SAKARYA'DA ''ÜMMET İFTARI''


Sakarya'da, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı,, Eğitim-Bir-Sen ve MEB-Der öncülüğünde 70 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle dünyanın farklı yerlerinde Müslümanların yaşadığı acıları paylaşmak amacıyla ''ümmet iftarı'' düzenlendi.

Adapazarı ilçesinde tarihi Orhan Camisi avlusunda yer sofrasında düzenlenen iftara, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Sakarya İHH Başkanı Sebahattin Aydın, yaptığı açıklamada, İslam dünyasının kan ağladığını, özellikle son günlerde Filistin ve Gazze'de yaşanan sıkıntıları bildiklerini söyledi.

ÜMMET OLMA ŞUURUNU YAŞAMAYI ARZU EDİYORUZ
İslam ümmetinin Arakan'da, Suriye'de, Irak'ta ve Filistin'de ıstırap içerisinde olduğunu vurgulayan Aydın, "Ümmet iftarıyla, ümmet olma şuurunu yaşamayı arzu ediyoruz. Bugün burada birçok mazlum coğrafyada insanların bulmakta zorlandığı, bizim için çok basit gibi gelen bir sofrayla iftarımızı açıyoruz. Çorba, zeytin, hurma ve ekmek var. Bugün tahminlerimizin de ötesinde bir teveccüh oldu. Bu zulmün kalkması için hep birlikte dualar edeceğiz. Bir an bile olsa dünyanın farklı bölgesinde sadece bir hurmayla orucunu açan veya sahurda yiyecek hiçbir şey bulamayan insanları anlamak, İslam dünyasının yaşadığı zorlukları bir an olsun burada hissedebilmek için ümmet iftarı yaptık. Katılanlara teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Etikinliğin Sakarya İHH'nın yanı sıra Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları, işçi ve memur sendikalarının desteğiyle yapıldığını anlatan Aydın, bu ortak organizasyona destek veren herkese teşekkür etti. Aydın, "Aslında ümmet olma şuurunu tam anlamıyla bu organizasyon esnasında Sakarya'daki sivil toplum kuruluşları olarak ortaya koymuş olduk." dedi.

YAKLAŞIK 70 SİVİL TOPLUM KURULUŞU DESTEK VERDİ
Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen ise ümmet iftarını Sakarya'da örf, adet ve değerler çerçevesinde faaliyet gösteren yaklaşık 70 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları olarak düzenlediklerini ifade etti. Geleneksel hale getirdikleri "ümmet iftarı"nın bu yıl dördüncüsünü düzenlediklerini belirten Mengen, "Etkinliğimiz inşallah bundan sonra da bu hızla güzel bir şekilde devam edecektir. Bugün de çok güzel bir katılım oldu. Özellikle STK'larımızın hassasiyeti ön planda. İnşallah bundan sonra da böyle devam edeceğiz. Özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Milli İrade Komisyonu'nda STK'lerimizin gösterdiği bir hassasiyet ve birlikte çalışma isteği var. Ayda bir kez bir araya gelip toplantılar yaparız ve burada bazı ulusal anlamda kararlar alırız. Bu kararları da uygulamaya çalışırız. Ümmet iftarımız da bunlardan biri."dedi.

İftar programı, okunan Kur'an-ı Kerim ve yapılan duanın ardından sona erdi.

23 Mayıs 2018 , Çarşamba

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
Sakarya'da kendi bisikletiyle gittiği bina önünde duran başka bir bisikleti çalan şüpheli, daha sonra eski bisikletini almaya gelince polis ekiplerince yakalandı. Hırsızlık anı Şehir polis kameralarına yansıdı.
BİSİKLET ÇALMAYA BİSİKLETİYLE GELDİ! ALEMDAR'DAN ŞEHİDİMİZİN AİLESİNE ZİYARET BAŞKAN KAZAN VEDA ZİYARETLERİNE BAŞLADI “AŞURE BİRLİK VE DİRLİK GÜNÜDÜR” DÖRT PROJE İÇİN İMZALAR ATILDI OKUL SERVİSLERİNE SIKI DENETİM DURMUŞ DESTEĞİ PROVADA BOL GOL

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

ASLAN YATTIĞI YERDEN BELLİ OLUR

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara