KURBANLIK HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR


Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kurbanlık hayvan üretcilerine yönelik sağlık önlemleri konusunda bilgi paylaşımı ve tavsiyelerde bulundu.

Yıldız, “Kurbanlık hayvanların sağlık sorunları varsa, üretici vakit geçirmeden veteriner hekimlerden gerekli yardımı almalı” dedi.


‘SON İLAÇLAMALAR YAPILMALI’
Mustafa Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bazılarınız diyebilir, ‘daha ramazan bayramını kutlamadık sen bize kurbandan söz ediyorsun.’ Kurban bayramı bu yıl 21 Ağustos’ta kutlanılacak. Zaman dilimi açısından bakıldığında çokta uzak bir zaman değil. Aslında bugün hem üreticilere hem de tüketicilere (ibadetini yerine getirmeye çalışanlara) tavsiyelerde bulunacağım. Üreticiye tavsiyelerde bulunacağım, ürettiği kurbanlık amaçlı hayvanın yaşına, iç ve de dış paraziter sağlığı için gerekli olan son ilaçlamaları yapmaları gerekmektedir. Kimse kurban olarak kesmiş olduğu hayvanda gerek iç, gerekse dış parazitlerle karşılaşmak istemez. Ayrıca bu tip ilaçların ette ve de sütte kalıntı süresi mevcut. İlaçların kalıntı süresinden dolayı son güne bırakılmamalıdır.

VATANDAŞ ÜRETİCİYE GÜVENİYOR
Kurbanlık hayvanların başka sağlık sorunları varsa üretici vakit geçirmeden veteriner hekimlerden gerekli yardımı almalıdır. Hayvanın yaş tayini son derece önemli vatandaş üreticiye güveniyor. Eğer üretici ben yaş tayininden anlamam derse işin kolayı  var. Mesleğini serbest olarak icra eden bir Veteriner Hekimden yardım alabilir.

KURBAN KESİM YERİ PLANLANMALI
Gerek üretici gerekse tüketici et yönünden dolgun hayvanları tercih ederler. Bu aşamada üretici hayvanların yeterli günlük canlı ağırlık artışı sağlayamıyorsa bir veteriner hekimden sebepleri hakkında destek almalıdır. Üretici için şu an için geçirdiğimiz zaman dilimi son derece önemlidir. Tüketici için nerede kurban keseceğini şimdiden planlamalıdır. Öncelikle kimse kurbansız kalmaz. Yeterince hayvan stoku mevcuttur. Kesim yerinin hizmet kalitesine göre fiyatlar belirlenir. Kesim yerlerinin hijyen tedbirleri, alt yapı sorunları varsa şimdiden giderilmelidir.”

15 Mayıs 2018 , Salı

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
 1. GÜNDEM
 2. YAŞAM
 3. KÜLTÜR
 4. TEKNOLOJİ
 5. SPOR
 6. EĞİTİM
 7. EKONOMİ
 8. SİYASET
 9. DÜNYA
 10. SAĞLIK
 11. MEDYA
‘Deprem Gerçeği ve Sakarya’da Şehircilik’ konulu toplantıda konuşan Başkan Toçoğlu, “81 şehir arasında depreme en hazır şehir Sakarya’dır. Mevcut şehircilik anlayışımızdan asla taviz vermeyeceğiz. Deprem bizim gerçeğimiz.”
DEPREME EN HAZIR ŞEHİRLERDENİZ TARLADA FECİ ÖLÜM! DİŞLİ: YÜKSEK KATA TAVİZ YOK! POLİSİN CESEDİ BULUNDU! KURBANLIK ALIRKEN YARDIMCINIZ BİP TUGAYDA DEVİR-TESLİM 17 AĞUSTOS ANMA GECESİNE DAVET “DEPREME KARŞI TEDBİR ALIYORUZ”

 

 

 


 

YAZARLAR

Zeki AYDINTEPE

REKTÖRÜ DİNLERKEN…

Çok Okunanlar
 1. Bugün
 2. Dün

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara