardığı yönetmelik ile özellikle beyaz et üreticileri ile entegre firmalar arasında benzer ihtilaflara konu olan sorunlarda çözüm bulunabileceği mülahazasıyla birlik oluşturulabileceği yönünde maddeler kondu. Üreticilerin gönüllü katılımıyla bir birlik oluşumu söz konusu. İlimizde de Türkiye genelinde de beyaz et üreticileri ile birlik oluşumu var. Burada sözleşmeli üretici sistemiyle çalışan bir düzen var. Bu entegre tesisler civcivi, yemi bu sistemde üretici olan şahısların binaları uygunsa veriyor, belli bir yetiştirme sürecinden sonra da geri alıyor. Firma maliyetin üzerine bir para vererek bunların ayakta kalmasını sağlıyor. Sektörde dönem dönem sorunlar yaşanıyor. Bu işi yaparken de her üreticiyle yrı ayrı sözleşme imzalanıyor.
Sektör birbirini yaşatıyor. Yani büyük firmalar yaşayacak ki üreticiler yaşasın, üreticiler yaşayacak ki büyük firmalar yaşasın. Dolayısıyla oluşabilecek ihtilaflarda ve diğer sektörün sorunlarıyla ilgili istişarelerde bulunmak üzere Şen Piliç bu üretici birliği ile istişareyi sürdürmek konusunda mutabakata varıldı. Ama varılacak sonuçla sözleşmeyi de üreticiler imzalayacak. İnşallah her iki taraf da birbirini üzmeden bu sistem devam eder. Taraflara teşekkür ediyoruz” dedi.

24 Mayıs 2018 , Perşembe

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA

 

 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

DÜŞÜNCE VE DAYANIŞMA PLATFORMUNUN KONUĞU DİLİPAK İDİ

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara